Tyran psů z množírny! Od něj zvířata nekupujte, varuje kynolog

Autor: dce, jg - 
3. 1. 2017
05:00

Válka proti množírnám je jako boj s větrnými mlýny. Když se jednu podaří zrušit, objeví se dvě nové na jejím místě. Množitelé navíc začali reagovat na stoupající osvětu zájemců o štěně a začali množit psy s průkazem původu. Podmínky jsou ale stejně otřesně jako dřív...

Proti množírnám se bojuje na sociálních sítích i v médiích. Mnoho zájemců o domácího mazlíčka tak začalo vybírat zvířátka s průkazem původu. Jenže ani to už je neochrání před podporováním množitelů...

„Tito lidé velice rychle zareagovali na trend, že mnozí přestali kupovat štěňata z množíren bez PP (průkazu původu, pozn. red.), proto se museli přeorientovat a produkují štěňata plemen, která mají velmi jednoduché podmínky k uchovnění, aby mohli s co nejmenšími náklady množit štěňata s PP,“ vysvětluje na Facebooku kynolog Martin Říha.

 

Pro množitele, který za jedno štěně bez PP dříve nárokoval kolem 5 tisíc, se přijatá částka může zvýšit až trojnásobně. Při výběru štěněte (ale i kotěte) je třeba nespoléhat pouze na to, zda má pes průkaz původu. Je vhodné si zjistit reference chovné stanice a ideálně se do ní několikrát přijet podívat. Podmínky, ve kterých psi žijí, totiž prozradí mnohé...

Podobně se zachoval i pán s přítelkyní, jejichž příběh sdílel právě pan Říha, přesto skončili se štěnětem „z množírny“. „Inzerát jsme našli na internetu, měl starší datum a tak jsme moc nedoufali, že bude pejsek ještě k mání. Bylo pro nás potěšující, že k prodeji ještě byl. Pejska na papírech nabízel pouze za 5 000 Kč,“ vysvětluje muž, který chtěl od pana Lubomíra Ch. koupit štěně stafordšírského bulteriéra.

Majitel chovné stanice jim odvyprávěl příběh o zamluveném štěněti a zrušené záloze jako vysvětlení, proč má štěně po tak dlouhé době ještě doma. „Pejsek měl být v pořádku, s veškerým očkováním, čipem a samozřejmě s papíry. Když jsme přijeli na místo, nevěřili jsme vlastním očím. »Chovná stanice« nám spíše připomínala chatrč z filmu Borat, chodili jsme zde doslova v exkrementech, náš Stafík a mladší štěňata se motali pod vraky aut, které byly napěchovány palivovým dřevem,“ pokračuje.

 

Psa s plným bříškem koupili, podepsali smlouvu a jeli domů. Štěně na veterině označili za obézní, objevila se i obava ze začervení, která se nepotvrdila. O něco později ale začal pejsek kulhat, po oběhnutí nejrůznějších odborníků byl u psa diagnostikován zánět kostí.

„Veterinář to připisuje špatné stravě v raném mládí psa a jeho nadváze v tomto vývojovém věku, ovšem může to být prý i genetické, každopádně prý za to může chovatel. Ať tak či tak, za léčbu jsme doposud zaplatili cca 11 000,“ uzavírá majitel štěněte.

Majitele oné chovné stanice jsme se pokusili kontaktovat, ale marně – pan Lubomír doma nebyl. Dvůr jeho domu ovšem přesně popisuje slova z vyprávění kupce štěněte. Okolí považuje pana Lubomíra za člověka dost svérázného, víceméně neškodného, zvláštního. „Někdy ho tu vidím, jindy ne, psy jsem tu viděl v létě, teď tu nemá auto, tak je asi pryč,“ říká kolemjdoucí muž. Z pozemku se na volání našeho redaktora ozval pouze štěkot. Známí se domnívají, že je možné, že psy chová momentálně, jak je zima, v domě.

Přímo před Lubomírem Ch. varuje i pan Říha. Proto prosím z chovné stanice VELKOMORAVSKÝ PES NEKRÝT A NEKUPOVAT!!!“ píše na Facebooku. Zakoupením takového štěněte podporujete chovatele jen v dalším množení psů v otřesných podmínkách...

psi_mama ( 9. února 2017 08:43 )

Včera jsem nechala zrušit diskusi pod člankem o tyrani psu v Polske množirně. Debil karel_klafunda se tam ukájel sadismem,tak ho nahlašujte prosim at má jakykoli nick.Děkuji

vosavopruz ( 3. ledna 2017 17:44 )

protože tady v ČR se na týraní zvířat s.e.r.e Se divím že pana prezidenta to nechá chladným.

londynskypes ( 3. ledna 2017 12:11 )

plysovykozisek no prave boze nekupujte a nechaji ubohe psy tam tyrat??

oxygene.p ( 3. ledna 2017 12:10 )

Položte si tu otázku jinak. Kde je poptávka vzniká nabídka. Ten chovatel je jen byznysmen , který zareagoval na otázku trhu. Když si lidi nebudou kupovat psy z neprověřených chovných stanic , tak se na to vyse.re a najde si jiný způsob výdělku. Na vině jsou samotní kupující , takže ho.vado , který si na tohle stěžuje , si za to může sám.

mnpv ( 3. ledna 2017 11:43 )

Jak se pozná dobrý chovatel? To by mě fakt zajímalo. Průkaz původu nezaručí nic, ale vůbec nic, pokud nejsou ke štěněti testy DNA, tak ani rodiče. Už vůbec ne zdraví.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud