Neděle 25. února 2024
Svátek slaví Liliana, zítra Dorota
Zataženo, déšť 8°C

Psi z množíren jsou nemocní i zlí. Jak zarazit byznys, který živí soucit?

Autor: ula - 
1. října 2016
16:57

Obchodují s domácími zvířaty a neštítí se ničeho. Fenky jsou fyzicky zatěžovány, rodí štěňata jako na běžícím páse a ta jsou velmi brzy brána od matky. Řeč je o majitelích množíren, kteří chovají psy nebo i kočky v nevyhovujících podmínkách za účelem snadného zisku. Samotný pojem množírna u nás ale není v české legislativě zakotven. Nicméně existence míst, kde zvířata trpí, je závislá hlavně na lidech, kteří odtud psy neustále kupují. Jak poznáte, že kupujete psa z množírny?

Pojem množírna není v současnosti českou legislativou stanovený pojem či označení systému chovu zejména proto, že je velmi nesnadné tento pojem definovat,“ řekl Blesk.cz Petr Majer ze Státní veterinární správy. Nejčastěji se tak označují chovy, v nichž majitelé produkují zvířata ve velkém množství a za nevyhovujících podmínek. „Může se však jednat i o chovy, kde jsou dobré a odpovídající podmínky, ale chovatelé přesto mohou být vnímáni jako množitelé, protože produkují dle okolí větší nebo velké množství zvířat. Existují také chovatelé, kteří produkují menší množství, ale opakovaně zdravotně a chovatelsky špatná zvířata,“ upřesňuje pojem Majer.

Novela na dohled?

V současné době je podle Majera v legislativním procesu novela veterinárního zákona, který má zakotvit oznamovací povinnost všech chovatelů, kteří chovají 5 a více fen starších dvanácti měsíců.Cílem je získat přehled o chovech psů a zamezit tak množení psů v nevyhovujících podmínkách,“ vysvětluje novelu Majer a dodává: „Výjimku by podle návrhu měli mít chovatelé služebních, vodících a asistenčních psů.“

Chovatelé porušují zákon

Státní veterinární správa provedla od ledna do srpna tohoto roku 1061 kontrol v oblasti dobrých životních podmínek psů při chovu. V 27 procentech bylo zjištěno porušení zákona. Šlo hlavně o nevhodné podmínky k chovu a omezování výživy a napájení.

Pes není hračka

Pokud si chcete koupit psa, uvědomte si, že to bude váš věrný společník na 10 až 15 let. Nespěchejte s nákupem, vše si důkladně promyslete. Rozhodně se nesnažte ušetřit. „Psi z množíren jsou sice levnější, ale v konečném důsledku vás vyjdou na více peněz, než kdybyste si pořídili kvalitního psa s průkazem původu od vzorného chovatele,“ upozorňuje Alena, majitelka chovné psí stanice z Prahy, a dodává: „Zvířata z množíren jsou často nemocná, a proto vám náklady na jeho péči vzrostou.“

Sháníte psa? Na tohle si dávejte pozor:

  • Nekupujte zvířata z pochybných zdrojů, jako jsou inzeráty na internetu nebo v novinách.
  • Ideální je doporučení od známého, který se chovu psů věnujte, nebo kontaktujte chovatelskou stanici.
  • Prodejce si řádně prověřte - vyžádejte si jméno, adresu, telefon. Solidní chovatel vám tyto údaje rád poskytne
  • Pokud se majitel vymlouvá, že si zvíře předáte na smluveném místě, mimo chovnou stanici, zřejmě máte co do činění s množírnou.
  • „I majitel množírny vám může návštěvu dovolit. Může se ale vymlouvat, že vám neukáže fenku - matku, že je někde jinde, případně že vám neukáže sourozence. A to je samozřejmě špatně,“ uvádí chovatelka. Před koupí psa byste měli vidět jak fenku, tak i ostatní štěňata.
  • „Psi v množírnách žijí v klecích venku, nikdy ne doma, klece jsou malé, běhá v nich více ras psů - to se ale může stát u dobrého chovatele,“ upozorňuje pražská chovatelka.
  •  „Zvířata z množírny nemají dostatečnou veterinární péči, bývají hladová, bázlivá, mohou být přerostlá nebo naopak malá, nervozní, mohou být i agresivní,“ vyjmenovává Alena. To ostatně poznáte na první pohled.
  • Psi z množíren jsou výrazně levnější. Opět je dobré myslet na to, že pes z kvalitního chovu něco stojí, ale má pevné zdraví.

Co se zvířetem s množírny?

Pokud už máte podezření, že jste narazili na množírnu, kontaktujte obecní úřad dané obce, příslušnou krajskou veterinární správu, případně současně Policii ČR.

Ale o zákonu to většinou není. Podle veterinářů pomůže hlavně osvěta a vzdělávání lidí v této oblasti.

„Bohužel když lidé zjistí, že přebírají zvíře z množírny, obvykle jim lítost nedovolí tam pejska nechat,“ říká chovatelka Alena. A na to přesně majitelé množíren spoléhají. Na váš soucit. „Pravdou však je, že dokud budou lidé zvířata z takových míst odebírat, i přes podmínky, které tam jsou, nikdy tito lidé se svým byznysem nekončí,“ uzavírá smutně chovatelka.

Takto vypadají množírny a zvířata, která v nich žila nebo žijí:

 

 

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

bibijana ( 1. října 2016 18:21 )

Hela1: přesně tak, tyhle státní zaměstnance to nezajímá, včetně netečné veterinární správy. Hlavně, že se jim zvyšují platy. Já se ptám - a za co?S problémem množíren je to jednoduché-zakázat zákonem. Porušení tvrdě pokutovat. Jenomže lenošné politiky, úředníky, policii a justici zajímá jedině výplatní páska a výše mzdy, kterou si umí, stejně jako kantoři, vydupat. Na volby vám zvysoka s....

marti33 ( 1. října 2016 17:47 )

Česko funguje jako množírna Romů. Jak to zarazit? Foldyna toto téma uzavřel prohlášením, že by se velmi rád inspiroval na Slovensku v zákoně o sociální potřebnosti, kde se např. píše, že příspěvky na děti budou vypláceny maximálně na čtyři potomky, na větší počet dětí už ne. Nejen toto ustanovení slovenského zákona vede k tomu, že se řada slovenských Romů stěhuje do Česka.

Zobrazit celou diskusi