Množírny týrají zvířata. Čtěte, jak se jim při výběru mazlíčka vyhnout

 • Autor: ula - 
  15. 2. 2016
  05:00

  Na sociálních sítích se objevily fotografie psů a koťat, které nabízí zverimex v Českých Budějovicích. Zvířata jsou vystavena jako zboží za výlohou. Jedna z bývalých zaměstnankyň dokonce popsala šokující praktiky, kdy musela utírat koťatům zhnisané oči, aby se prodala dříve, než zahynou. Zákon podobné praktiky bohužel nezakazuje. Víme, jak postupovat, pokud si chcete koupit zvířecího parťáka a nenaletět podvodníkům či množitelům.

 • 1.Nepodporujte týrání zvířat

  "Jen nám řekli, jak perským koťatům utírat oči a zadečky a dát je zpátky ke zdravým zvířatům, aby se prodala, než chcípnou,“  uvedla jedna z bývalých zaměstnankyň zverimexu.


  Způsob prodeje zvířat touto formou u nás bohužel není nijak zakázaný. S podobnými praktikami se můžete potkat v dalších městech v Česku. Odborníci před tímto prodejem varují. Koupí můžete získat utrápené a nemocné zvířátko a navíc podporujete nehumánní množírny a jejich majitele, kteří si z týrání zvířat udělali výnosný obchod.

  Množírna v obchodním domě v Českých BudějovicíchMnožírna v obchodním domě v Českých Budějovicích | 

 • 2.Zvíře není věc

  Ať už si vyberete kočku nebo psa, měli byste vzít na vědomí, že to není „věc", kterou odložíte, když vás přestane bavit, ale je to závazek na několik let. 

   

  "Zvažte, jestli máte pro vámi zvolené plemeno dostatek prostoru a také, jestli jste ochotni do výchovy štěněte investovat čas. Víte kam se psem či kočkou, až pojedete na dovolenou? Nemá někdo ve vaší rodině alergii na psí nebo kočičí srst? Jste ochotní se dohodnout na pravidelném venčení? Udělali jste si kalkulaci ročních výdajů a jste si jistí, že chov psa nebo kočky tzv. utáhnete?“ vyjmenovává veterinářka Lucie Repová z Royal Canin.

  Zvíře je závazek na několik letZvíře je závazek na několik let | 

   

 • 3.Jaké plemeno?

  Nepodléhejte módním trendům, barvě srsti nebo míře roztomilosti zvířete. Každé psí plemeno bylo vyšlechtěno pro nějaký účel, nějaké se nehodí do bytu, další k dětem. To samé kočky. Rozhodně vybírejte plemeno, které bude nejlépe vyhovovat vaší osobnosti a životnímu stylu.

  Plemeno vybírejte pečlivěPlemeno vybírejte pečlivě | 

   

 • 4.Jak vybírat?

  Rozhodně vyberte správného chovatele. To můžete udělat tak, že navštívíte výstavu nebo jinou akci, kde se s chovatelem seznámíte a domluvíte se s ním na podrobnostech.


  Najděte si na internetu klub chovatelů konkrétního plemene, zavolejte tam a zeptejte se, koho by vám doporučili.


  Seznam registrovaných chovatelských stanic najdete např. zde.


  Vyvarujte se výběru před inzeráty v běžném tisku nebo na internetu. Inzeráty mají i chovatelské kluby a neskrývají se za nimi pěstírny.


  Nekupujte štěně nebo kotě hned. Pozorujte ho, jak si vede mezi sourozenci, jak se chová.


  Zeptejte se, čím jsou mláďata krmena, jaké očkování už mají za sebou, co je ještě čeká.

  Navštivte výstavuNavštivte výstavu | 

   

 • 5.Jak poznat seriózního chovatele?

  Každý slušný chovatel vás rád přivítá na nezávazné návštěvě. Dobrému chovateli totiž leží na srdci budoucnost jeho zvířat a jeho snem je najít jim dobrého majitele

   

  Nevěřte výmluvám, že nemůžete koťata nebo štěňata vidět předem, protože byste např. "zanesli do chovu nemoc".


  Nepořizujte psa z "velkochovů". Štěňata, kterým se lidé dostatečně nevěnují a neprojdou "socializací", mají v budoucnu problém se vztahem k lidem i psům.


  Sledujte, jak chovatel dodržuje čistotu. Zanedbané štěně bez hygienických návyků bude mít problémy s čistotností i později.


  U zodpovědného chovatele je samozřejmostí průkaz původu, kupní smlouva i chovatelský servis. Dobrý chovatel se vám bude věnovat i ve chvíli, kdy si zvířátko odnesete domů a budete potřebovat radu.

  Serioznímu chovateli na zvířatech záležíSerioznímu chovateli na zvířatech záleží | 

   

 • 6.Kdy odebrat štěně?

  Správný chovatel prodává zvíře ve chvíli, kdy je "zralé", tedy když je štěně připravené bez větších problémů opustit matku a sourozence. Takové štěně by mělo mít mléčné zuby (řezáky a špičáky), mělo by se bez problémů pohybovat, udržet rovnováhu, používat všechny čtyři končetiny a mělo by být schopné jíst pevnou stravu.

   

  Vyhláška, která upravuje ochranu zvířat, stanovuje, že minimální věk štěněte při odběru je 50 dní. Bohužel tato vyhláška platí pro organizované chovatele. Podvodníci nebo majitelé pěstíren jsou schopní oddělit štěně od matky příliš brzo a mládě tak může zahynout.

  Kdy odebrat štěně od feny?Kdy odebrat štěně od feny? | 

   

   

  „Jen nám řekli, jak perským koťatům utírat oči a zadečky a dát je zpátky ke zdravým zvířatům, aby se prodala, než chcípnou.“

  Více na http://www.blesk.cz/clanek/zpravy-krimi/373011/utirejte-jim-zhnisane-oci-at-se-prodaji-driv-nez-chcipnou-radila-pry-vedouci-zverimexu.html?utm_source=blesk.cz&utm_medium=copy
Doporučujeme
leny1263 ( 26. února 2016 11:17 )

Keby neboli ľudia ochotní si takéto zviera kúpiť, tak by ich množitelia nemali komu ponúknuť! Kupovať psíka z výlohy? Keď nevidím jeho rodičov, nevidím ich papiere a záznamy o zdravotnom stave? A za cenu psíka s PP od nejakého overeného chovateľa ?! to nie je nič iné ako ľudská hlúposť a ľudia sú tí, ktorí takýto chov vlastne podporujú, keď si tieto zvieratá kupujú !

ginna15 ( 15. února 2016 08:54 )

A ty s dírou v hlavě, neboj dočkaš se!  

juuhele ( 15. února 2016 07:12 )

To je naučil kapitalistický systém, aby měli rádi peníze, protože dnes je všechno jen a jen o penězích.

setroseuros ( 15. února 2016 07:09 )

mely by okamzite zakazat takove firme prodej! Bohuzel chovatelu , u kterych ziji stenata v pivnicich ve vlastnich vykalech a ve tme se najde porad dost. A vite proc jsou taci? Protoze nemaji radi zvirata, ale jenom ty penize, ktere za ne shrabnou!!!!

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa