Výslechy spoluvězňů Nečesaného byly protizákonné, tvrdí bývalý soudce

Autor: ljš - 
24. 5. 2016
11:24

Vrah svědčící v kukle, vyšetřovatel jako bodyguard oběti a výslechy spoluvězňů, které neměly být u soudu vůbec připuštěny, nad tím vším kroutí  v případu Lukáše Nečesaného bývalý místopředseda Nejvyššího soudu JUDr. Pavel Kučera hlavou. Nic takového jsem za celou svou dlouhou praxi nezažil, říká.

Nejzávažnějším pochybením soudce Jiřího Vacka v celém případu je podle Kučery skutečnost, že přijal výpovědi Nečesaného spoluvězňů jako důkaz. Kámen úrazu je v tom, že když Nejvyšší soud pouštěl Nečesaného na svobodu, nevrátil případ do stádia přípravného řízení, a tedy vyšetřování, ale jen do stádia řízení před soudem prvního stupně.

„Tam už se žádným způsobem nelze vrátit do stádia řízení nazývaného »vyhledávání«, a proto nelze žádným způsobem procesně použít informace, které byly přitom opatřeny,“ vysvětluje Kučera ve svém vyjádření pro Spolek Šalamoun.

Podivné mu přijde i to, že soudce nechal korunního svědka, vězně Jiřího Fundu, vypovídat v kukle. „U svědka, který přišel z domova, by asi nikdo netrpěl, aby měl přes hlavu kuklu a říkal, že je to proto, aby ho nikdo nepoznal. U svědka, který by byl ve vazbě, bych to také netrpěl. U svědka, který je předveden z výkonu trestu, o jeho výstroji do značné míry rozhoduje ředitel věznice, ale pokud má z určitých důvodů za to, že by měl před soudem vystupovat v kukle, měl by to náležitě zdůvodnit,“ myslí si Kučera.

Ten za svou kariéru nezažil ani to, že by oběti trestného činu poskytoval ochranu přímo kriminalista, který případ vyšetřuje. „Jestli poškozená skutečně ochranu potřebovala a žádala o ni, jsou k ní určeny jiné složky policie než orgány podílející se na vlastním trestním řízení. Pokud by tím byl příslušný policejní orgán pověřen, šlo by o činnost řádně zadokumentovanou a kontrolovatelnou,“ vysvětlil bývalý soudce.

Nečesaného soud v březnu poslal již potřetí na 13 let do vězení za pokus o vraždu kadeřnice v Hořicích. Své rozhodnutí o vině přitom soudce opřel právě o svědectví spoluvězňů a také nové výpovědi napadené kadeřnice, která uvedla, že v Nečesaném poznává útočníka.

Doporučujeme
Mattoni12 ( 24. června 2016 16:11 )

 Tak rozhodne je divny ze baba nepoznala pachatele hned ne?proc az po 3 letech ?A je taky divny ze ten vezen taky mluvi az ted.Ja teda fakt nevim ale cely je to divny.To spis vypada jako msta rodine .Nevim no...Ono odsoudit je asi lehky ale kdyz se zamyslim neco tady nehraje proste.A to ze rodina ma penize to uz je druha vec.Ty komentare muzou byt o zavosti.Ale kluk mi prijde jako obet

pokrok ( 24. května 2016 18:04 )

Nevím proč by policie hledala jiného možného útočníka,- když kadeřnice toho kdo ji "ztřískal" - poznala a označila.

pupi ( 24. května 2016 17:35 )

Poznala ho ??? Poznala!!! TEČKA 🐷

marlen52 ( 24. května 2016 16:59 )

 a už zase hledají cestičku jak kluka vysekat

pokrok ( 24. května 2016 16:00 )

Nejhorší na tom je, že si Nečesaní myslí, že když mají miliony "poctivě nabyté", tak že jim všichni půjdou "na ruku" a uvěří jejich lžím !

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa
Články odjinud