Kriminalista Markovič o dopadení spartakiádního vraha: První výslech trval celou noc!

Autor: Jindřich Bíč - 
23. května 2020
05:40

Letos v květnu je to 35 let od dopadení takzvaného spartakiádního vraha. Jiří Straka byl mezi únorem a květnem roku 1985 let postrachem pražských žen a dívek. Mladý učeň své oběti znásilňoval a jeho brutalita vůči ženám případ od případu rostla. Na vyšetřování se podílely asi dvě stovky policistů. Po dopadení se Straka doznal ke třem vraždám. Přiznání se rodilo celou noc.

Po dopadení Straka neměl ani potřebu dlouho zapírat. Výslech začal 22. května odpoledne a trval do pozdních hodin. V době 17:30 až 21:00 hovořil především o vlastní osobě a rodině. Vyjadřoval se ke kamarádům, ke svým studijním výsledkům a zálibám.

Popsal také, že před rodiči předstíral, že odjíždí z domova na internát v odpoledních hodinách. Ve skutečnosti ale zůstával v Praze a celou noc prochodil ulicemi, kde si vytipovával a posléze sledoval dívky i ženy, které by mohl okrást, oloupit nebo znásilnit.

Ve 22:55 dostal obviněný čaj, od 23:15 až do 01:30 pokračoval výslech líčením jeho první vraždy. „Je mladistvý a nemůžete ho po půlnoci vyslýchat,“ upozorňovala advokátka a Jiří Markovič řekl: „Fajn, Jirko, jak to bude?“ A Straka odpověděl:

Přečtěte si pokračování článku s předplatným Premium
Získejte neomezený přístup již od 1 Kč měsíčně

Chci předplatné Premium

Další videa
Osoby v pátrání
Články odjinud