Pátek 6. prosince 2024
Svátek slaví Mikuláš, zítra Ambrož / Benjamín
Zataženo, déšť se sněhem 3°C

Vojtěchova čTečka porušovala zákon, rozhodl po dvou letech soud. Aplikace slídila v citlivých údajích

Autor: ČTK - 
7. prosince 2023
19:45

Kontroly aplikací čTečka za koronavirové pandemie byly podle Nejvyššího správního soudu (NSS) v rozporu se zákonem. Podle rozsudku soudu totiž kontrolující osoba mohla získat citlivé osobní údaje o zdravotním stavu dotyčného. NSS verdikt z konce listopadu zveřejnil na své úřední desce. Aplikaci čTečka spustilo ministerstvo zdravotnictví v červnu 2021 spolu s aplikací Tečka, ministerstvo tehdy vedl Adam Vojtěch (za ANO). ČTečka měla přes 1,4 milionu stažení.

Navrhovatel se u soudu domáhal zrušení mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví z konce roku 2021, kterým ministerstvo stanovilo povinnost prokazovat se při vstupu do vybraných zařízení bezinfekčností, a to na základě covid pasů, které kontrolor načetl pomocí aplikace čTečka. Navrhovatel namítal, že prokazování bezinfekčnosti zasahuje práva na ochranu soukromí, kdy návštěvník či divák jako zákazník musel sdílet informace o svém zdravotním stavu s kontrolory.

Mimo jiné namítal, že jako zákazník kadeřnictví a stravovacích služeb je povinen si nechat zkontrolovat údaje o zdravotním stavu, a nechat si tak nepřiměřeně zasahovat do práva na ochranu soukromí. „K obdobným zásahům došlo také tehdy, když mu měly být poskytnuty ubytovací služby. Jemu a jeho rodině byl odepřen přístup do akvaparku,“ popisuje návrh rozsudek.

NSS se v tomto přiklonil na stranu navrhovatele, nařízení bylo podle něj v tomto v rozporu se zákonem. Podle rozsudku muselo být ministerstvu navíc zřejmé, že jsou kontrolující osobě zpřístupňovány k nahlédnutí osobní údaje obsažené v certifikátu kontrolované osoby. „Odpůrce proto pochybil, jestliže v odůvodnění mimořádného opatření nijak neidentifikoval právo na informační sebeurčení zákazníků, k jehož zásahu v souvislosti s používáním aplikace čTečka mohlo dojít. Jde totiž o základní a zjevný zásah, který byl povinen zohlednit,“ stojí v rozsudku.

K prokazování bezinfekčnosti lidí sloužila aplikace „Tečka“, která začala fungovat v červnu 2021. Sloužila pro uložení certifikátu o prodělaném covidu-19, potvrzení o negativním testu nebo očkování. Stažena byla do více než šesti milionů mobilních telefonů. Spolu s ní ministerstvo spustilo také aplikaci čTečka, kterou mohli ti, kteří museli tato potvrzení kontrolovat, například provozovatelé hotelů nebo restaurací, z QR kódu načíst potřebné informace. Ta měla více než 1,4 milionu stažení.

nadčasový MP ( 8. prosince 2023 09:39 )

A tak je to v Česku se vším! Ode zdi ke zdi. 6 mil.trubcu se pochybné akce Tečka zúčastnilo, 7 mil.se nechalo naprogramovat k tvorbě syntetického spike proteinu a dnes je vše naopak. Nemocni chodí do práce, do MHD i na nakup.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa