Úterý 3. října 2023
Svátek slaví Bohumil, zítra František
Polojasno, déšť 26°C

Soud definitivně potvrdil zvolení Pavla prezidentem. Napravil chyby komisí v Praze

Aktualizováno -
21. února 2023
15:08
Autor: ČTK - 
21. února 2023
14:49

Někdejší představitel české armády a NATO Petr Pavel je s konečnou platností vítězem prezidentských voleb, Nejvyšší správní soud (NSS) už rozhodl o všech volebních stížnostech. Napravil jen dílčí chyby volebních komisí, Pavlovo vítězství nad Andrejem Babišem (ANO) je tak nyní výraznější. Rozdíl mezi oběma kandidáty v druhém kole se zvýšil o 298 hlasů na celkových 959.403 hlasů, oznámil dnes soud v tiskové zprávě.

„Chyby byly jen drobné, neúmyslné, což je při tak rozsáhlém sčítání hlasů tolika lidmi v podstatě výborná zpráva. Zvolení Petra Pavla prezidentem republiky jsme tedy potvrdili jako zákonné a legitimní rozhodnutí voličů,“ uvedl předseda volebního senátu Tomáš Langášek.

Jednu z chyb udělala komise v okrsku v Bohnicích v Praze - zaměnila hlasy pro Pavla a Babiše. V jiné stížnosti volič zpochybnil hlasování v dalších okrscích, kde zaznamenal zjevnou chybu, typicky když počet odevzdaných obálek nebo hlasů převyšoval počty vydaných obálek. V jednom okrsku v Praze 9 volič v prvním kole volby zaznamenal výrazně nižší počet platných hlasů a vyslovil domněnku, že komise zapomněla jednu hromádku se stovkou hlasů započítat. Volební senát si vyžádal dokumentaci ze všech zpochybněných okrsků, tam, kde to bylo možné, chybějící hlasy dopočítal a opravil údaje o počtech vydaných a odevzdaných obálek.

Soud uložil Českému statistickému úřadu a Státní volební komisi, aby zápisy s opravenými údaji znovu řádně vyhlásily. Návrhy na vyslovení neplatnosti hlasování ve sporných okrscích však soud zamítl, protože takový zásah volebního soudu by nebyl přiměřený „zanedbatelně nízké intenzitě zjištěné vady“.

„Důsledkem našeho rozhodnutí je, že v prvním kole se počet hlasů pro Pavla Fischera zvýšil o dva, pro Petra Pavla o 100 a pro Andreje Babiše a Karla Diviše po jednom. Procentuální zisky jednotlivých kandidátů se ani po těchto korekcích v podstatě nezměnily,“ uvedl Langášek. V druhém kole se zvýšil rozdíl mezi Pavlem a Babišem o 298 hlasů. „Ani zde se procentuální zisky obou kandidátů prakticky nezměnily, volební senát však alespoň přispěl ke zpřesnění výsledků voleb a napravil chyby při sčítání hlasů,“ doplnil Langášek. Ocenil, že komise chyby přiznaly a nesnažily se zjištěné nesrovnalosti zakrýt.

Další volič poukázal na údajně zmanipulovaný software, překvapilo jej to, že se v závěru sčítání překvapivě snížil počet hlasů pro oba kandidáty a změnil se i procentuální odstup mezi nimi. Podle statistiků k tomu došlo tak, že okrsková volební komise v Buštěhradu na Kladensku zjistila chybu a opravila svůj zápis o výsledku hlasování. Smazání chybných údajů se na chvíli projevilo poklesem hlasů a přepočtem rozdílu mezi oběma kandidáty, teprve po chvíli byly do systému vloženy správné údaje.

Se stížností neuspěl ani muž, jenž si odpykává trest v plzeňské věznici. Tvrdil, že mu Vězeňská služba neumožnila odevzdat v prvním kole volební hlas. Poukázal také na možné porušení volebního práva dalších odsouzených. Podle NSS nevyšlo najevo nic, co by naznačovalo systémový deficit v přístupu lidí ve výkonu trestu k hlasování ve volbách a co by navíc mohlo ovlivnit výsledek.

Dnes soud zamítl také stížnost voliče, který poukázal na předvolební zvláštní vydání týdeníku Forum. Redakce v něm kritizovala Babiše, například připomínala jeho údajně lživé výroky nebo majetkové poměry. Podle soudu měli kandidáti dost času na tiskovinu reagovat, navíc neotvírala nová témata, na která by voliči nebyli připravení.

NSS po letošních volbách dostal stovky stížností, mnohem více, než bývalo v minulosti běžné. Ve lhůtě jich obdržel asi 400, průběžně je odmítal či zamítal. Často šlo o formulářové návrhy, opakující stejné argumenty. Další stovky podnětů, které přišly před lhůtou, anebo po ní, soud odmítá pro předčasnost, respektive opožděnost.

Video  Pavel na tiskovce: O lékařské prohlídce i budoucích cestách  - ČTK
Video se připravuje ...

e.lesanova ( 22. února 2023 17:34 )

Poněkud "vtipné" sdělení , kdy v podstatě ihned po volbách jezdil, volal, "řešil", komentoval atd. No, stále není inaugurován, tedy veškeré jeho kroky jsou výstřely do vzduchu. Pětikolka a lobbista Kolář si jej vodí jako opici v Masopustním reji, jaké budou jeho skutečné činy, uvidíme. Snad bude ČR na 1.místě a bude mít snahu zkrotit tu smečku vládních šílenců, jinak prohraje u lidu své země a zapíše se černým písmem do historie.

dynaty ( 22. února 2023 10:46 )

jak víš že trpí? nic nevíš a plácáš,

JaNat ( 22. února 2023 10:21 )

No to budeš spíš ty, když jsi pro válku.

trintin ( 22. února 2023 00:56 )

Dostal hlasy, vyhrál. Časem, až nás jeho noví kamarádi začnou přesouvat do rezervace a zabíjet jak zabili Winnetoua, třeba prohraje.

dynaty ( 21. února 2023 22:46 )

čekal snad někdo že by soud rozhodl jinak?

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud