Společnost AWM Bohemia CZ jako tehdejší vlastník začala bourat rondokubistickou vilu v ulici Na Šafránce před pěti lety. Povolení měla jen na postupnou rekonstrukci. Radnici na bourání upozornil anonymní telefonát. Událost získala značnou pozornost médií i odborníků a demolice se zastavila.

Firma svůj postup zdůvodnila bezprostředním nebezpečím zřícení. Na domě se prý během rekonstrukce tvořily trhliny. Pokutu za odstranění části budovy v památkové zóně vyměřil firmě odbor památkové péče pražského magistrátu. Sankci potvrdilo ministerstvo kultury a následně také Městský soud v Praze.

Video
Video se připravuje ...

Smutný pohled: Takhle skončila rondokubistická vila v ulici Na Šafránce po začátku nepovolené demolice. ÚMČ Praha 10

Podle městského soudu vlastník při odstranění části budovy nejednal v krajní nouzi, nebezpečí bylo možné odvrátit jinak, navíc vzniklý následek je v podstatě stejně závažný, jako kdyby se část objektu sama zřítila. Firma v kasační stížnosti zopakovala, že teprve při rekonstrukci se ukázalo, že havarijní stav vyžaduje neodkladné odstranění porušených částí budovy.

NSS kasační stížnost zamítl. Potvrdil, že vlastník neměl postupovat o své vůli. Mohl prý operativně kontaktovat stavební úřad. „Stavební zákon upravuje postup za situace, kdy je nutné vzhledem k ohrožení života a zdraví jednat okamžitě, a proto dává stavebnímu úřadu pravomoc nařídit odstranění stavby i ústně při kontrolní prohlídce. Pokud by stěžovatelka stavební úřad informovala, stavební úřad mohl ještě ten stejný den při kontrolní prohlídce demolici ústně nařídit,“ stojí v rozsudku.

Dům z roku 1921 v kolonii Svépomoc od architekta Františka Alberta Libry je na území pražské památkové zóny Vinohrady, Žižkov, Vršovice. Rekonstrukce zůstala nedokončená, v mezičase také objekt změnil majitele. Nyní je v katastru nemovitostí zapsaná společnost Vita rosea.

Zpola zbouraný dům je zároveň v nabídce realitní kanceláře za 85 milionů korun. Podle fotodokumentace chybí vile střecha, část obvodových zdí i vnitřních konstrukcí. Realitní kancelář objekt prezentuje jako jedinečnou prvorepublikovou rondokubistickou vilu určenou ke kompletní rekonstrukci.

Fotogalerie
38 fotografií