Čtvrtek 25. dubna 2024
Svátek slaví Marek, zítra Oto
Oblačno, déšť se sněhem 9°C

Vedle covidu i rýma, chřipka, angína či zápal: Jak na respirační onemocnění? Buďte o krok napřed

Autor: ida - 
18. září 2022
05:00

Návrat dětí do kolektivů, podzimní nečas, oslabená imunita – to vše s sebou přináší kašel, rýmu, bolesti hlavy. A čekárny u lékařů začínají praskat ve švech. Kromě navyšujících se počtů pacientů s covidem-19 přibývá i těch, kteří řeší angíny, laryngitidy i »obyčejné« nachlazení.

Rýmy, virózy a onemocnění dýchacích cest mají na svědomí většinou viry, které se zabydlí ve sliznicích nosu a krku. Účinnou ochranou proti chorobám je udržování sliznic vlhkých. „I když kolem vás všichni kýchají, nemusíte chytit každou nemoc. Pokud své dýchací cesty udržujete zvlhčené a v dobrém stavu, jsou schopny se lépe ubránit útokům virů a bakterií,“ vysvětluje Michal Závacký z portálu ProAlergiky.cz.

Od banální rýmy k vážným komplikacím

Respirační onemocnění mohou probíhat jako lehká onemocnění ve formě rýmy, nachlazení či zánětu nosohltanu. Ale vyskytují se i závažnější projevy, jako zánět dutin, středouší nebo například angína. „Pokud ale dojde k zánětu hrtanu, hrtanové záklopky, průdušek nebo plic, může se jednat o velmi vážné onemocnění, ohrožující pacienta na životě,“ varuje MUDr. Hana Ševčíková z centra Očkování a cestovní medicíny, Ostrava.

Jak s nemocemi bojovat: Očkujte se

Vážným komplikacím se dá předejít také očkováním. Jedním z nich je očkování proti pneumokokům. Tyto bakterie mohou vyvolávat závažná onemocnění v podobě zánětu mozkových blan, otravy krve nebo zápalu plic. V roce 2019 takto onemocnělo 483 osob, z nichž 87 zemřelo. Nejčastěji onemocní osoby nad 65 let věku a kojenci.

Lékaři také doporučují očkování proti chřipce. Ta totiž může mít také velice závažný průběh a ohrožuje především staré lidi a chronicky nemocné. V souvislosti s chřipkou každý rok zemře 2 tisíce lidí. Očkovat se je vhodné právě nyní. Od července je také možné nechat se očkovat druhou posilující dávkou proti covidu-19. Ministerstvo zdravotnictví doporučuje aplikace především osobám nad 60 let a mladším rizikovým pacientům.

Inhalujte

Inhalace je léčebná metoda, při které se vdechují páry minerálních vod nebo léčiv. Léčivé látky se do dýchacích cest touto cestou dostávají rychle a jejich účinek je okamžitý. „Dýchací cesty se pročišťují od zaschlého hlenu a případných choroboplodných zárodků. Pokud inhalujeme přes masku a nadechujeme se přitom nosem, inhalace je prospěšná pro nosní dutiny. Kromě uvolnění hlenu zklidňuje nosní sliznici, odstraňuje přítomné bakterie a zároveň pomáhá předcházet tomu, aby se infekce šířila, například do středního ucha nebo vedlejších nosních dutin,“ doplňuje specialista.

Dodržujte základní pravidla:

  • Dodržujte odstupy.
  • Věnujte pozornost hygieně rukou.
  • Větrejte.
  • Vyhýbejte se místům s větší koncentrací osob.

Video  Rýma: Jak se jí co nejrychleji zbavit?  - Videohub
Video se připravuje ...

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa