Úterý 4. října 2022
Svátek slaví František, zítra Eliška
Oblačno 14°C

Nejen únava a dušnost. Covid ničí trávení, bolesti břicha přichází i po prodělání, varuje nová studie

Autor: Kristýna Beránková - 
14. srpna 2022
05:20

Nejen únava a dušnost. Prodělaný covid může poškodit také trávicí soustavu. Potvrdila to studie amerických vědců. Bolesti břicha, zácpa či nevolnost trápí podle výzkumu až 16 procent těch, kteří koronavirus porazili.

Příznaky tzv. dlouhého covidu, tedy problémů, které zůstávají, i když člověk přemůže akutní infekci, můžou zahrnovat i problémy se zažíváním. Odborníci programu COVID Activity Rehabilitatio na americké Mayo Clinic zjistili, že pacienty trápí nevolnosti, snížená chuť k jídlu a těžká zácpa, a dokonce i potravinová intolerance (nesnášenlivost některých potravin – pozn. red.).

Zácpa i průjem

Problémy s trávicím traktem mělo sto dní po překonání covidu 16 procent pacientů. „Vědci zjistili, že se u nich vyskytovaly stavy známé jako poruchy interakce mezi střevem a mozkem. Mezi příznaky s tímto stavem patří pálení žáhy, problémy s polykáním, syndrom dráždivého tračníku, zácpa, průjem, nadýmání,“ uvádí Státní zdravotní ústav, který na studii upozornil.

Poškození nervů?

Jak přesně covid-19 trávení poškozuje, není zatím jasné. Sliznice střev disponuje velkým množstvím receptorů, které virus využívá k napadání buněk. Celkový zánět způsobený infekcí může také narušit normální střevní bakterie, případně mohou být poškozeny i přímo nervy trávicího systému.

Letní vlna covidu u konce ?

Už se to zlomilo! Testy v Česku v neděli odhalily 279 nových případů covidu, o 44 méně než před týdnem. Počet nakažených klesl v mezi týdenním srovnání pojedenácté v řadě. Letní vlna je tak zřejmě za svým vrcholem. Kromě nových případů nákazy hygienici v neděli odhalili ještě 84 podezření na opakovanou infekci novým typem koronaviru.

O týden dříve jich bylo 92. Ubylo také hospitalizací, a to zhruba o pětinu na 899 případů. V nemocnicích tak leželo v neděli nejméně pacientů s covidem za poslední dva týdny.

Video  Imunolog Hořejší o letní vlně covidu: Nakažených je mnohem víc, šíření rychlé, ale je i dobrá zpráva  - Pavlína Horáková
Video se připravuje ...

KORONAVIRUS V ČESKU I VE SVĚTĚ
15:45
3. 10. 2022
!

Ministerstvo zdravotnictví nepočítá s možností testu na koronavirus bez žádanky zdarma. Náměstek ministra zdravotnictví Josef Pavlovic (Piráti) doporučil použít antigenní samotesty. Rozhodnutí o dalším testování podle něj zůstane v rukou lékařů. Pavlovic to dnes řekl novinářům. O tom, že ministerstvo zvažuje možnost, aby se lidé mohli jednou měsíčně nechat otestovat antigenním testem z rukou zdravotníků, mluvil ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v polovině srpna.

"Nástroj testování je v rukou lékařů. Lékař, pokud potřebuje, tak může ten test nechat udělat. Potom se musí postupovat náležitým způsobem, pokud je člověk pozitivní, a co nejdříve nasadit náležitá léčba," řekl Pavlovic.

Testy jsou podle něj už cenově dostupnější. "Pokud se chci testovat předtím, než navštívím například své rodiče, prarodiče, mám možnosti zakoupit certifikované testy například v lékárnách. Potom se můžu testovat dle potřeby," řekl náměstek. Antigenní samotest nyní stojí zhruba 50 až 300 korun podle typu a velikosti balení. Testovací centra samoplátce testují metodou antigenního testu za 150 až 400 korun, vyšetření metodou PCR stojí kolem 800 korun.

Lidem, kterým nařídí test lékař nebo zaměstnanec hygienické stanice, hradí test pojišťovna prostřednictvím veřejného zdravotního pojištění. Podle dřívějšího vyjádření ministra zdravotnictví Válka stálo testování na covid-19 v roce 2021 zdravotní pojišťovny zhruba 55 miliard korun. Veřejné zdravotní pojištění ročně hospodaří celkem asi s 400 miliardami korun.

6:28
3. 10. 2022

V Česku za neděli přibylo 353 nových případů covidu. V nemocnicích je 1310 lidí.

17:55
2. 10. 2022

Chorvatsko očekává, že příjmy ze zahraniční turistiky budou letos vyšší než v rekordním roce 2019, což byl zároveň poslední rok před vypuknutím pandemie covidu-19. Národní banka příjmy podle agentury DPA odhaduje na 11,3 miliardy eur (téměř 279 miliard Kč). V roce 2019 utržila země u Jaderského moře 10,5 miliardy eur z cestovního ruchu.

boier ( 14. srpna 2022 09:30 )

Počty nesouhlasí, například my jsme měli Covid oba , nehlasili jsme to . Mezi lidmi je daleko více nakažených .
Průběh jsem měl velmi těžký a špatně se ž toho dostávám.

boier ( 14. srpna 2022 09:29 )

Covid chytite í když jste očkování, jde o to jak bude průběh nemoci .

Jirik-ta ( 14. srpna 2022 07:21 )

Jirik-ta ( 14. srpna 2022 07:19 )

Průšvihy první republiky
Kdo má peníze, chce i moc, kdo má moc, chtěl by mít i peníze. A většinou tak lidé z politiky a byznysu mají obojí.

BobyNo1 ( 14. srpna 2022 06:04 )

Čtvrtou (nebo kolikátou už) tečku v Blesku už nedoporučují? Nedávno chřipka či covid skosil(a) celou várku mých příbuzných - bez ohledu na to, kdo byl očkován 2x nebo vůbec (1x nebo 3x nikdo).

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa