Pondělí 20. května 2024
Svátek slaví Zbyšek, zítra Monika
Polojasno, bouřka 23°C

BA.5: Dosud nejhorší varianta koronaviru udeřila. Proč se šíří tak rychle?

Aktualizováno -
25. července 2022
06:57
Autor: CNN, mav, ČTK - 
25. července 2022
05:00

Vlny covidu-19 po sobě zanechaly miliony mrtvých, zpomalovat jejich dopady pomáhaly jen vakcíny. Ale virus se šíří dál, vyvíjí se, uniká dosavadní imunitě. Skoro dva a půl roku od začátku pandemie přišla zatím nejnakažlivější a nejpřenosnější varianta koronaviru, píše CNN. BA.5 je jasné znamení, že pandemie ani zdaleka nekončí.

  • Za nárůstem počtu případů během letních měsíců jsou nakažlivější submutace BA.4 a BA.5 koronavirové varianty omikron.
  • Odborníci očekávají, že letní vlna by mohla koncem července kulminovat.
  • Reálný počet nakažených, o kterých se neví, je podle odhadů několikanásobně vyšší. Na každý nový případ může být dle odhadů v USA i sedm nenahlášených.
  • BA.5 je považována za přenosnější, nakažlivější variantu.
  • BA.5 se nakazil i americký prezident Joe Biden, varianta se rychle šíří nejen v Evropě, ale i v Číně či USA.
  • V Česku nyní z pozitivních testů 96 procent tvoří nakažlivější subvarianty omikronu BA.5 a BA.4.
  • Experti radí posilující očkování druhou (celkově tedy často čtvrtou) dávkou.

BA.5 na silném vzestupu

Subvarianta omikronu BA.5, spolu s blízce příbuznou BA.4, mají na svědomí globální růst pandemie. Report Mezinárodní zdravotnické organizace (WHO) z minulé středy hovoří o 30% nárůstu případů za předcházející dva týdny. V Evropě jde asi o čtvrtinový nárůst – totiž co se týče oficiálního testování; jenomže to „skoro zkolabovalo“, upozorňuje Michael Ryan z WHO. V reálu tak může být nakažených Evropanů daleko více.

V Česku podle posledních dat připadalo na subvarianty BA.5 nebo BA.4 celých 96 % objevených pozitivních případů.

BA.5 je na postupu i v Číně, kde přibývá obav, že se zase drasticky zavřou celá velkoměsta. A táž varianta už převládla i ve Spojených státech, kde na ni už začátkem července připadly dvě třetiny všech (odhalených) nákaz. Pozitivní je dokonce i americký prezident Joe Biden, byť má jen mírné příznaky. 

Pečlivá příprava

„Pozorujeme, kterak se ten virus rychle vyvíjí. Na tento moment jsme se připravovali a plánovali. Víme, jak variantu BA.5 zvládat,“ ujišťoval doktor Ashish Jha, koordinátor Bílého domu pro koronavirus.

„Pokud jste byli nakaženi dříve, dochází k četným opakovaným infekcím. Pokud jste se nějakou dobu nenechali očkovat, pozorujeme dost průlomových případů u takových lidí,“ vysvětlil na videu na twitteru Bílého domu. „Ale jsou tu dobré zprávy: Naše nástroje, čili vakcíny a léčba, fungují i proti BA.5."

Problémem v Evropě i USA může být, že se už netestuje zdaleka tolik jako ještě počátkem roku. „Odhadujeme, že na každý nahlášený případ je sedm nenahlášených,“ cituje CNN profesora Aliho Mokdada z Washingtonské univerzity. Peter Hotez z Baylorovy lékařské školy to vidí až na desetinásobek oficiálních výsledků. Tedy skoro milion nových případů každý den jenom v USA.

Taková čísla se hlásila v lednu za první vlny varianty omikron. „Pamatujete, jak se tehdy zdálo, že jsou všichni okolo nemocní? Taková teď zase je situace ve Spojených státech,“ píše CNN.

„O klinické vážnosti BA.4 a BA.5 ve srovnání s jinými subvariantami omikronu nevíme, ale víme, že jsou přenosnější, lépe se vyhýbají imunitě. Lidem s prodělanou infekcí, dokonce variantami BA.1 a BA.2, stále hrozí nakažení BA.4 a BA.5,“ varovala ředitelka Center pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) Rochelle Walenská.

Aktuálně nevypadá situace tak dramaticky, nemocnice stíhají – ale pořád denně na covid umírá 300-350 Američanů. „To je nepřijatelné, je to příliš,“ horlí dr. Jha. A přibývají i počty hospitalizovaných, respektive i těch na jednotkách intenzivní péče.

„Mám obavy, že případů covidu-19 nadále přibývá, narůstá tlak na už tak napjatá zdravotnictví a zdravotníky. A také mě znepokojují rostoucí trendy úmrtí,“ uvedl Tedros Adhanom Ghebreyesus, šéf WHO.

Infekční i škodlivá

„BA.5 je nejhorší verzí viru, jakou jsme viděli,“ psal koncem června Eric Topol, profesor molekulární medicíny v ústavu Scripps Research. „Posouvá unikání imunitě, už tak silné, na další úroveň, čímž se zvyšuje přenosnost oproti omikronu a jeho dalším variantám (včetně BA.1.1, BA.2, BA.2.12.1, a BA.4).“

Po dvou týdnech k tomu dodává, že zřejmě vedle vyhýbání se protilátkám BA.5 dovede také úspěšněji napadat buňky a množit se – což zase (např. lépe než omikron) zvládala varianta delta. Zatím ale nelze říci, zda obecně vyvolává vážnější průběh, jako třeba právě delta. „Ale kdyby nastoupila rovnou BA.5, bez svého předchůdce BA.1, mohlo by to být mnohem horší než masivní vlny, jaké jsme viděli po celém světě s příchodem omikronu,“ dodal s tím, že nás nyní chrání „imunitní zeď“, sestavená z předchozích nákaz, vakcín a posilujících dávek.

Odborníky aspoň trochu uklidňuje, že celkový dopad subvarianty není tak vážný, jako by mohl být. „Nepozorujeme nárůst v hospitalizaci na JIP, takže vakcíny ještě celkem fungují; problémy působí mezery v imunitě,“ věří Ryan z WHO.

I experti Bílého domu naléhají na lidi starší 50 let, ať se nechají očkovat i druhou posilující dávkou (zpravidla tedy celkem čtvrtou); a prosazují, aby ji mohli dostat i mladší dospělí. Sice imunita z dřívějších nákaz či očkování proti nové subvariantě nepůsobí tak silně, i tak ale čerstvá vakcína umenšuje pravděpodobnost hospitalizace.

A stejně tak mají smysl osvědčené nástroje: roušky, větrání, rozestupy. „Musíme úroveň viru udržet na co nejnižší úrovni, to je naše nejlepší obrana,“ apeluje známý epidemiolog Anthony Fauci. „Když se virus nemnoží a nešíří tak robustně, má menší šanci mutovat, což mu dává menší šanci vyvíjet se do dalších variant.“

Video  Očkování zachraňuje životy! vzkázal Válek v Blesku. Hrozí další lockdowny a povinné roušky?  - Nikola Forejtová
Video se připravuje ...

trintin ( 31. července 2022 11:52 )

Proč se šíří tak rychle?? Asi to bude tím, že se řídí semaforem, na kterém prý svítí oranžová.

krapotkin ( 25. července 2022 20:44 )

Hloupej abecedo, Číňani jedí vše, co se hýbe už tisíce let a bylo jim dobře. Ale rozkmotřili se s Amíkama a musej za to zaplatit. Pro jistotu to Amíci rozšířili i o kousek dál, protože bezpracný příliv dolárků jim názamě zachunal - asi tak jako majiteli Madety se líbí, když za jeho odporné máslo lidi platí 60 Kč místo 10 Kč.

henrybonniehanss ( 25. července 2022 19:30 )

Sesmilhari....toto je jen placenta reklama aby se tocili dolárky ve vakcinach....cil je az smesny, vyvolat paniku a hned se ovecky,tresouci se o život, postavi do rad na šot....a přitom malokdo ví, že kanadsky premier JT má akcie u nekolika farm firem a z každého šotu pěkně komisi do kapsy, on dokonce nechal vybudovat v BC fabriku na boostery!!!...nikdo neumira, ale on takový vynosny byznys neopustí tak je v Kanadě stále očkování povinne a vytvari pěkně s kámoši s WHO přes media umělou paniku aby ty jeho "lektvary" sli na oddbyt a přitom sám má svá federální pravidla, že jeho soukroma a statni letadla smi pilotovat jen nikdy neockovany pilot !!!!...neockovany!! A proč?...protože ockovani piloti vsude po světě padají z nebe jak mouchy ....protože to slavne očkování je jen hrebik do rakve,že ....a i my idioti se nechali ze zacatku ockovat,protože tady v Kanadě to bylo povinne jinak člověk nesmel ani do krámu....a bohužel to nás stalo všechny pekny kus zdraví....takže no more anymo­re..­.sed­milhá­ři !!! 🖕

Jirik-ta ( 25. července 2022 15:38 )

očko umíraji taky

Jirik-ta ( 25. července 2022 15:32 )

chce to vakcínu

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa