
Pandemie opět zesiluje: Varianta deltacron je už v Evropě. Máme se obávat?

V Brazílii se potvrdily první dva případy možné nové varianty koronaviru, která je zřejmě kombinací delty a omikronu a kterou některá média nazvala deltacron. Podle britského deníku The Guardian se varianta přezdívaná médii deltacron objevila letos v některých francouzských regionech, ve Spojených státech a asi tři desítky případů zaznamenali v Británii. Někteří odborníci se domnívají, že ze souběhu obou variant nová nevznikne, jiní jsou toho názoru, že spojení delty a omikronu může být v budoucnu závažné.
Deltacron je varianta covidu-19, která obsahuje prvky delty a omikronu – jinými slovy, obsahuje geny z obou variant, což z něj dělá to, co je známé jako rekombinantní virus. „Tyto rekombinanty vznikají, když více než jedna varianta infikuje a replikuje se u stejné osoby ve stejných buňkách,“ říká prof. Lawrence Young, virolog z univerzity v anglickém Warwicku.
Kde se tato varianta objevila
Varianta byla identifikována v několika regionech Francie a zdá se, že byla v oběhu už od začátku roku. „Genomy s podobným profilem byly identifikovány také v Dánsku a Nizozemsku. Objevily se také zprávy o detekci deltacronu v USA a asi 30 případů bylo zjištěno ve Spojeném království. Brazilský ministr zdravotnictví Marcelo Queiroga v úterý novinářům řekl, že první dva případy kombinace delty a omikronu se objevily na severu Brazílie v amazonských státech Pará a Amapá, které sousedí se Surinamem a Francouzskou Guayanou.
Máme se deltacronu bát?
Odborníci rychle zdůrazňují, že rekombinantní varianty nejsou neobvyklé a že deltacron není první a nebude poslední, který vznikne. „Stává se to vždy, když se nacházíme v období přechodu z jedné dominantní varianty na druhou, a je to obvykle vědecká kuriozita, nic víc,“ říká Dr. Jeffrey Barrett.
Vzhledem k malému počtu dosud identifikovaných případů deltacronu však zatím není dostatek údajů o závažnosti varianty nebo o tom, jak dobře proti ní chrání vakcíny. Soumya Swaminathan ze Světové zdravotnické organizace na svém twitteru uvedl: „Je třeba počkat na testování, které určí vlastnosti tohoto viru. Důležité je hlavně sekvenování.“
Vědci se shodují, že deltacron je třeba sledovat, zejména co se týče jeho nakažlivosti a schopnosti překonat imunitu vyvolanou proděláním nemoci či očkováním.
Prof. Lawrence Young se domnívá, že pokud virus stále cirkuluje v populaci, zejména v té neočkované, je velmi pravděpodobné, že budou vznikat další varianty, včetně těch, které vzniknou kombinací těch stávajících. Není však důvod k panice.
Vznikne nová varianta? Vědci se neshodnou
Americká epidemioložka Maria van Kerkhoveová, která působí ve Světové zdravotnické organizaci, minulý týden uvedla, že počty případů deltacronu jsou zatím velmi nízké. Rovněž William Lee z kalifornské laboratoře Helix se domnívá, že nová kombinace se zřejmě nerozvine v novou variantu, která by dostala od WHO jméno podle dalšího písmena řecké abecedy.
Jiného názoru jsou ovšem vědci, kteří zveřejnili své závěry v časopisu medRxiv* poté, co zkoumali pacienty nakažené deltou i omikronem současně.
Sedm pacientů, kteří byli pozitivně testováni na infekce delta i omicron, byli dospělí bez prouchy imunity, z nichž pouze jeden byl starší 70 let, zatímco ostatní byli mladší 35 let. Všichni dostali dvě nebo tři dávky vakcíny a neměli žádné příznaky nebo měli mírné příznaky, s výjimkou staršího pacienta, který byl neočkovaný a devět dní po diagnóze měl respirační selhání.
Autoři studie uvádí, že „rekombinace je potenciálně závažná, protože může vést ke vzniku nové varianty s vyšší patogenitou nebo imunitním únikem nebo charakteristikami přenosu.“
Delta-cron a za chvílu aj Ma-cron.