Rozvolnění v Česku: Respirátory až na výjimky končí. Byly symbol covidu, chránily i před chřipkou
Od pondělí 14. března končí povinnost nosit respirátor ve většině vnitřních prostor. Nezahodíme jej ale úplně. Ochranu nosu a úst budeme nadále nosit v hromadné dopravy, zdravotnických a sociálních zařízeních. Skončí také omezení návštěv v nemocnicích a sociálních zařízeních kvůli riziku zanesení nákazy koronavirem. Pokračovat nebude ani testování tamních zaměstnanců. Ministerstvo zdravotnictví upravilo mimořádná opatření, která to nařizovala. Testování neočkovaných zaměstnanců těchto zařízení bylo povinné od listopadu, návštěvy v nemocnicích byly v době epidemie omezené opakovaně. Většinou je ale zařízení v zimě omezují i kvůli každoročním chřipkovým epidemiím.
Ministerstvo zdravotnictví zrušení protiepidemických opatření odůvodnilo doporučením Národního institutu pro zvládání pandemie. Umožní to podle něj pokles zátěže nemocnic pacienty s covidem-19, aktuální vývoj epidemické situace i proočkovanost populace třetí dávkou. Návštěvy v nemocnicích a lůžkových sociálních zařízeních se dosud musely prokazovat testem nebo očkováním. Podobně byla omezená i například přítomnost blízkých u porodu.
Od pondělí se spolu s těmito opatřeními zmírňuje také povinnost nosit respirátor ve všech veřejných vnitřních prostorách. Nově zůstanou jen v hromadné dopravě a právě v zařízeních zdravotních a sociálních služeb.
Povinnost nosit respirátor zůstane také v lékarnách, jak připomíná Česká lékarnická komora. „Jako do ostatních zdravotnických zařízení přicházejí do lékáren nemocní lidé. Někteří mohou mít podezření na onemocnění covid, jiní mohou být touto nemocí výrazně ohroženi. V lékárnách tak i od pondělí 14. 3. zůstává povinnost nosit respirátory. Děkujeme za vaši vzájemnou ohleduplnost,“ napsala komora na twitteru.
Prymula: Respirátory krotily chřipku
„Nošení respirátorů má dozajista vliv na to, že se nešíří běžný virus chřipky,“ řekl exministr zdravotnictví Roman Prymula. Jejich odložení na jaře je ale podle něj logické, řekl ČTK. Podle něj se v současné době celosvětově covid-19 dostává do pozadí. V Česku přitom testy v uplynulém týdnu odhalily od 8000 až po více než 10.000 pozitivních případů denně i přesto, že testů bylo proti předchozím týdnům méně. Postupný pokles, který začal na začátku února, se tak téměř zastavil. Někteří odborníci tak předvídají menší „vlnku“, kterou ale podle nich nelze spojovat s příchodem uprchlíků z Ukrajiny. Ten se ještě projevit nemohl.
„Může se ještě objevit menší vlna, ostatně pokles se prakticky zastavil. Ale nepředpokládám, že by to ještě nějak mělo vývoj zvrátit,“ uvedl Prymula. Na jaře je podle něj odkládání respirátorů logické. V teplejším počasí se respirační viry obecně, mezi nimi koronavirus i chřipka, šíří méně.
Nošení roušek a další ochrany dýchacích cest se stalo jedním se symbolů boje proti nemoci covid-19. Jejich zavedení v půlce března 2020 přijímala veřejnost různě. Roušky se nosily do konce června 2020, po letním uvolnění se v září vrátily. Od loňského února je pak převážně nahradily respirátory. Nošení roušek po jejich zavedení část populace nejen v ČR odmítala - někteří argumentovali nepříznivými zdravotními důsledky, část lidí nenosila roušky na znamení odporu proti vládním nařízením. Většina Čechů ale tuto povinnost dodržovala.
Povinné roušky mimo domov nařídila Česká republika od 19. března 2020 jako jedna z prvních zemí Evropy; většina jiných to v té době pouze doporučovala. Vzápětí se však ukázalo, že ČR nemá pro tuto situaci dostatečné zásoby nejen roušek nebo respirátorů, ale ani dalšího ochranného vybavení. Lidé se proto ve velkém uchýlili k šití roušek doma, vláda kvůli tomu mezi otevřené obchody zařadila i galanterie.
Z nošení respirátorů na místech, kde budou i po 14. březnu povinné, budou i dál platit výjimky například pro předškolní děti, osoby s poruchou intelektu či mentálních schopností, hospitalizované, klienty pobytových sociálních služeb nebo řidiče veřejné dopravy. Nemusí je nosit také lidé, kteří mají lékařem potvrzeno, že jim to jejich zdravotní stav neumožňuje. Nutné nejsou ani po dobu konzumace jídla.
KUŘBUJ@N a PandrVO-L@ !