Pondělí 20. května 2024
Svátek slaví Zbyšek, zítra Monika
Oblačno, bouřka 20°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Očkovací centrum na Černém Mostě končí. Zájem lidí dál klesá

Autor: ČTK - 
8. února 2022
15:58

Některá očkovací centra, která v Praze podávají vakcíny proti covidu-19, kvůli malému zájmu omezují provozní dobu. Dnes ukončí provoz očkovací místo v obchodním centru na Černém Mostě, informovala na facebooku Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Thomayerova nemocnice a očkovací místo v kongresovém centru na Vyšehradě dál nebudou očkovat o víkendech. Podle dat ministerstva zdravotnictví je v Praze 93 očkovacích míst, což je skoro pětina z 507 center v celé ČR. Za prvních sedm dní v únoru podala zhruba 25.000 dávek očkování, prvních dávek bylo 1400.

Nejvíc vakcín, podle dat o očkování více než 4200, za poslední týden podali zdravotníci v očkovacím centru Clinicum na Vyšehradě. „Průměrně denně naočkujeme 1000 až 1200 osob,“ řekla za provozovatele Nela Janoschová. Nově ale bude mít centrum zavřeno o víkendech.

Dnes naposledy očkují zdravotníci v obchodním centru Černý Most. Očkování ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady je možné v pavilonu I ve všední dny od 08:00 do 15:00, ale jen po předchozí registraci. Minulou sobotu ukončilo provoz očkovací centrum na hlavním nádraží, které zřizovala Fakultní nemocnice Bulovka. Dál se očkuje přímo v nemocnici, za poslední týden to bylo dohromady přes 1000 dávek.

Ostatní nemocnice, které zřizují vakcinační centra mimo své areály, zatím ukončení jejich provozu neavizovaly. Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM) ho provozuje v obchodním centru na Chodově. V lednu tam aplikovali zhruba 400 dávek denně. „Od začátku února došlo k dalšímu poklesu zájmu a očkujeme v průměru 250 lidí za den. Proto jsme přistoupili k zmenšení počtu pracovníků, otevírací doba se prozatím nemění," sdělila mluvčí IKEM Markéta Šenkýřová.

Zdravotníci Všeobecné fakultní nemocnice očkují v obchodním domě Kotva a také v nemocniční poliklinice přímo na Karlově náměstí, dohromady naočkovali za týden 1900 osob.

Kolem 200 lidí denně si chodí podle Hany Frydrychové z odboru komunikace do Fakultní nemocnice v Motole. Kvůli menšímu zájmu zůstává už jen jeden očkovací tým pro dospělé a jeden pro děti, kterým za poslední týden podali zhruba 760 dávek vakcíny, tvoří tak více než polovinu tamních očkování.

„Zájem o očkování proti nemoci covid-19 u nás opravdu výrazně klesl. Tento trend pozorujeme již od poloviny ledna,“ uvedl mluvčí Fakultní Thomayerovy nemocnice v Krči Petr Sulek. Zařízení se proto rozhodlo zrušit od soboty 12. února očkování o víkendech. Za poslední sobotu a neděli přišlo asi 400 lidí, dříve až 2600.

Nižší zájem registruje také Nemocnice Na Homolce. Podle mluvčí nemocnice Martiny Dostálové se tam nechává očkovat několik desítek lidí denně. Podobné počty zaznamenává podle mluvčí Lucie Krausové také očkovací centrum Nemocnice Na Františku, provoz se ale zatím omezovat nechystá.

Od začátku vakcinace před koncem roku 2020 se v Praze očkovalo 1,3 milionu lidí a posilující dávku si nechalo aplikovat více než 660.000 lidí. Kromě obyvatel Prahy se v metropoli očkovali i lidé z dalších regionů, kde není vakcinace tak dostupná. Od začátku letošního roku zdravotníci podali asi 311.000 dávek vakcíny proti covidu-19, z nich více než 83 procent tvořilo posilující očkování.

I zájem o něj postupně klesá, v prvním lednovém týdnu se pohyboval kolem 13.000 denně, ve druhém nad 11.000, ve třetím kolem 8000 a v posledním lednovém týdnu byl přibližně 5500. V prvním únorovém týdnu bylo zájemců zhruba 4000 denně.

Video  Takto vypadalo očkovací centrum na pražském hlavním nádraží, které už také ukončilo svou činnost.  - David Malík
Video se připravuje ...

e.lesanova ( 8. února 2022 16:44 )

Fascinující, že po provalení mnoha podvodů, nefunkčnosti vakcín, lží, ještě někteří mají tendenci si stůj, co stůj narvat do těla cosi, o čem stále nevíme, jaký dopad na zdraví bude mít za pár let

Jirik-ta ( 8. února 2022 16:20 )

Povinná četba pro každého, koho by zajímalo, co v tom pandemickém zákoně skutečně je
http­s://ces­kobez­cenzu­ry.cz­/wp-conten­t/uplo­ads/2­022/02­/Pan­demic­ky-zakon.pdf

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa