Neděle 6. října 2024
Svátek slaví Hanuš, zítra Justýna
Oblačno 12°C

Covidové rozvolňování v Česku přehledně: Jak to bude s rouškami, očkováním i testováním

  • Autor: Tomáš Belica,David Polák - 
    4. 2. 2022
    05:00

    Důvody pro masové protesty odpůrců očkování už nejspíš pominuly. Od příští středy už totiž lidé nebudou muset při návštěvách hospod či klubů dokládat, že jsou řádně očkovaní nebo v uplynulé době prodělali covid. Tuto povinnost vláda zrušila. Některá opatření ale dál zůstávají v platnosti. Více se dozvíte v přehledu, který pro vás sestavil deník Blesk.

  • 1.Kdy budu moci do restaurace bez certifikátu?

    Kabinet Petra Fialy (57, ODS) oznámil, že od středy 9. února certifikát o očkování nebo o prodělaném covidu-19 už nebude podmínkou pro využívání služeb, vstupu do restaurací, na kulturní a sportovní akce či do bazénů, wellness nebo pro ubytování se v hotelech. Současně kabinet počítá s tím, že na únorové schůzi Sněmovny navrhne zrušení stavu pandemické pohotovosti. Přesné datum teprve určí s ohledem na vývoj epidemie.

  • 2.Jak to bude s testováním ve školách a v práci?

    Ministři ve středu odsouhlasili, že k 18. únoru skončí plošné testování ve školách. Děti a učitelé se naposledy proto antigenní metodou otestují v pondělí 14. února. I nadále platí, že všichni budou muset ve společných prostorách budovy nosit ochranu úst a nosu. A plánuje něco ministr školství Petr Gazdík (47, STAN) změnit?

    „Předpokládám, že o konkrétních opatřeních budeme ještě s resortem zdravotnictví debatovat. Pro mě je zásadní, aby bylo prostředí ve školách bezpečné, a to jak pro žáky, studenty, tak i pro zaměstnance,“ řekl Blesku Gazdík. Povinnost nechat se testovat 2x týdně ve firmách má rovněž skončit k 18. únoru.

    „První krok je vypnutí certifikátů, další je ukončení plošného testování,“ řekl k tomu ministr Válek. Podle mluvčího Hospodářské komory ČR Miroslava Dira bude ale řada zaměstnavatelů v testování dál pokračovat na dobrovolné bázi. „Aby snížila riziko šíření nákazy mezi zaměstnanci a omezení výroby či služeb kvůli nedostatku klíčových zaměstnanců,“ vysvětlil.

    Video  Boj s covidem ve škole: Děti trpí samotou. Ředitel zmínil těžkou dobu i to, proč sám dezinfikoval lavice.  - Pavlína Horáková
    Video se připravuje ...

  • 3.Co naopak bude pořád platit?

    V platnosti zůstává povinnost nařizující mít zakrytá ústa a nos ve vnitřních prostorách, například v MHD, zaměstnání, škole, nemocnici, na veškerých akcích či na úřadu. Mít nasazený respirátor je potřeba také na hromadných akcích venku, pokud se jich účastní více než 30 osob. U jednoho stolu také může sedět nadále jenom šest osob, pokud nejsou z jedné domácnosti. Maximální kapacita návštěvníků na kulturních či sportovních akcích zůstane na 1000 sedících osobách.

  • 4.Proč ta změna? Hrozba covidu snad pominula?

    Jen krátce předtím, než Fialův kabinet změny oznámil, vydal Nejvyšší správní soud (NSS) verdikt o nezákonnosti. A sám platnost kontrol certifikátů v restauracích, klubech a hotelech zrušil. I když dal soud vládě čas na nápravu, ta se nakonec rozhodla certifikáty úplně odpískat. Fiala k tomu řekl, že vláda nerozhodovala pod tlakem soudního verdiktu, ale na základě doporučení odborníků.

    „Rozhodnutí soudu to pouze urychlilo,“ konstatoval premiér. U dominantní mutace omikron se totiž potvrdilo, že riziko vážného průběhu - u očkovaných - je nízké. Ani po rozvolnění se prý neočekává, že by se zahltily nemocnice.

  • 5.Dává ještě smysl třetí posilující dávka?

    S koncem prokazování bezinfekčnosti ve službách a dalších podnicích se nabízí otázka, zda má ještě smysl jít si pro třetí posilující dávku vakcíny. „Očkování je především ochrana proti vážnému průběhu onemocnění covid-19, rozhodně je tedy vysoce žádoucí očkovat se třetí dávkou,“ napsal Blesku mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob.

    Krom toho má každá země vlastní pravidla (ta zjistíte na webu ministerstva zahraničí www.mzv.cz). Tím, že se před cestováním posichrujete ještě třetí dávkou, nic nezkazíte. Navíc se od 15. února zkrátí platnost očkovacích certifikátů na devět měsíců bez třetí posilující dávky. Toto datum by si bedlivě měli poznamenat hlavně ti, kdo dostali dvě dávky vakcíny v květnu nebo dřív a ještě nebyli na posilující dávce.

    Video  Jděte na booster, apeluje Válek. Vakcinolog zmínil výhled pro čtvrté dávky a sezony covidu.  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
    Video se připravuje ...

  • 6.Roušek a respirátorů se hned tak nezbavíme. Proč?

    Omezují jen málo, jsou levné a proti nákaze účinné. Zhruba to jsou důvody, proč roušky a respirátory budeme nosit dál ve vnitřních prostorách, tedy například v MHD nebo v obchodech či v zaměstnání.

  • 7.Bude pokračovat home office? Má ještě smysl?

    Aby zaměstnavatelé využívali u svých lidí co nejvíce možnost práce z domova, to vláda nikdy nenařídila. Pouze důrazně doporučila - a to platí dál. Podle ministerstva zdravotnictví jde o „efektivní nástroj, jak eliminovat šíření covidu“.

    „V současnosti zaměstnavatelé upřednostňují tzv. hybridní režimy, kdy zaměstnanci pracují část týdne z domova a část týdne docházejí na pracoviště. Předpokládáme, že tento režim se ukotví už jako trvalý a bude zaměstnavateli nabízen jako zaměstnanecký benefit. Samozřejmě jen pro ty profese, které lze vykonávat i mimo pracoviště,“ sdělil Blesku Miroslav Diro z Hospodářské komory ČR.

    Video  Konec covidu v Česku: Konvalinkův optimistický scénář o letošním podzimu a účinných lécích  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
    Video se připravuje ...

  • 8.Mění se podmínky karantény či izolace?

    Zatím ne. Izolace (pro covid pozitivní) i karanténa (pro rizikové kontakty s pozitivními) platí shodně pět dní. Karanténu nařizuje hygiena a podle nově schváleného pandemického zákona by to mohla dělat i přes telefon, pomocí SMS. Karanténa se pak nevztahuje na lidi, kteří v posledních 30 dnech prodělali covid. Izolaci mohou pozitivní lidé opustit po pěti dnech, pokud v posledních dvou dnech nemají žádné příznaky

  • 9.K čemu je potřeba pandemický zákon, který teď jde do Senátu?

    Stovky odpůrců proticovidových opatření před Sněmovnou, výhrůžky šibenicí… Tak to v uplynulých dnech vypadalo před dolní komorou Parlamentu ČR, když se protlačoval pandemický zákon. Ten umožňuje v případě zhoršení epidemické situace vydávat mimořádná opatření a omezovat provozy. Jeho hlavní části mají platit do konce letošního listopadu. Původně měla jejich platnost skončit s únorem a vláda navrhovala prodloužení účinnosti zákona bez časového omezení.

  • 10.Jak budou opatření vypadat do budoucna?

    To ukážou teprve následující týdny. Resort zdravotnictví Vlastimila Válka (61, TOP 09) včera oznámil, že harmonogram rušení protiepidemických opatření představí ve druhé polovině měsíce. Rozhodne na základě dat z 15. února.

    Video  Očkovat v lékárnách je logický krok. Lidé si k nám v pandemii chodili často pro radu, říká šéf lékárníků.  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
    Video se připravuje ...

  • 11.Přijdou další nebezpečné mutace?

    Už i v Česku o sobě dává vědět nová varianta označovaná jako BA.2 a dominující ve skandinávských zemích. Podle Státního zdravotního ústavu se nakažení zatím počítají jen na desítky. O nové variantě je také doposud pramálo informací. Dánské zdravotnické úřady minulý týden oznámily, že je nejspíše 1,5krát nakažlivější než varianta omikron, patrně však nezpůsobuje závažnější průběh onemocnění covid-19.

  • 12.Epidemiologové se neshodnou!

    Krok Fialovy vlády, aby Česko v příštím týdnu už rozvolnilo, rozděluje odborníky. Například epidemiolog a exministr zdravotnictví Roman Prymula (57) tvrdí: „Myslím, že nějaký dramatický dopad to mít nebude. Samozřejmě by bylo nejlepší, kdyby se to udělalo až o 14 dní později, kdy budeme úplně za omikronem. Věřím ale, že v této fázi rozvolnění epidemickou situaci výrazně nezmění,“ řekl Blesku.

    To imunolog Václav Hořejší (72) to zase tak optimisticky nevidí. „Já se vůbec divím, že vláda takovéto sliby dává. Stále ještě nevíme, jak přesně se situace bude vyvíjet. Počty případů zatím pořád stoupají, k tomu i hospitalizace. Musíme si uvědomit, že ty těžké případy se objevují až s dvou až třítýdenním zpožděním od pozitivity, takže je možné, že za dva týdny bude situace jiná,“ vysvětlil Blesku svůj postoj. Na čem se ale oba shodnout, je očkování.

    „Nikdy nevíme, jaká další varianta se může objevit a jaké důsledky to pak bude mít,“ řekl Prymula. A Hořejší ho doplňuje: „Očkování má smysl, a když už vláda chce rozvolňovat, tak by to měla dodávat s jasným zdůrazněním, aby si lidé i nadále chodili pro vakcínu.“

  • 13.Kompenzace? To je výsměch!

    Příští týden by podle ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (54, za STAN) měl kabinet odklepnout částku do tří miliard korun jako kompenzace pro podnikatele. Náhrada se má týkat asi 11 tisíc podnikatelů, kteří byli dotčeni protiepidemickými restrikcemi v době od 25. listopadu do 26. prosince 2021.

    Pomoc mají čerpat ti, kteří zaznamenali propad tržeb o 50 procent ve srovnání s druhým pololetím roku 2019. Maximální kompenzace, v závislosti na odvětví, má být 1,5 milionu. Například stánkaři na vánočních trzích, jež se loni nemohly konat, by měli dostat peníze podle počtu stánků a dnů, po které se měl trh konat. Maximální podpora pro jednoho stánkaře by měla vyjít na 330 tisíc korun. Jenže například sami organizátoři trhů tvrdí, že návrh je pro větší firmy likvidační a mnohdy milionové ztráty jim nikdo nenahradí.

    A když prý skončí oni, nebudou ani stánkaři mít kde prodávat. Podobně nespokojení jsou též restauratéři. Podle Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR na náhrady dosáhne jen minimum podnikatelů. Také pro Hospodářskou komoru ČR jsou vládní návrhy nepřijatelné a o podmínkách chce se zástupci vlády ještě jednat.

Nonekecej_97 ( 6. února 2022 07:33 )

Já očkovaná jsem hlavně proto abych mohla všude bez omezení a ono ho**o na jednou to zruší. Je to problém neočkovaných.Dobře kvůli zdraví a prostě nějakému omezení ok ale to se dá řešit s doktorem a může z toho udělat žádanku a nebo něco doporučit.A ty ostatní máj svůj názor ok ale proč by to jen kvůli nim měli rušit.

Nonekecej_97 ( 6. února 2022 07:26 )

To ano ale prokazovat očkováním by se měli

Nonekecej_97 ( 6. února 2022 07:24 )

Asi tak už mají ty roušky úplně všude kromě lavic a 8 hodin v lavici s rouškou ?!At si to tam dělaj jak chtěj

Nonekecej_97 ( 6. února 2022 07:22 )

Proč by pak kvůli nim vše rušit

Nonekecej_97 ( 6. února 2022 07:21 )

A neockovani se každý den testují nabo jak mají vědět že nejsou pozitivní.Mě nevadí že se někdo nenechá naočkovat jo je mi jedno je to jejich zdraví

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa