Pondělí 5. června 2023
Svátek slaví Dobroslav, zítra Norbert
Polojasno 21°C

Plošné testy už nemají smysl, zrušme je, navrhuje šéf hejtmanů Kuba. Uvolnil by i restrikce

Aktualizováno -
1. února 2022
19:35
Autor: ČTK, sova - 
1. února 2022
17:40

Jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS) navrhuje ukončit plošné testování na koronavirus a zrušit některé restrikce. Byl by třeba pro ukončení restrikcí pro návštěvníky restaurací nebo pro některé služby, jako jsou kadeřnictví. Vychází z dat o epidemii z posledních dnů. Podle Kuby už plošné testování a řada opatření postrádá smysl. Jihočeský hejtman, který je zároveň předsedou Asociace krajů ČR, to dnes řekl ČTK. Opačný postoj k plošnému testování zastává moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák (ANO). Bez testů podle něj bude nakažených přibývat stále více, řekl České televizi.

Vycházím z celorepublikových dat i z údajů z jižních Čech. Mnohem podstatnější než počet pozitivních testů je aktuální zatížení nemocnic (pacienty s covidem-19) a to zatím nijak dramaticky neroste. Proto si myslím, že bychom měli některá opatření definitivně zrušit,“ uvedl Kuba.

Podle hejtmana je nutné si uvědomit, že virus má nějaký vývoj. „Zřejmě se s koronavirem dostáváme do přibližně podobné situace jako kdysi se španělskou chřipkou,“ uvedl jihočeský hejtman. V případě španělské chřipky, která měla nejtragičtější následky v letech 1918 až 1920, virus po čase zmutoval a přestal být tak nebezpečný.

Podle Kuby navíc už ani dodržování restrikcí nepřinutí další lidi k tomu, aby podstoupili očkování. „Nevěřím tomu. Kdo se chtěl očkovat, tak se za ten rok už naočkovat nechal,“ řekl hejtman.

Gazdík: Ve školách se nic měnit nebude

Rovněž epidemiolog Roman Prymula o víkendu hovořil o tom, že plošné testování už v této fázi epidemie při rozšíření varianty omikron nedává smysl a mělo by se zrušit. Podle primářky kliniky infekčních nemocí Fakultní nemocnice Bulovka Hany Roháčové by se měli testovat jen lidé s příznaky covidu. Oba to řekli v neděli v debatě televize CNN Prima News. Ministr školství Petr Gazdík (STAN) v pondělí uvedl, že ve školách se podoba testování v příštích dvou týdnech měnit nebude.

Naopak hejtman Moravskoslezského kraje Vondrák je přesvědčený, že plošné testování smysl má. Podle něj nelze bez testování zajistit, aby nakažení lidé odcházeli co nejdřív do izolace. „Jestli přestanete testovat v této době, tak máte stoprocentní jistotu, že těch nakažených bude víc a víc,“ řekl dnes Vondrák v pořadu Interview ČT24.

Moravskoslezský hejtman upozornil, že pacienti s covidem sice v současnosti nezahlcují nemocnice, ale jejich počet roste. Problémem je i to, že začíná chybět personál, který se například musí starat o své děti v karanténě.

V pondělí přibylo v Česku 29 514 nově potvrzených případů koronaviru, to je téměř o 900 méně než před týdnem. Opakovaných nákaz bylo ale víc, hygienici jich poslední lednový den evidovali přes 5000, zatímco minulé pondělí 3126. Celkový počet nakažených tak toto pondělí v mezitýdenním srovnání stoupl o víc než tisíc případů. O zhruba 500 za uplynulý týden vzrostl také počet hospitalizovaných, v nemocnicích bylo po víkendu 2430 lidí s covidem. Pacientů v těžkém stavu ale mírně ubylo, nyní je jich méně než 200.

Video  Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek o vývoji nákazy variantou omikron v populaci.  - Jiří Nováček
Video se připravuje ...

žanyn ( 6. února 2022 11:55 )

Tihle politici. Na jednu stranu nadělují, jinou by rušili místo toho, aby zařídili levné a operativní testery (Poláci údajně vyvíjejí).Tací by snad byli schopni zrušit i omezení rychlosti na dálnici či kontroly na alkohol.

Susan Benson ( 2. února 2022 12:07 )

Dobrý den, pokud potřebujete spolehlivou a důvěryhodnou společnost, abyste získali půjčku na financování vašeho projektu, podnikání, půjčku na koupi domu nebo auta, nehledejte nic jiného než Sunshine Financial Group Inc. Kontaktujte nás prostřednictvím e-mailu: (sun­shine­finan­cial­grou­pinc@g­mail­.com) nebo mi napište přímo na WhatsApp prostřednictvím: +447360502110 a obratem obdržíte odpověď

gemino ( 2. února 2022 09:19 )

Copak? Tenhle lupínek, který unisono s estébákem prosadil nouzový stav a degradaci českého podnikání a vzdělávání dostal strach, že taky skončí v tom lepším případě v teplákach? Bože, to je křivák k pohledání. Prostě uslintaný Kuba...

UFO1 ( 2. února 2022 08:30 )

Antigenní testy jsou krásný finanční zdroj,který si přeci musíme nechat

UFO1 ( 2. února 2022 08:28 )

Stará koryta,nova zviratka,.....

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa