Pondělí 15. dubna 2024
Svátek slaví Anastázie, zítra Irena
Zataženo, déšť 16°C

Očkování v lékárnách? Jsme připraveni, hlásí komora. Válek: Zákon má spoustu chyb

Autor: ula, for, ČTK - 
14. ledna 2022
05:00

Minulá vláda Andreje Babiše schválila na začátku prosince loňského roku změnu zákona o ochraně veřejného zdraví, která by měla umožnit očkování proti covidu-19 mimo jiné i v lékárnách. Očkování v lékárnách není neobvyklé. Lékárníci očkují ve 13 zemích Evropy, Velké Británii i v USA  a čeští zástupci lékárníků po možnosti očkovat už delší dobu volají s tím, že jsou připraveni. Jak řekl Blesk Zprávám nový ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09), možnosti očkovat v lékárnách je nakloněn. Předložený zákon má ale podle něj spoustu slabých míst.

Očkování v lékárnách? V USA běžná věc

Čech Tomáš Závada pracuje mnoho let jako lékárník v americkém Vermontu. V USA se v lékárnách očkuje už od 90. let minulého století, kdy začalo první školení lékárníků a nyní je očkování běžná součást lékárenského provozu.

Lékárníci podle Závady neočkují pouze proti covidu-19, ale také např. proti chřipce, tetanu nebo pásovému oparu.

„Každý lékárník musí projít speciálním školením, skládá se ze dvou částí. První je online modul, kdy v rámci samostudia vyplním test. Následuje víkendový praktický kurz,“ říká Tomáš Závada s tím, že certifikát, který lékárník obdrží po absolvování školení, je zaměstnavateli běžně vyžadován.

Podle svých slov Závada denně naočkuje až 50 lidí. Speciální zázemí pro očkování v lékárně není vyžadováno.

„Já občas chodím očkovat i na parkoviště před lékárnu. Ta naše má ale pro očkování speciální místnost,“ vysvětluje český lékárník.  Každý lékárník je samozřejmě školen, aby dokázal poskytnout i první pomoc. Pokud by tedy někdo po očkování zkolaboval, lékárník mu pomůže.

„Pro tyto případy tu máme adrenalinové injekce. Jednou se mi stalo, že se mi pacient po aplikaci vakcíny sesunul k zemi. Ale naštěstí to nebyl následek vakcíny, ale toho, že zakopl o židli,“ dodává Tomáš Závada.

Rozhovor s Tomášem Závadou najdete zde:

Jednání začala už před rokem

Podle mluvčí České lékárnické komory (ČLnK) Michaely Bažantové jednali zástupci komory o možnosti očkovat s expremiérem Andrejem Babišem a exministrem zdravotnictví  Adamem Vojtěchem již na začátku roku 2021. Podle informací z interního průzkumu ČLnK by se mohla zapojit zhruba jedna čtvrtina lékárníků, což odpovídá zapojení kolegů v zahraničí. 

Novelu představil Vojtěch již v demisi na začátku prosince 2021.  „Podmínky by měly být co nejjednodušší, aby to to bylo možné realizovat prakticky v jakékoliv lékárně,“ řekl k novele Vojtěch. Podle něj nebude nutná samostatná místnost, ale stačit bude oddělený prostor.

„Aby lékárníci v lékárnách mohli očkovat, je nutné stanovit podmínky - vzdělávací pro lékárníky i prostorové pro lékárny. Na nastavení podmínek velmi záleží - měly by být dostatečné, nikoli však přehnané,“ dodává k tomu Bažantová, podle níž komora už rok sleduje trendy a zkušenosti kolegů v zahraničí.  

„Komora připravuje školící programy pro lékárníky a bude při úpravě legislativy maximálně nápomocná. Ohledně prostor lékárny ČLnK předpokládá potřebné úpravy, především by mělo být zachováno soukromí pacienta při očkování - například očkováním v samostatném prostoru nebo ve vymezeném čase,“ řekla Bažantová Blesk Zprávám.

Prezident komory: Česko zaostává za jinými zeměmi

Výhoda očkování v lékárnách je podle prezidenta komory Aleše Krebse v tom, že lékárny jsou velmi dobře dostupná zdravotnická zařízení, místně i časově, takže to významně rozšiřuje možnosti pacientů nechat se očkovat.

Očkovací centra jsou zpravidla pouze ve velkých aglomeracích, lékaři mívají kratší ordinační dobu, takže možnost očkování mohou lékárny vhodně doplnit. Dostupnost lékárenské péče by se měla využít i při očkování proti chřipce, ve kterém ČR značně zaostává za zeměmi, kde je očkování v lékárnách povoleno,“ vysvětluje Krebs.

Válek: Zákon je špatný

Jak řekl Blesk Zprávám nový ministr Vlastimil Válek, je očkování v lékárnách popř. u stomatologů nakloněn. Ze zákona, který navrhoval jeho předchůdce, zas tak nadšený není.

„Kdybych dělal politiku, tak bych ten zákon stáhnul a řekl bych, že je špatný, protože jsem ho nechystal já, ale můj předchůdce. Na vládě jsem řekl, že by ten zákon měl zůstat a shodla se na tom celá vláda a premiér s tím souhlasil,“ uvedl nicméně Válek. 

Zákon by nyní měl projít Sněmovnou a podle Válka se uvidí, jak to dopadne. Jak ministr zdravotnictví poznamenal, zákon má spoustu „slabých míst“.          

Válek zdůraznil, že hodlá se svými lidmi nachystat systém, který by měl z covidu-19 udělat „standardní nemoc“, proti které se „standardně očkuje“. Stejně tak schvaluje nápad, aby lékárníci očkovali i proti jiným nemocem, např. proti chřipce.

Lékárníci: Jsme zdravotníci, ne prodavači

Veřejnost a někteří kritici mají ale lékárníky hlavně za prodavače léčiv a myslí si, že by očkování nezvládli.

Bažantová ujišťuje, že ti lékárníci, kteří budou chtít očkovat, budou muset absolvovat školení - jak teoretickou i praktickou část.

„Nicméně lékárníci jsou zdravotníci, součástí pregraduální výuky studentů farmacie jsou mimo jiné i morfologie i patofyziologie člověka a předmět „První pomoc“. Ta je také součástí postgraduální výuky farmaceutů a celoživotního vzdělávání. ČLnK školila několik let své členy v první pomoci, a to i pro případy anafylaktické reakce a aplikace adrenalinového autoinjektoru,“ ohrazuje se proti označení „prodavač“ mluvčí komory.

Video  „Neopatrné a riskantní" Biochemik Trnka o vládních změnách. A zmínil nová problematická data  - Pavlína Horáková, Aleš Brunclík
Video se připravuje ...

dynaty ( 14. ledna 2022 12:59 )

dynaty ( 14. ledna 2022 12:59 )

dynaty ( 14. ledna 2022 12:58 )

Jirik-ta ( 14. ledna 2022 10:04 )

"Roman Prymula nesouhlasí s povinným očkováním. Otevřeně vysvětlil, proč vakcinace v tuto chvíli není na místě"
"Imunolog Vojtěch Thon: Omikron? Musíme toho využít a dojít k ukončení pandemie. Koronavir tu bude dál s námi" (zivotvcesku)

Jirik-ta ( 14. ledna 2022 09:26 )

Zákon č.258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví umožňuje povinné očkování za podmínky, že ZAMEZÍ VZNIKU A ŠÍŘENÍ NEMOCI.
Z toho plyne: očkování, které nebrání šíření infekce, nemůže být nařízeno pouhou vyhláškou.
Z toho plyne: vyhláška č. 466/2021 Sb. o plošném očkování, zveřejněná ve Sbírce zákonů dne 10.12.2021 byla vyhlášena v rozporu se zákonem.
Zveřejněna byla dne 10. 12. 2021. V den, který je Dnem lidských práv, vyhlášený na počest přijetí Všeobecné deklarace lidských práv Valným shromážděním OSN v roce 1948.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa