Čtvrtek 27. ledna 2022
Svátek slaví Ingrid, zítra Otýlie
Zataženo, déšť se sněhem 4°C

Rekordní počty nákaz padají i mimo Evropu: Omikron tvrdě zasáhl země na jihu Ameriky

Autor: ČTK - 
12. ledna 2022
21:30

Argentina, Mexiko a Peru zaznamenaly za poslední den nejvyšší počty nákaz koronavirem ve svých zemích od počátku pandemie covidu-19, vysoký nárůst eviduje i Brazílie, kde se přitom málo testuje. Brazilský prezident Jair Bolsonaro ve středu uvedl, že nechápe znepokojení z covidu-19. Koronavirus se tento týden potvrdil i u mexického prezidenta Andrése Manuela Lópeze Obradora. Zhoršující se epidemická situace je tak jako jinde ve světě způsobená variantou omikron a není provázena tak vysokými počty úmrtí jako v minulosti.

Velmi vysoké nárůsty nákaz v posledním týdnu eviduje Argentina. V této zemi se 45 miliony obyvatel přibylo za poslední den 134 439 případů, což je víc než trojnásobek maxima za její dosud nejhorší vlny loni v květnu. Počty úmrtí s covidem-19 jsou tam relativně nízké ve srovnání s předchozí nejhorší vlnou loni v květnu až červenci, kdy v zemi umíraly denně kvůli koronavirové nákaze stovky lidí. Nejvíce to bylo téměř osm set za den. Nyní za posledních 24 hodin zemřelo v Argentině 50 lidí s covidem-19.

V Peru, které má 33 milionů obyvatel, evidují za poslední den 24 288 nových nákaz koronavirem, přitom maximum z tamní předchozí nejhorší vlny bylo zhruba poloviční. Poslední nejvyšší denní údaj byl z neděle, kdy se tam potvrdilo 17 128 nákaz za den. Peru je zemí s nejvíce úmrtími spojenými s covidem-19 v přepočtu na obyvatele, celkem eviduje 203 157 úmrtí s touto nemocí. Za poslední den přibylo 60 takových úmrtí, při dosud nejhorší vlně loni v květnu to bylo přes tisíc zemřelých denně.

Bolivijský viceprezident odmítal očkování

Rekordní počet nákaz koronavirem za den (33 626) oznámilo nově i Mexiko, kde přibylo za den 162 úmrtí spojených s covidem-19. Tato druhá největší latinskoamerická země, jež má na 128 milionů obyvatel, eviduje celkem 300 574 takových úmrtí. Tento týden oznámil i mexický prezident López Obrador, že se opět nakazil covidem-19. Poprvé ho měl před rokem. Má jen mírné příznaky.

Nejvyšší denní přírůstek oznámila ve středu Bolívie, kde žije 12 milionů lidí. V úterý se tam potvrdilo 11 000 nových případů infekce a 57 úmrtí. Mezi nakaženými je i šest ministrů a viceprezident David Choquehuanca. Ten se nakazil koronavirem již potřetí a první dvě nákazy léčil za pomocí tradiční medicíny. S odkazem na přírodní medicínu také dlouho odmítal nechat se naočkovat, k čemuž ho vyzvala i vláda. První dávku vakcíny si nakonec nechal podat před týdnem.

Bolsonaro označil omikron za „očkovací virus“

Výrazný nárůst zaznamenala také největší země regionu Brazílie, kde přibylo za poslední den 70 765 nákaz koronavirem a 147 úmrtí spojených s covidem-19. Země s 212 miliony obyvatel eviduje celkem 22,6 milionu nákaz od počátku pandemie a na 620 240 úmrtí s covidem-19.

Brazilský prezident ve středu prohlásil, že nechápe znepokojení, které způsobuje nemoc covid-19. „(Varianta) omikron ještě nikoho nezabila,“ uvedl. Podle něj první potvrzené úmrtí nakaženého touto variantou v Brazílii bylo způsobeno hlavně předchozími onemocněními pacienta. Podle brazilského prezidenta řada expertů omikron vítá, protože může znamenat konec epidemie. Novou variantu Bolsonaro označil za „očkovací virus“.

Video Koronavirus: mutace Omikron - Videohub

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa