Pondělí 16. září 2024
Svátek slaví Ludmila, zítra Naděžda
Zataženo, déšť 16°C

„Co máme jíst?“ Číňané uvěznění v karanténě trpí hlady, vyměňují telefony za pytle s rýží

Autor: tsv - 
4. ledna 2022
19:25

Obyvatelé čínského města Si-an si mezi sebou začali kvůli rychle se tenčícím zásobám potravin vyměňovat základní potřeby. Vedení města na ně na konci prosince uvalilo striktní karanténu, lidé si tak nemohou dojít ani na nákup. Kvůli enormní poptávce jim nestíhají dovážet online obchody a lidé se bojí, že brzy nebudou mít dostatek zásob k přežití. Sousedé vyměňují telefony a drahé herní konzole za pytlíky s rýží, nemocnice mezitím odmítají i urgentní případy.

Situace v čínském Si-anu vygradovala na začátku prosince, kdy se vedení města rozhodlo přejít ke striktním karanténním opatřením. Třináct milionů lidí musí teď celé dny sedět doma, nesmí docházet do práce ani si vyjít na krátkou procházku.

Místní měli původně dovoleno jednou za tři dny vyslat člena rodiny na nákup základních potřeb a potravin, před týdnem se ale zakázalo i to. Městský úřad obyvatelům slíbil dodávky jídla zdarma, služba ale nefunguje dostatečně efektivně a mnoho lidí se ocitlo na pokraji hladovění.

Lidé se se svými problémy svěřují na čínské sociální síti Weibo, která se principem podobá twitteru, píše server France24. „Jak máme žít? Co máme jíst?“ zveřejnil jeden z uživatelů. „Před několika dny jsme si mohli dojít na nákup, ale to se zrušilo. Všechny online obchody mají buď vyprodáno, nebo k nám kvůli velké vzdálenosti nedováží.“

Nintendo za knedlíčky

Od oznámení prosincových opatření mezi sousedy vzrůstala solidarita. Na vzájemné pomoci teď lidé závisí víc než kdy dřív a ti, co mají tu příležitost, směnného obchodu pravidelně využívají. Jelikož ale nemohou opustit budovu svého trvalého bydliště, musí si vystačit s pomocí od lidí ze sousedních bytů.

„Lidé si vyměňují různé věci s ostatními z budovy, protože už nemají co jíst,“ řekl místní pan Wang v rozhovoru s místní stanicí Radio Free Asia. „Bezmocní občané se ocitli v éře směnného obchodu. Brambory vyměňují za tyčinky do uší,“ napsal na Weibo další uživatel. Společnost se podle něj vrací zpět „k primitivním způsobům“. Některé uživatele ale solidarita mezi sousedy dojala. Pozastavovali se nad ochotou vzájemně si pomáhat a vyjadřovali nadšení z toho, jak se lidé dokážou semknout ve chvílích nouze.

Sociální sítě obletěla videa, na kterých lidé vyměňují cigarety za zelí, mýdlo na nádobí za jablka nebo vložky a tampony za malou mísu zeleniny. Někteří se dokonce dostali do tak zoufalé situace, že za jídlo vyměňují i drahou technologii. Jeden muž se pokoušel získat pytel rýže za mobil a tablet, druhý vyměnil konzoli Nintendo Switch za balíček instantních nudlí a dva pražené knedlíčky.

Striktní karanténa vyprázdnila ulice čínského Si-anu, lidé shání potraviny po sousedech Striktní karanténa vyprázdnila ulice čínského Si-anu, lidé shání potraviny po sousedech | Weibo

Nemocnice zavírají brány

Obyvatelé Si-anu nemají stejně jako k potravinám přístup ani k zdravotní péči. Podle výpovědi jednoho z místních nedávno zemřel postarší pán, kterého odmítla přijmout nemocnice. Koronavirem přitom nakažený nebyl, podlehl náhlému infarktu. Nemocnice se k události nevyjádřila.

Podobná krize teď zřejmě čeká i obyvatele města Jü-čou, kde byly minulý týden odhaleny tři případy nákazy koronavirem, všechny jsou bezpříznakové. Vedení města vzdáleného asi 500 kilometrů od Si-anu se rozhodlo vyhlásit striktní zákaz vycházení pro 1,1 milionu lidí. Na silnicích se nesmějí vyskytovat téměř žádná vozidla a všechny obchody kromě supermarketů a lékáren musí okamžitě zavřít, píše server BBC.

Video  Covid zkázou diabetiků! Za jediný rok jich zemřelo o 9000 víc, říká profesor  - Pavlína Horáková, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa