Sobota 18. května 2024
Svátek slaví Nataša, zítra Ivo
Oblačno, déšť 19°C

První případy omikronu na Slovensku: Tři plně očkovaní navrátilci z rizikových zemí

Autor: ČTK - 
11. prosince 2021
14:35

Slovensko potvrdilo první tři případy nové koronavirové varianty omikron. Všechny tři osoby byly očkovány proti covidu-19, navštívily země považované v souvislosti s omikronem za rizikové a projevily se u nich jen mírné příznaky onemocnění. ČTK o tom dnes informoval úřad hlavního hygienika (ÚVZ). Variantu omikron, kterou laboratoře na Slovensku odhalily v pátek, už zjistilo na svém území vícero zemí včetně Česka.

Podle ÚVZ zmíněná trojice po příjezdu na Slovensko nastoupila do domácí izolace a zareagovala na dřívější výzvu hygieniků, aby se přihlásili lidé, kteří navštívili vybrané státy.

Ministr zdravotnictví: Opatření zatím přehodnocovat nebudeme

„Zatím nebudeme přehodnocovat platná opatření, není pro to důvod. Ještě přesně nevíme, co omikron dělá,“ citovala slovenská média ministra zdravotnictví Vladimíra Lengvarského, který se dnes spolu s premiérem Eduardem Hegerem zapojil jako člen očkovacího týmu do kampaně na podporu vakcinace.

Od začátku prosince platí na Slovensku nařízení, podle kterého musejí do karantény i očkovaní cestující, pokud v posledních dvou týdnech navštívili desítku zejména afrických států.

Nouzový stav a další restrikce na Slovensku

Slovensko potvrdilo variantu omikron v době, kdy v zemi kvůli nepříznivé epidemické situaci platí nouzový stav a různé restrikce. Výraznější omezení se vztahují na osoby, které nebyly očkované proti covidu-19. Počet covidových pacientů na Slovensku v pátek klesl pátým dnem v řadě a počet nových zjištěných případů koronavirové nákazy prostřednictvím laboratorních testů se ve srovnání s předchozím pátkem snížil o více než třetinu.

Video  Koronavirus: Varianta Omikron  - Videohub
Video se připravuje ...

Úřad hlavního hygienika Slovensko i kvůli potvrzenému výskytu varianty omikron na Slovensku a v jiných evropských zemích doporučil obyvatelům, aby se co nejdříve nechali očkovat. V EU se Slovensko řadí k zemím s nejnižším podílem naočkovaného obyvatelstva proti covidu-19.

Varianta omikron byla poprvé zaznamenána na jihu Afriky a v Jihoafrické republice způsobila značný nárůst počtu nakažených. Mnoho států zareagovalo zavedením různých omezení při cestování. Bratislava v listopadu oznámila zákaz civilních letů ze sedmi afrických států na Slovensko.

Video  Prymula v Blesku: Epidemiolog poradil čtenářům s vakcínami a školy by před Vánoci zavřel  - Pavlína Horáková, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

pindokukin ( 11. prosince 2021 15:34 )

Delta zemřela, ať žije Omicron! Nejvíce naočkovaná země EU zavedla nouzový stav, protože JIP oddělení v Portugalsku přetékají naočkovanými pacienty umírajícími na agresivní zápaly plic! Slovensko se utápí ve lžích politiků a hygieniků, vakcína už nefunguje ani jako divadelní rekvizita, ale poslankyně vládní koalice chystají časovanou bombu! Novela školského zákona má na Slovensku zřídit "STATUS ŠKOLNÍCH LÉKAŘŮ" a očkování dětí se souhlasem vedení školy, ale ne rodičů! A neočkovaní rodiče už nesmí na Slovensku vodit své děti do školky, mají si sehnat očkovanou náhradu!
Všechna světová média v posledních hodinách jedou jenom jednu jedinou informaci, že všude se začíná šířit nová mutace covidu nazvaná Omicron, a to nemluvíme o tom, že už současná účinnost vakcín je doslova k smíchu, a to vzhledem k tomu, že ani jedna neposkytuje bezinfekčnost.
A pokud vakcína neposkytuje bezinfekčnost, není to vakcína, ale terapeutikum. Toto je potřeba pořád opakovat, a to i lékařům, kteří by měli zřejmě vrátit diplomy, pokud toto zapomněli.

pindokukin ( 11. prosince 2021 15:30 )

Šíří nenávist proti skupině obyvatel, ale přitom je placen z daní občanů! Dr.Peter Šebo -ředitel laboratoře molekulární biologie Akademie věd ČR označil v rozhovoru pro Lidové noviny lékaře, odborníky a občany odmítající očkování za zločince, dezinformátory a pokud by to šlo, spláchl by je vodními děly do moře jako v Austrálii! A weby, které poskytují těmto lidem prostor, by nechal vypnout! Kdo se nepodílí na očkovacím úsilí, vylučuje se podle jeho názoru ze slušné společnosti!

A šokující jak šel čas a česká vláda nestydatě lhala občanům, že informace o covidových pasech a povinném očkování jsou jen dezinformace!
Jako heslo z Rudého práva kdysi: Kdo nejde s námi,jde proti nám !!

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa