Pondělí 5. června 2023
Svátek slaví Dobroslav, zítra Norbert
Oblačno, déšť 21°C

Nemocnice plní lidé s poruchami příjmu potravy. Experti viní omezenou péči i opatření v obchodech

Autor: tsv - 
26. prosince 2021
20:50

Světová krize s sebou přinesla vlnu psychických problémů a nyní víc než kdy dřív vidíme, až jak velký vliv má naše mentální rozpoložení na fyzické zdraví. Podle nejnovější americké studie způsobila pandemie obrovský nárůst počtu hospitalizací spojených s poruchami příjmu potravy (PPP), na který mělo vliv značné znepříjemnění nákupů jídla, uzavření škol a pracovišť i samotný strach z covidové infekce.

Podle vědců z pensylvánské univerzity začalo přibývat vážných případů poruch hned loni v březnu, kdy se koronavirus dostal do valné většiny světových zemí. V nemocnicích končili lidé s anorexií, bulimií i nespecifikovanými stravovacími poruchami. Americká Národní asociace pro PPP (NEDA) a její linka důvěry, která zdarma nabízí telefonickou i online asistenci, komunikovaly s o 70 procent více lidmi než předchozí rok.

„Bylo to úzkostné období pro všechny,“ řekla pro server Good Morning America výkonná ředitelka NEDA Claire Mysková. „Pro lidi s poruchou příjmu potravy – ať už ty, kteří se s ní potýkají naplno, nebo ty, kteří se zotavují – představuje pandemie další přidaný zdroj stresu.“

Telefony nepřestávaly zvonit ani společnosti Emily Program, která zaštiťuje řetězec center pro lidi trpící PPP rozmístěných různě po Spojených státech. „Lidé nám nyní volají s akutnějšími a pokročilejšími stádii,“ potvrdila loni šéfka Jillian Lampertová. „Nejen že obecně volá více lidí, ale i častěji hledají pomoc v hraniční krizové situaci.“

Může za to omezená péče i strastiplné cesty do supermarketu

Podle Lampertové pandemie od začátku splňovala všechny požadavky pro to, aby se stala naprosto dokonalým spouštěčem poruch tohoto typu. Největší problematiku má představovat nejistota a izolace od okolního světa.

Autoři studie rostoucí trend připisují na účet omezené péče mimo nemocnice. Lidé měli během pandemie menší přístup k psychologům i praktickým lékařům, jelikož experti v obou případech museli kvůli riziku nákazy omezovat ordinační hodiny a upřednostňovat pacienty v „horším“ stavu.

Bezpečnostní opatření během loňského roku navíc znatelně zkomplikovala nákupy jídla. Vlády začaly podporovat objednávání surovin online „z bezpečí domova“ a omezily vstup do supermarketů. Veřejnost během toho strašily covidem nastraženým na úchopech nákupních košíků nebo nevyhnutelným přenosem viru během stání ve frontě u pokladny.

Podle autorů studie za rapidním nárůstem hospitalizovaných s PPP dále stojí i uzavření škol a pracovišť. Lidé trávily celé dny doma „pod dohledem“ a rodinní příslušníci měli možnost odhalit dosud skrývané symptomy a nestandardní jídelní návyky, kterých si dříve nevšimli.

Poruchy příjmu potravy v západním světě dlouhodobě patří mezi ty nejsmrtelnější duševní nemoci. Ve Spojených státech jim na základě dat poskytnutých Národní asociací pro anorexii a sdružené poruchy podlehne jeden člověk každých 52 minut a téměř 30 milionů Američanů si za svůj život takovou poruchou projde alespoň jednou.

Video  Šéf Motola Ludvík o tikající bombě pro nemocnice. A kdo už se covidu nemusí obávat?  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa