Pátek 3. února 2023
Svátek slaví Blažej, zítra Jarmila
Oblačno, déšť se sněhem 5°C

Experti po rekordním nárůstu případů: Covid může v Česku zhatit Vánoce, Maďar zmínil šestou vlnu

Autor: Markéta Mikešová, ČTK - 
10. listopadu 2021
17:01

Za velmi závažnou označují experti z odborní skupiny MeSES současnou covidovou situaci v Česku. Podle epidemiologa Petra Smejkala počet nových případů ještě poroste, stejně tak jako zátěž nemocnic.V úterý testy odhalily 14 500 nakažených, na JIPkách je skoro 500 lidí. Současná vlna podle nich může kulminovat až o Vánocích. Podle expertů skupiny nestačí, je potřeba víc testovat a zodpovědně trasovat kontakty nakažených. Viroložka Ruth Tachezy otevřeně podpořila povinné očkování v rizikových profesích, tedy třeba u zdravotníků v zaměstnanců v sociálních službách. 

Česko čelí další vlně epidemie - v úterý přibylo přes 14.500 případů koronaviru, nejvíc za jeden den od poloviny března. Nemocnice se plní covidovými pacienty a mnohé omezily odkladnou péči. Podle expertů se dá očekávat, že šíření nákazy bude zrychlovat i v dalších týdnech.

Smejkal na první tiskové konferenci skupiny uvedl, že nikdy členové neměli potřebu společně veřejně vystoupit, ale doba se změnila. Situace je velmi vážná, přírůstek skoro 15 tisíc případů za jeden den pro něj je děsivý. „My nepřicházíme s novým lékem (...) přicházíme osobně zdůraznit, co už opakujeme rok,“ řekl Smejkal. Podle něj se nemůžeme opřít jen do očkování, vyzdvihl testování a trasování. 

Demografka Dagmar Dzúrová podotkla, že lze usuzovat, že v následujících dnech se bude současná vlna ještě zvyšovat, než dojde k poklesu. Dost možná největší nápor na nemocnice přijde na Vánoce, protože opatření začínají zabírat s odstupem dvou týdnů. Leden a únor jsou podle ní obecně měsíce, kdy umírá nejvíce lidí, protože mají nejslabší imunitu. 

„Asi na tom budeme lépe než loni,“ doplnil Petr Smejkal. Přesto optimismem nesrší. Největší nápor experti čekají o Vánocích a podle epidemiologa Rastislava Maďara reálně hrozí, že hned v lednu přijde šestá vlna epidemie.

Problém ve školách

Velkou část pozitivních záchytů tvoří děti, covid se šíří ve školách. Experti ale varují, že děti, které mohou být i bez příznaků, roznáší nákazu dál. „Dochází k přenosu z rodin do rodin,“ konstatoval  Maďar. Může za to podle něj nedostatečné testování ve školách.

Další postup státu proti šíření viru na základních a středních školách zůstává nejasný. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) chce s ministerstvem školství dál jednat o testování žáků pouze v ohniscích nákazy, PCR testy by na základě pozitivního nálezu nařídila krajská hygienická stanice. Ministr školství Robert Plaga (za ANO) v uplynulých dnech upozornil na to, že na některých místech už nyní kapacity PCR testování nestačí a hygienici ve školách ani nestíhají trasovat. Ministerstvo zdravotnictví stále neobjasnilo, jak bude systém nastaven, aby dobře fungoval, tvrdí ministerstvo školství.

Hlavní hygienička Pavla Svrčinová a náměstkyně ministra pro zdravotní péči Martina Koziar Vašáková v minulých dnech uvedly, že ve školách nechtějí pokračovat s plošným testováním, protože je podle nich neefektivní. Místo toho by se měli testovat žáci se symptomy či v ohniscích nákazy, a to metodou PCR.

Zároveň sdělil, že nikdo neví, jak je Česko promořené, takže je těžké odhadovat, jak je populace odolná. „Nemůžeme se tvářit, že s koncem roku tato situace odezní,“ doplnil s tím, že v lednu může přijít šestá vlna. 

Tachezy zdůraznila, že je třeba zvýšit proočkovanost a hlavně vysílání mobilních očkovacích týmů do odlehlých oblastí. „Podporujeme vyžadování očkování u rizikových profesí,“ uvedla. 

Video  Smejkal: Kontroly v hospodách měly být dávno. A testy? Ať lidé začnou být spoluzodpovědní  - Pavlína Horáková, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Lubomir Blokesch ( 22. listopadu 2021 06:57 )

Výhoďte ty idioty a sestavte tým s poradnych s nekorumpovanych odborníků kteří ví o čem mluví a bude vše jinak. Ale to asi nechceme. Protože na tomto chaosu si asi někdo masti kapsy že pane Primula atd.

y1xcvbnm ( 11. listopadu 2021 12:26 )

vytečkovali slovo co u ra li , to už je fakt úřes čáru

y1xcvbnm ( 11. listopadu 2021 12:15 )

y1xcvbnm ( 11. listopadu 2021 12:14 )

testování bylo zdarma když lidi ***li po dovolených a peníze se jen a jen vyhazovaly, když nastává kalamita tak to zpoplatnějí a jistě mnoho lidí si to raději nezaplatí a tudíž se netestují , myslím že nakažených je o moc více

Jana Novakova ( 11. listopadu 2021 11:47 )

Vanoce mě přeci nikdo nemůže zkazit? To jsou takové zrůdy, že už to nemá obdoby. Vážení, i na vás dojde. Expirace vakcín končí v prosinci že?

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa