Středa 29. března 2023
Svátek slaví Taťána, zítra Arnošt
Oblačno, sněžení 4°C

Pneumolog popsal situaci na covidové jednotce: Pacienti v těžkém stavu? Jen odmítači!

Autor: Kateřina Baranová - 
10. listopadu 2021
05:00

Vždyť marodí neočkovaní i očkovaní. Odmítači vakcinace vidí podle pneumologa Vladimíra Koblížka jen jednu stranu mince. Na jeho oddělení nyní leží v těžkém stavu jen ti pacienti, kteří se odmítli očkovat. Stejná situace aktuálně panuje ve většině nemocnic Česka.

Jedno z mnoha »covidárií« v Česku bylo na počátku pandemie zřízeno také na Plicní klinice Fakultní nemocnice Hradec Králové. V létě fungovala Plicní klinika několik měsíců čistě pro pacienty bez COVIDu, ale nyní se opět mění na COVIDové lůžkové pracoviště. Špitál pos tupně začíná aktivovat záložní oddělení pro pozitivní pacienty v těžkém stavu. „Loni jsme v maximální fázi měli 17 COVID oddělení, nyní je to zhruba šest,“ řekl Blesku přednosta kliniky docent Koblížek. Tvrdí, že nyní je péče zachována, nicméně později se to asi částečně dotkne i necovidových pacientů, kterým budou lékaři muset odkládat neakutní péči. 

I třicátníci

Přitom by stačilo, kdyby lidé využili možnosti se očkovat. „Ano, na standardních odděleních jsou s covidem neočkovaní i očkovaní. Jedná se ale zejména o starší lidi, kteří dostali druhou dávku vakcíny před více než půl rokem,“ konstatuje lékař a popisuje, že jiná je situace na specializovaných pracovištích s nejtěžšími formami COVIDu. „Na jednotce intenzivní péče leží v podstatě jen neočkovaní ve věku od 35 do 83 let a v těžkém stavu se u nás léčí jen ti bez vakcinace,“ vypočetl Koblížek. 

Horší virus

Nyní se podle něj šíří nakažlivější mutace. „Před rokem byl jiný virus, takový hodný jezevčík. Teď naštvaný a hladový rotvajler. Delta bere každého, který nemá obranu,“ uvedl a dodal, že kdyby nebylo očkování, v nemocnicích by končilo 10krát více lidí.

Pomáhají protilátky

Ochranou před těžkým průběhem nemoci je očkování. To dává tělu podnět k tomu, aby si vytvořilo vlastní imunitu. Lékaři při léčbě už nakažených využívají i tzv. monoklonální protilátky. „Jde o syntetické protilátky, které se dostávají v infuzi a chrání před množením viru. Po podání se výrazně zlepší stav a navíc se až o 80 % sníží riziko, že člověk skončí v nemocnici, nebo že umře,“ uvedl Vladimír Koblížek na pasivní vytváření imunity. Ty se však musejí podat do 24 hodin od pozitivního testu.

3114 pozitivních v nemocnicích

Denní přírůstky nakažených už druhým týdnem překračují hranici devíti tisíc. V pondělí vyšel pozitivní test 9253 lidem, v nemocnicích aktuálně leží 3114 pacientů, což je nejvíce od konce dubna. Celkem 440 nakažených je ve vážném stavu. Za první den týdne zemřelo s nákazou 22 osob.

Profesorka Vašáková: Scénář je lepší, ale...

Čísla podle odborníků porostou i v dalších týdnech. „Varianta delta má větší nakažlivost a větší míru symptomatických jedinců (pacientů s příznaky, pozn. red). Oproti loňsku je tu bariéra očkování. Do nemocnic se tak v těžkém stavu dostává méně lidí, ale i tak je někde péče omezená,“ vysvětlila náměstkyně ministra zdravotnictví Martina Koziar Vašáková.

Aktuální vývoj není dobrý. „Lze předpokládat, že ta vlna bude určitě pokračovat přes Nový rok do jara. Pokud se ten, kdo nemá příznaky a je mu nad 12 let, nechá naočkovat, tak určitě kolektivní imunitu zvýšíme, abychom nemuseli uvažovat o nějakých drakonických opatřeních,“ myslí si. Byla by pro zavedení přísnějších opatření po vzoru Rakouska, kde od pondělí nestačí pro vstup do restaurací nebo na kulturní akce či sport negativní test, lidé musí být očkovaní. „Mně osobně připadá zcela legitimní a správný systém, co zavádí Rakousko,“ uvedla.

Video  Šéf Motola Ludvík o tikající bombě pro nemocnice. A kdo už se covidu nemusí obávat?  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

7xov7_ ( 10. listopadu 2021 18:30 )

Žvaníš blbosti!

bullshit ( 10. listopadu 2021 16:00 )

Základ politického úspěchu je - najít viníka. To se už docela vede - jsou to neočkovaní. Co naplat že je mnoho vědců a lékařů jiného názoru ale těm se slovo v masmédiích nedává. Jen masáž redaktorů a samozvaných imunologů.

spania ( 10. listopadu 2021 15:09 )

Člověk už neví,co si o tom myslet...Covid se hází jen na neočkované,ale proč tedy marodí i ti,kteří už mají za sebou dvě dávky očkování?A že jich není málo.Každý k tomu nemá důvěru,byly to na rychlo vytvořené očkovací látky s kdo ví jakými vedlejšími účinky,ale na to se přijde až po mnoha letech.Covid je hrozný a každý nakonec skončí na očkování,ať chce nebo nechce,protože k tomu bude donucen,ale neházejte všechno na neočkované a starší lidi!Očkování běží,ale kde je ta Tečka za koronavirem...?

adorator ( 10. listopadu 2021 14:41 )

jj, zdroj jedna paní povídala....

Jirik-ta ( 10. listopadu 2021 12:15 )

delta+ prý mRNA vacine obejde.(nedávno na novinkách)

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa