Středa 29. března 2023
Svátek slaví Taťána, zítra Arnošt
Oblačno, sněžení 4°C

Prymula: Léto komplikují nové mutace. Česko je na prahu nové vlny, míní experti

Autor: Dagmar Machotová - 
10. července 2021
05:00

Epidemie opět nabírá na síle a epidemiologové se shodují na tom, že Česko stojí na prahu už páté vlny onemocnění covid-19. Záchyty nově nakažených se sice stále pohybují v nízkých stovkách, ale oproti minulému týdnu se jejich počet zdvojnásobil. Podle exministra zdravotnictví Romana Prymuly se nejedná o náhodnou záležitost, ale o počátek nárůstu epidemie. Jeho slova potvrzuje i Rastislav Maďar, vedoucí pracovní skupiny pro uvolňování karanténních opatření. O koronavirové pandemii debatovali v pátek také lídři států V4 a Slovinska.  

Letní počasí vylákalo Čechy ven a po měsících, které nedobrovolně strávili doma, vyrazili nejen na dovolené, ale dohánějí také ztracený společenský život. Právě tyhle příjemné aspekty života dávají virům volné pole působnosti pro množení a mutace. Za jiných okolností zcela běžné setkání přátel se dostává do konfliktu s protiepidemickými opatřeními, kterým Češi se začátkem léta zamávali.

V Česku stoupá počet osob, které se nakazily novou nakažlivou mutací delta. Důvodů je podle exministra zdravotnictví Romana Prymula hned několik. 

„Těch faktorů je povícero. Za prvé nová mutace hraje poměrně dominantní roli, protože její šíření je opravdu velmi intenzivní. Druhá věc je to, že opatření byla prakticky eliminována," řekl pro Blesk Zprávy Prymula s tím, že mnohočetné kontakty zvyšují míru rizika nakažení. Na druhou stranu je ale šíření nákazy v letních měsících nižší než na podzim, kdy se lidé potkávají častěji v uzavřených prostorech. „V tomto smyslu je to lepší. Ale je vidět, že ty nové mutace se šíří nepoměrně rychleji i v těch letních měsících.“

Video  Za hranice s oběma dávkami, radí Prymula. Co jsme nezvládli a jaké země ještě „zčernají“?  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Maďar: situace se bude zhoršovat

Podle epidemiologa Rastislava Maďara není pravděpodobné, že by se situace měla v nejbližší době lepšit. „Stávající epidemiologická situace se bude dál zhoršovat a můžeme tak mluvit o další vlně, celkově už páté," napsal Blesk Zprávám Maďar, který doufá, že nová vlna nebude spojená s významným nárůstem hospitalizací.

„Minulé období nám ukázalo, že promoření, ať už kterékoliv části populace v jakékoliv části roku není dobrá strategie. Může přivodit úmrtí i u mladší části populace,“ vysvětlil Maďar.

Příznivcem promořování není ani Prymula. „Poté co jsme viděli, že to onemocnění není jenom o tom, že projde a člověk získá imunitu, není promořování vhodné. Lidé mohou mít poměrně dlouho zdravotní komplikace, jako je postcovidový syndrom, a jiné,“ vysvětlil Prymula a doplnil, že by byl radši, kdyby se během následujících týdnů i mladší populace proočkovala. 

Podle obou odborníků hraje očkování důležitou a nezastupitelnou roli v boji proti epidemii. „Východisko je jediné a to zvýšit odolnost populace. Buď očkováním nebo v proděláním nemoci," řekl Prymula. Doplnil, že si nedovede představit, že bychom na podzim dělali zase nějaká plošná omezující opatření. 

„Bylo by absurdní nechtít se očkovat neživou vakcínou, ale vystavit se skutečnému neoslabenému životaschopnému viru v jeho plné síle," zdůraznil Maďar hlavní výhodu očkování. 

Video  „Neviditelný závod o čas," Maďar o nebezpečí nakažlivějších mutací. Třetí dávka vakcín už za rok  - Pavlína Horáková, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Čeká nás horké léto

O nové nakažlivější variantě delta mluvili v pátek i premiéři států V4 a Slovinska na setkání v Lublani. Podle českého premiéra Andreje Babiše (ANO) jsou nárůsty počtu nových případů sice velké, zatím ale nemají dopad na hospitalizace. Hlavním úkolem je podle něj přesvědčit všechny o potřebě očkování. „Myslím, že nás čeká asi horké léto,“ řekl Babiš.

Třetí dávka až příští rok

Ohledně třetí dávky bude více jasno v druhé polovině roku, až budou k dispozici data ze zemí, které mají vyšší proočkovanost populace. „Osobně si myslím, že to bude až příští rok, protože ta data, která to reálně potvrdí nebo vyvrátí, přijdou až na přelomu srpna a září,“ potvrdil Blesk Zprávám Prymula. Podle něj to budou dominantně data z Velké Británie, kde se očkuje Astrou Zenecou a Pfizerem.“ Na základě toho budeme vědět, v jakých intervalech budeme přeočkovávat, a já si myslím, že k nám to dorazí opravdu až po Novém roce.“

strejda777 ( 10. července 2021 20:00 )

Naočkovaný jsem od května, očkování se nebojím, ani žádných vedlejších účinků. Naočkovaljsem se, protože si chci chodit kam potřebuji a vyjet do Tater a protože mně nebaví chodit furt na testy. Jsem v poho a mám klid.

strejda777 ( 10. července 2021 18:59 )

Fakt? A jak se ta promořenost zjišťuje? Mně to taky zajímá! Ale mám pocit, že je to opět pouze jen odhad nějakých odborníků. Odhady jsou na nic, něco jako předpověď počasí....nic není jisté.

Danela ( 10. července 2021 18:46 )

Promořenost se samozřejmě zjišťuje, u nás je nyní minimálně 1 669 182 osob. Jsou to potvrzené případy Covid, číslo je ale vyšší, protože tam nejsou zaznamenány neregistrované případy (lehký, neznatelný průběh a ti co se sami vyléčili doma a nikde to nehlásili). Tak mi neříkej co mám ve svých úvahách vynechat, ju.

jajas ( 10. července 2021 18:38 )

Tak na Pána Boha nespoléhej, neexistuje a nepomůže ani věřícím. Co se týká těch zemí, co tady furt vytahuješ, tak situace se den ode dne mění, ale jistota je, že čím větší proočkovanost, tím dříve bude rozvolnění. A jak jsi zjistila, že máme "obrovskou promořenost"? Promořenost se nikde v žádné zemi nezjišťuje, no ale samozřejmě my tady máme odborníka a ten nám právě sdělil, že u nás je "obrovská"....jak obrovská? A protože se jen domníváš, tak promořenost můžeš ve svých úvahách vynechat.

Danela ( 10. července 2021 18:03 )

Blbost, Švédsko, Finsko, měli minimální restrikce celou dobu ještě před jakoukoli vakcinací. Celoroční distanční výuka jako byla u nás, nemá nikde na světě obdoby. Promořenost máme obrovskou, tak proč očkování... Protože teď se musí vydělávat na vakcínách.... S pánem Bohem!!!

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa