Pátek 24. března 2023
Svátek slaví Gabriel, zítra Marián
Oblačno 17°C

Smejkalovi experti varují: Obchody by při otevírání neměly předběhnout školy. Počkají si týden?

Autor: ČTK - 
29. dubna 2021
13:40

Na hranici 100 případů za týden na 100 000 obyvatel bude ČR podle odborníků z poradní Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES) zřejmě kolem 10. května. Současný týdenní průměr je 146 případů. Otevření obchodů, které ministerstvo touto hranicí podmínilo, by podle názoru skupiny, kterou vede epidemiolog Petr Smejkal, nemělo předběhnout další vlnu rozvolnění ve školách. MeSES to ve čtvrtek uvedla v tiskové zprávě. Také vláda již dříve avizovala, že otevření škol je priorita.

V posledních dnech podle odborníků mírně roste reprodukční číslo, tedy průměrný počet dalších nakažených od jednoho pozitivně testovaného. Podle jejich odhadů je asi 0,9 a růst souvisí s postupným zmírňováním opatření i jejich méně častým dodržováním.

Vzhledem k mírnému nárůstu reprodukčního čísla je prostor pro brzké zrušení dalších opatření velmi omezený, dokud pokračující vakcinace a sezonní vlivy nekompenzují současný nárůst,“ uvedla skupina ve stanovisku. Mohlo by to podle nich zastavit pokles epidemie.

Obchodníci zatím v otevření svých provozoven hned od 3. května příliš nevěří. Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza pro Blesk Zprávy uvedl: „Všichni jsou připraveni. Ale tisk letáků po předchozích zklamáních zatím pozastavili.“ Vláda má i o obchodech rozhodnout na odpoledním jednání.

U galerií a památek se má otevírání řídit situací v kraji

Teď není vhodný okamžik pro nějaké další neplánované změny ohlášeného systému balíčků. My si uvědomujeme, že ta omezení jsou těžká, ale musíme se dívat dopředu dále než týden, a na všechny části života najednou. Pokud se předčasně otevře jedna oblast, hrozí, že se naopak zase zdrží ostatní balíčky,“ uvedl v tiskové zprávě výzkumník oxfordské univerzity Jan Kulveit.

Před rychlejším rozvolňováním, než bylo přislíbeno v balíčcích ministerstva zdravotnictví, proto skupina varuje. Ty vycházejí právě z týdenního podílu nových případů na 100 000 obyvatel. S první vlnou počítá při celostátním týdenním průměru 100 na 100 000, další pak při 75, 50 a 25 nových případech. U části oblastí, jako jsou školy nebo muzea, galerie a památky, se předpokládá, že bude rozhodovat situace v kraji.

Skupina chce při otevírání alespoň dvoutýdenní rozestupy

Například do škol by se tak mohly od pondělí podle středečního vyjádření ministra zdravotnictví vrátit žáci druhých stupňů nejen v Karlovarském, Královéhradeckém a Plzeňském kraji, ale také v Praze, Středočeském a možná Libereckém kraji.

„Priority obnovy byly stanoveny jednotlivými balíčky a z těch vyplývá, že by se školky, druhý stupeň ZŠ a praktická výuka všech úrovní škol měly otevřít nejpozději zároveň s obchody, při hranici 100 případů na 100 tisíc obyvatel za týden,“ sdělil vedoucí skupiny epidemiolog Petr Smejkal. Doufá, že vláda dodrží slovo a neupřednostní obchody na úkor škol.

Mezi balíčky by podle skupiny měly být nejméně dvoutýdenní rozestupy, aby bylo možné vliv každého vyhodnotit.

Podle viroložky Ruth Tachezy je nešťastná úvaha o možném ukončení testování. Po očkování je podle ní testování druhý nejlevnější mechanismus, jak s epidemií bojovat. Otevřít více oblastí života by podle skupiny umožnil průkaz o negativním testu, nedávném prodělání nemoci nebo očkování. Na něm se podle ministerstva pracuje.

Video  Arenberger v Epicentru: O rozvolnění v Česku i očkování. Kdy odložíme respirátory?  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Michal Snobl ( 29. dubna 2021 15:19 )

Smejkal a jeho experti ať tím otravují vládu a černopr delníky a koukají nám to otevřít. Můžou si o tom povídat mezi sebou hlavně ať nám dají pokoj. Ro ze sra li toho už dost. Jděte už do pr (!) dele.

dulin ( 29. dubna 2021 14:32 )

A proč ten expert Petr Smejkal nedělá ministra zdravotnictví,vždy tam sedí jen potentáti kteří na to nemají kvalifikaci.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa