Neděle 3. prosince 2023
Svátek slaví Svatoslav, zítra Barbora
Zataženo, sněžení -2°C

Testování ve školách poslalo do karantény celé třídy. Svrčinová další nechce, Plaga protestuje

Autor: ČTK - 
8. listopadu 2021
16:01

Dnešní testování neočkovaných žáků na covid-19 v 31 okresech objevilo nakažené, některé třídy jsou v karanténě. Vyplývá to z informací ČTK od škol a jejich zřizovatelů. Testování se dnes týkalo přibližně 765 000 dětí, tedy přibližně poloviny žáků základních a středních škol v Česku. Pokud se žáci odmítli testovat a nemají ani doklad o prodělání nemoci v posledním půl roce, budou muset mít při výuce roušku. Bezinfekčnost musí doložit také učitelé, kteří si ale testy musí zajistit sami. V druhé polovině listopadu už ministerstvo zdravotnictví pokračování v antigenním testování žáků neplánuje.

Například ve školách v Jihlavě dnes testování zachytilo 45 pozitivních žáků a dva zaměstnance. „Na ZŠ Kollárova máme ode dneška pět tříd v karanténě plus sedm spojených skupin anglického jazyka, kde byl pozitivní učitel, vzhledem k tomu, že očkované děti zůstávají ve třídách, je situace s výukou velmi složitá. Na ostatních školách je maximálně jedna třída v karanténě,“ uvedl mluvčí jihlavské radnice Radovan Daněk.

V Základní škole Vratislavova v Praze 2 mělo dnes pozitivní antigenní test pět dětí ze dvou tříd. Testovala se většina z 325 žáků, které škola má. „Ti malí na základní škole nejsou vůbec očkovaní a na druhém stupni to je asi pětina, co je očkovaná,“ řekl ředitel školy Jiří Trunda. V uplynulých týdnech byly podle něj dvě třídy v karanténě a aktuálně jsou opět dvě.

V Libereckém kraji je nákaza i na ubytovnách

V Moravskoslezském kraji se testovalo ve všech okresech vyjma Bruntálska. Ředitel Základní školy Miroslava Tyrše v Hlučíně na Opavsku Zdeněk Ševčík dnes ČTK řekl, že testování žáků ve školách by mělo být celoplošné a častější. V hlučínské škole dnes testy odhalily tři pozitivní děti, minulý týden jedno. Vinou epidemie je ve škole v karanténě jedna třída.

Právě ve školách jsou ohniska koronaviru v Libereckém kraji, řekl dnes ředitel krajské hygienické stanice Vladimír Valenta. Alespoň jedna třída je podle něj v karanténě na 57 školách v kraji, z toho 37 je základních. Nakazilo se zhruba 250 žáků a pedagogů – téměř třetina nakažených v kraji jsou podle něj děti a mládež do 18 let, uvedl. Nákaza se podle Valenty objevila i v některých podnicích a na ubytovnách, školy ale dominují.

Testování má zpoždění kvůli rychlému nárůstu

Ministerstvo zdravotnictví pro dnešek rozšířilo počet osmi regionů z minulého týdne o další, kde se v minulém týdnu zhoršila epidemická situace. Druhé kolo testování se uskutečnilo v okresech České Budějovice, Ostrava-město, Prostějov, Prachatice, Brno-venkov, Přerov, Opava a Karviná. První kolo pak v Praze a okresech Beroun, Kolín, Praha-západ, Praha-východ, Strakonice, Český Krumlov, Domažlice, Klatovy, Plzeň-město, Rokycany, Louny, Olomouc, Šumperk, Jihlava, Blansko, Brno-město, Vyškov, Frýdek-Místek, Nový Jičín, Kroměříž, Vsetín a Zlín. V těchto regionech se druhé kolo testování uskuteční 15. listopadu.

Jako hranici pro lokální testování ve školách určilo ministerstvo zdravotnictví sedmidenní výskyt nákazy 300 případů na 100 000 obyvatel. Pro první termín byla rozhodující data ze soboty 23. října, pro druhý ze soboty 30. října. Epidemie se ale mezitím zhoršila i v dalších okresech. Kvůli víc než týdennímu zpoždění dat si ministerstvo zdravotnictví vysloužilo kritiku některých opozičních politiků i ministra školství Roberta Plagy (za ANO), podle kterých by se mělo rozhodovat spíš podle predikcí.

Svrčinová chce testování ukončit

I když epidemie roste a k sobotě hranici 300 nových případů na 100 000 obyvatel za týden překonalo 61 okresů, další už se mezi testované zařazovat nebudou, rozhodla v neděli hlavní hygienička Pavla Svrčinová. Po 15. listopadu ministerstvo zdravotnictví už pokračovat v antigenním testování žáků neplánuje. Podle Svrčinové a náměstkyně ministra pro zdravotní péči Martiny Koziar Vašákové tyto testy často nezachytí bezpříznakové nakažené, což děti většinou jsou.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) proto minulý týden řekl, že je lepší testovat v ohnisku nákazy třeba celou školu PCR metodou na základě rozhodnutí hygieniků. Podle Svrčinové chtějí v následujícím období hygienici testovat hlavně žáky, kteří mají symptomy.

mravenecek12 ( 9. listopadu 2021 08:55 )

Tak to je skvela zprava - jak pisete, naockovani to roznaseji bezpriznakove, takze dle Vas ockovani funguje, kdo je naockovan, tak mu nic neni, kdo ockovan neni a chytne to, tak bud bude take bezpriznakovy nebo ma smolika.

UFO1 ( 8. listopadu 2021 22:40 )

Školy by se měly na 14 dní zavřít a po otevření provádět neinvazivní PCR testy preven­tivní,­součas­ný stav je kolapsový pro všechny žáky,­rodi­če..­..na­kazí se i dosud nenakaženi,není zajištěna kapacita PCR!

Jana JJ ( 8. listopadu 2021 19:51 )

Ve třídě na SŠ, kde aktuálně jsou pouze naočkované děti, zachytili 6 případů
A to je už pěkné číslo.
Neočkovaní jsou chudáci doma v karanténě

Jak tu již někdo psal - vykašlat se na testování a covid zmizí stejně rychle jako přišel.
Zbyde akorát těch 380 lidí v nemocnici ve vážném stavu, což jaxi .. ehmmm .. není pandémie ani vzdáleně

frantacizek ( 8. listopadu 2021 18:12 )

no tady to hoří, pěkně jste to podcenili..ale tak co, naši studenti si odpočinout mohou dovolit a my na to taky máme nárok

diskutujici ( 8. listopadu 2021 17:00 )

Vy.se.rt.e se na testování a hned budeme mít 0 nakažených.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud