Letošní chřipka bude agresivnější: Strach ze souběhu epidemií! Jak poznat, co vám je?
Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) vydalo varování před hrozbou závažné chřipkové sezóny. Zároveň se odborníci obávají souběhu epidemií chřipky a covidu-19. Příznaky chřipky a covidu-19 jsou špatně rozeznatelné, pacienty s nemocemi dýchacích cest proto musí lékaři testovat. Lékaři navíc radí, že s příznaky respiračního onemocnění byste neměli chodit do práce, naopak byste se měli spojit se svým lékařem a probrat s ním další postup.
Ačkoliv šíření chřipkového viru je ve státech Evropské unie stále nízké, v Chorvatsku byl zaznamenán typ A chřipkového viru, který patří k těm, jež častěji způsobují chřipkové epidemie.
„Brzké zachycení typu A naznačuje, že nadcházející chřipková sezóna by mohla být vážná, nyní však nikdo nedokáže s přesností říct, jak bude chřipková sezóna vypadat,“ uvedl šéf ECDC Pasi Penttinen. Chřipka může způsobit závažné zdravotní komplikace hlavně u seniorů a lidí s oslabenou imunitou. ECDC proto vyzývá k očkování těchto skupin lidí a zdravotníků.
Strach ze souběhu epidemií
Odborníci se obávají souběhu epidemií chřipky a covidu-19, jež by mohly výrazně zkomplikovat chod zdravotnických zařízení. Podobné obavy panovaly i loni na podzim. Výskyt chřipky se však vloni snížil v unijních zemí o 99 procent ve srovnání s jinými roky. Podle badatelů šíření chřipkového viru zabránila opatření proti covidu-19, jako zákazy sdružování většího počtu lidí či povinnost nosit roušky a respirátory. Letos na podzim jsou však opatření ve srovnání s loňským rokem v mnoha zemích mírnější.
Podle ECDC se každoročně chřipkou nakazí zhruba pětina obyvatelstva a každý čtvrtý nakažený má průběh nemoci s příznaky.
Příznaky chřipky a covidu-19 jsou špatně rozeznatelné, pacienty s nemocemi dýchacích cest proto lékaři testují. Varují ale před tím, že i chřipka může vést k hospitalizaci či úmrtí, ročně může jít až o 1500 lidí.
„Příznaky jsou různě četné, ale víceméně podobné. Každý pacient s respiračním infektem by měl být v ideálním případě vyšetřen lékařem a byl mu udělán antigenní test,“ řekl předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka.
Jak rozpoznat, co vám je? Chřipka versus covid-19
Chřipka
- Chřipka je nakažlivé onemocnění způsobené virem chřipky
- Inkubační doba je 1- 3 dny
- Začíná z plného zdraví horečkou, zimnicí, bolestí svalů a kloubů, později nastupuje suchý a dráždivý kašel
Nejčastější příznaky
- Horečka
- Suchý kašel
- Únava
- Zimnice
- Bolest hlavy
- Schvácenost
- Bolest svalů
- Bolest kloubů
Časté příznaky
- Bolest v krku
- Rýma
- Nechutenství
- Bolest očí
Méně časté příznaky
- Závratě
- Zvracení
- Průjem
Závažné příznaky
- Závažná dušnost
- Bolest na hrudi
- Tlak na hrudi
Covid-19
- Nakažlivé onemocnění způsobené novým koronavirem
- Inkubační doba je 2 - 14 dnů, nejčastěji 5 - 6 dnů
- Vyvolává především onemocnění dýchacího a trávicího ústrojí
Nejčastější příznaky
- Zvýšená teplota
- Horečka
- Suchý kašel
- Únava
Časté příznaky
- Bolest hlavy
- Bolest svalů
- Bolest kloubů
- Zánět spojivek
- Bolest v krku
- Ztráta chuti
- Ztráta čichu
- Obtížné dýchání
- Svědivá vyrážka
- Covidové prsty
Méně časté příznaky
- Rýma
- Závratě
- Průjem
Závažné příznaky
- Závažná dušnost
- Bolest hlavy
- Tlak na hrudi
- Ztráta řeči
- Ztráta pohybu
- Zmatenost
- Vykašlávání krve
- Selhávání ledvin
Máte příznaky? Nechoďte do práce
„Lidé s příznaky by především neměli chodit do práce, ale sami si naordinovat sociální distanci a kontaktovat svého lékaře,“ říká šéf praktiků Šonka. Praktičtí lékaři stejně jako po celou dobu epidemie pacienty žádají, aby nechodili do ordinací bez předchozího objednání. „Když je neumíme oddělit v prostoru, tak je musíme oddělit v čase,“ uvedl. Pacienty s příznaky si tak budou zvát lékaři v jiné časy než například zdravé na prevenci.
Každému pak v ordinaci provedou antigenní test a podle výsledku budou léčit buď chřipku, nebo covid. Starší nebo chronicky nemocné pozitivně testované mohou praktici odeslat k aplikaci monoklonálních protilátek proti covidu-19, které mají zabránit vážnému průběhu nemoci.
Zároveň lékaři vyzývají, aby se lidé nechali proti chřipce i covidu-19 očkovat.
V Česku se proti chřipce každoročně očkuje asi šest až sedm procent populace, ze seniorů každý pátý. Cílem Evropské unie je podle Vojtěcha proočkovanost 30 procent, Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučuje naočkovat 75 procent seniorů. Lidé nad 65 let a chronicky nemocní mají vakcíny hrazeny z veřejného zdravotního pojištění, ostatní si mohou požádat o příspěvek od své zdravotní pojišťovny.
avenier-cz a petrklic