Pondělí 29. listopadu 2021
Svátek slaví Zina, zítra Ondřej
Oblačno, sněžení 1°C

„Bude to výzva.“ Britové se zřejmě rozloučí se svobodou, přijde náročná zima a restrikce

Autor: Darina Jíchová - 
19. října 2021
16:01

Je to jen několik měsíců, co Britové slavili rozvolnění restrikcí, konec lockdownů a omezení, nyní to vypadá, že některá opatření se s nadcházející zimou zřejmě vrátí, vyplývá to alespoň z náznaků kanceláře premiéra Borise Johnsona. Jeho kabinet probírá další postup ohledně pandemie covidu-19, podle mnohých je na vině to, že přeočkování třetí dávkou pokračuje pomalu, uvedl list Daily Mail.

Práce z domova, nošení roušek, covidové pasy, distanční výuka, případně lockdown, to jsou možné restrikce, které Brity mohou čekat. Počty nakažených v zemi se totiž zase zvyšují, z pondělí na úterý to bylo 49 156 nových případů. Experti i vláda varují, že budou s největší pravděpodobností muset sáhnout po opatřeních. Virologové jsou toho názoru, že za zrychlením šíření viru může pomalé přeočkování.

„Stoupají počty nakažených, hospitalizovaných i obětí, jsme na to hůř než zbytek západní Evropy,“ upozornili odborníci a zdůraznili nutnost očkování, vyzvali již plně očkované, aby si zašli na třetí dávku, a neočkované, aby vakcinaci již neodkládali. Dále zdůraznili, že opatření by měla ulevit zdravotnickému systému NHS.

Vakcinace zaostává

„Ne, momentálně nemáme plány obnovit restrikce, nicméně situaci pečlivě monitorujeme,“ vzkázal veřejnosti mluvčí premiéra Johnsona. Přesto se ozývají hlasy, že vláda přece jen zvažuje nějaká omezení. Na začátku vakcinace Británie patřila mezi nejlepší země, nyní ale pokulhává za Itálií, Španělskem či Francii, nedaří se jim hlavně administrace třetích dávek. Zpomalila se i vakcinace jako taková, proočkovanost je 67 procent. To v Itálii už přesáhla 70 procent, ve Španělsku se blíží k 80 procentům.

Všichni Britové nad 50 let by se měli nechat očkovat třetí posilovací dávkou, pokud už uplynulo 6 měsíců od druhé dávky. Pokud ale vakcinace bude pokračovat současným tempem, budou naočkovaní nejdřív na konci ledna. Televize, rádia, noviny a další komunikační kanály neustále vyzývají lidi, aby šli na vakcínu proti covidu-19 a na vakcínu proti chřipce.

Experty také znepokojuje nízká proočkovanost dětí věkové kategorie 12–15 let, teprve 15 procent z nich má za sebou první dávku. Virus se navíc mezi teenagery šíří, jeden z deseti nakažených spadá do kategorie náctiletých. Už minulý měsíc Johnson představil „plán B“ pro případ, že bude epidemie covidu-19 v Británii sílit. První krokem by bylo zavedení povinného nošení roušek, práce z domova a prokazování se covidovým pasem.

Covidpasy ve Skotsku

Vláda uvedla, že k tomuto scénáři dojde, pokud denní počet hospitalizací překročí 1000, k tomuto bodu se Británii rychle blíží, za posledních 24 hodin bylo do nemocnic přijato 915 pacientů s covidem-19. Člen poradní komise SAGE, epidemiolog Andrew Hayward, varoval před přetěžením systému NHS. „Pokud by to nastalo, může to vést k mnoha zbytečným úmrtím,“ řekl odborník. „Musíme zvednout míru proočkovanosti a připravit se na případné restrikce,“ dodal.

Ve Skotsku od pondělí 18. října platí povinnost prokázat se covidpasem při vstupu do nočních a striptýzových klubů. Stejné nařízení platí pro účastníky venkovních akcí nad 4 tisíce osob či událostí ve vnitřních prostorách s více než 500 hosty.

Video Angličané nenávidí buzeraci, říká o masivním rozvolnění Čech žijící v Londýně. A co nemocnice? - Markéta Volfová, Lukáš Červený

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa