Neděle 25. července 2021
Svátek slaví Jakub, zítra Anna
Oblačno, bouřka 27°C

Británie se bojí mutace delta, odložila otevření hospod a nočních klubů na 19. července

Autor: ČTK, mach - 
14. června 2021
21:05

Británie o měsíc odložila finální etapu rozvolnění protiepidemických opatření na 19. července. Pokud by Británie celostátní uzávěru neprodloužila, počty hospitalizovaných by opět mohly dosáhnout čísel z vrcholu první vlny epidemie a přetížit nemocnice, uvedl to dnes britský premiér Boris Johnson na tiskové konferenci. Za nárůstem počtu nakažených je výrazně převažující varianta koronaviru delta, nakažlivější než předchozí typy viru SARS-CoV-2. Získaný čas chce vláda využít ke zrychlení očkování.

„Myslím, že je rozumné počkat o něco déle. Za současného stavu a podle důkazů, které teď vidím, jsem si jistý, že nebudeme potřebovat více než čtyři týdny,“ uvedl premiér. Vláda časový plán opět vyhodnotí 28. června a otevření by v případě příznivé epidemické situace mohla uspíšit, píše Reuters.

S poslední etapou rozvolnění se v Británii otevřou v plné míře hospody, restaurace, noční kluby a další zařízení. Původě slibované datum bylo 21. června, britská média však již několik dní spekulovala, že vláda termín odsune. V Británii v současnosti varianta delta, dříve označovaná jako indická, představuje 96 procent všech pozitivně testovaných.

Video Smejkal o vládní spolupráci: „Trošku z nás blbce udělali." Pandemii na podzim vidí optimisticky - Pavlína Horáková

Delta se poprvé v ostrovním království objevila na začátku dubna a za dva měsíce naprosto vytlačila variantu alfa, která byla poprvé zachycena právě v Británii. 

Očkování v Británii patří k nejpokročilejším v Evropě, vláda ho přesto chce ještě urychlit. Termín mezi první a druhou dávkou pro osoby nad 40 let bude nově osm týdnů místo stávajících dvanácti. V Británii už první dávku očkování dostalo 41,6 milionu lidí, z toho téměř 30 milionů ze 67 milionů obyvatel dostalo i druhou dávku. Británie za pondělí ohlásila 7742 nových případů nákazy a tři úmrtí.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa