Sobota 4. prosince 2021
Svátek slaví Barbora, zítra Jitka
Zataženo, déšť se sněhem 2°C

„Poslední šance dopátrat se původu viru,“ tvrdí nový výzkumný tým WHO. Čína má návrh

Autor: Darina Jíchová - 
15. října 2021
16:23

Světová zdravotnická organizace (WHO) se dál usilovně snaží vypátrat původ koronaviru, který má na svědomí současnou pandemii, s níž se svět potýká už téměř dva roky. Tým, který zkoumal počátkem roku v Číně covid-19, nahradí nová skupina odborníků. Podle vedení WHO jsou tito experti zřejmě poslední nadějí, jak se dopátrat toho, jak pandemie začala, uvedla stanice BBC.

WHO zatím nominovala 26 specialistů, kteří se připojí do poradní skupiny Sago. Vědci budou zvažovat všechny možné hypotézy včetně toho, že virus unikl z wuchanské laboratoře. Čínské město Wu-chan je kolébkou nákazy, odkud se v roce 2020 následně virus rozšířil do celého světa. Čína tuto teorii odmítá a předkládá verzi, že virus je přírodního původu a ze zvířete se dostal na člověka.

Už letos v únoru WHO vyslala tým do Číny, jejich závěry byly nekonkluzivní, přiklonili se k teorii, že koronavirus s největší pravděpodobností pochází od netopýrů. Jejich zprávu napadlo mnoho dalších vědců a dožadovali se hlubšího výzkumu. Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus přiznal, že čínská strana neustále pátrání ztěžovala a poskytla expertům málo dat.

Čína poslala WHO pátrat jinam

V novém týmu WHO je i šest členů předchozí výpravy do Číny, jejich úkolem není jen pátrat po původu koronaviru, bude se zaměřovat i na další nebezpečné patogeny. „Pochopení toho, jak a kde nové patogeny vznikají, je klíčové pro to, abychom zabránili příštím pandemiím,“ vysvětlil Tedros. „Ne, nemůžeme vyloučit ani nehodu v laboratoři,“ řek Tedros k teorii, že koronavirus možná unikl z wuchanské laboratoře.

„Skupina Sago je naší poslední nadějí, jak se dopátrat původu současné pandemie,“ domnívá se krizový expert WHO Michael Ryan.

WHO oznámila vznik nového týmu jen pár dní poté, co stanice CNN informovala o tom, že Čína chystá desetitisíce testů krevních vzorků z počátku pandemie. Čínský velvyslanec v Ženevě Čchen Sü zdůraznil, že práce týmu WHO by neměla být zpolitizovaná. „Je na čase, aby WHO své týmy poslala i jinam,“ dodal.

Video Blesk Podcast: Rok s koronavirem. Čínská vláda se nikdy neomluví, řekla sinoložka Lomová - Jiří Marek

Jirik-ta ( 15. října 2021 20:34 )

usa

al.bunda ( 15. října 2021 17:11 )

Mě ani tak nezajímá jestli někdo najde jeho původ ale spíš kdo najde jeho konec

Zobrazit celou diskusi
Další videa