Neděle 28. listopadu 2021
Svátek slaví René, zítra Zina
Zataženo, déšť se sněhem 2°C

Zvítězili jsme nad deltou, hlásí viroložka. Další koronavirovou vlnu Izrael nečeká

Autor: ČTK - 
13. října 2021
19:18

Izraeli se podařilo porazit variantu koronaviru delta a lze očekávat, že se epidemická situace v zemi zklidní aspoň na půl roku. Podle listu The Times of Israel to uvedla přední izraelská viroložka Rivka Abulafiaová-Lapidová. Pokles v počtech nových případů koronavirové nákazy přitom přičetla tomu, že třetí posilující dávku vakcíny proti covidu-19 obdržely už miliony Izraelců.

Viroložka Abulafiaová-Lapidová dnes izraelskému deníku řekla, že čtvrtá vlna covidové epidemie v Izraeli končí. Varianta delta podle ní nevyvolá další vlnu a masivní rozšíření nové varianty koronaviru považuje za nepravděpodobné. To je podle vědkyně důsledkem nasazení třetí dávky vakcíny proti covidu-19 napříč věkovými skupinami. Abulafiaová-Lapidová poznamenala, že vzhledem k tomu, jak pracuje imunitní systém, lze po třetí dávce očekávat dlouhodobější ochranu než po dvou dávkách.

„Můj odhad je takový, že až budeme mít tři dávky vakcíny, budeme chráněni až rok,“ uvedla Abulafiaová-Lapidová, která působí v jeruzalémské nemocnici Hadasa a vyučuje na Hebrejské univerzitě. „Asi rok by měla být v těle dobrá paměť, která v mnoha případech může bojovat s koronavirovou infekcí,“ dodala.

Její odhad toho, jak dlouho budou posilující dávky chránit širší veřejnost, včetně těch, kteří třetí dávku neobdrželi, je konzervativnější. Očekává, že udrží stávající varianty na uzdě a zabrání rozšíření dalších variant po dobu šesti až osmi měsíců. „Měli bychom očekávat nové varianty, ale nikoliv teď, protože populace je dobře proočkovaná,“ řekla.

Abulafiaová-Lapidová, která se kromě virů věnuje profesně také výzkumu imunity, svůj odhad opírá o účinnost vakcín proti jiným chorobám. „První dávka dává imunitnímu systému 'první lekci', dává mu paměť, která mu umožní bojovat se specifickým virem. Druhá dávka je 'připomínka' a u třetí se účinnost ještě zvyšuje,“ poznamenala. Jako příklad uvedla vakcíny proti lidskému papilomaviru, hepatitidě B či rotavirovým nákazám s tím, že třetí dávka těchto vakcín poskytuje dlouhodobou ochranu.

Pokles v počtu nově infikovaných v uplynulých týdnech ulevil izraelským nemocnicím, jelikož se prudce snížil také počet lidí s vážným průběhem covidu-19. Jen za poslední dva týdny se počet nově infikovaných ve více než devítimilionové zemi snížil skoro o polovinu. Zatímco před dvěma týdny přibylo 60 nakažených, v neděli už jen 32. Před měsícem činil sedmidenní průměr úmrtí na covid 25, nyní je to 13. Aktivních případů nákazy je v Izraeli 25 127, což je méně než třetina oproti polovině září.

Zástupkyně ředitele epidemiologického oddělení v telavivské Ichilově nemocnici Jael Paranová sdílí optimismus své kolegyně. „Myslím, že spatřujeme konec čtvrtého nárůstu a je to výsledkem toho, že posilující dávku obdržely tři miliony lidí,“ řekla. „Domnívám se, že tento pokles bude pokračovat,“ dodala. Poznamenala zároveň, že účinek třetí dávky se začal projevovat postupně. „Viděli jsme pokrok pokaždé, když se očkování třetí dávkou otevřelo další věkové skupině,“ řekla. „Asi dva nebo tři týdny poté klesl počet infikovaných, následně klesly hospitalizace,“ dodala.

Viroložka Abulafiaová-Lapidová očekává, že boj s koronavirem bude nadále součástí života a že se pravidelné posilující dávky každých šest až 12 měsíců stanou rutinní záležitostí. „Bude to jako u chřipky, každý rok budeme mít vakcíny proti určitým kmenům, které budeme očekávat,“ dodala.

Video Jan Herzmann a Rastislav Maďar o dopadu covidu na volby - Redakce Blesk

Jirik-ta ( 13. října 2021 20:42 )

Jirik-ta ( 13. října 2021 20:41 )

Viroložka Zelená: Být pozitivní nemusí nic znamenat. Už vůbec ne nemoc. Testování nedává smysl

Jirik-ta ( 13. října 2021 20:39 )

Viroložka Zelená: Protilátky jsou srovnatelné s očkováním, na jejich hladině nezáleží, je třeba je uznávat

Jirik-ta ( 13. října 2021 20:38 )

já taky. AVENIER_CZ

Milan Šmid ( 13. října 2021 19:36 )

Aby jste se nevyhubili sami

Zobrazit celou diskusi
Další videa