Pátek 24. března 2023
Svátek slaví Gabriel, zítra Marián
Zataženo, déšť 16°C

„Laboratorní kryso!“ Patnáctiletou vozíčkářku Grace kvůli covidu obklíčil dav demonstrantů

Autor: tsv - 
12. října 2021
23:15

Grace Baker-Earlová (15) trpí chronickým únavovým syndromem, který jí spustila nákaza koronavirem. Kvůli extrémnímu vyčerpání tak pro transport používá vozíček. Před očkovacím centrem se na ni sesypal dav protestujících, kteří Grace nazvali laboratorní krysou. Očkování by jí přitom mohlo znatelně ulehčit situaci. O události informoval server Mirror.

Grace z velšského Cardiffu si minulý listopad prošla zápalem plic a jen o několik měsíců později se nakazila koronavirem. Netrpěla těžkým průběhem nemoci, infekce jí ale vyvolala chronický únavový syndrom (ME), který jí zásadně komplikuje život.

Na očkování proti koronaviru se těšila, jelikož by díky posílené imunitě mohla získat alespoň část své síly zpět. Její radost z vakcíny jí ale zkazil agresivní dav demonstrantů protestujících proti očkování, který ji obklopil na parkovišti před vakcinačním centrem.

Skupina lidí ke Grace a její matce přiběhla zrovna v momentě, kdy nakládaly vozíček do kufru auta. „Jeden demonstrant řekl: ‚Bude mít imunitu. Neměla byste ji nechat očkovat, protože máte přirozenou imunitu. Neměla byste ji používat jako laboratorní krysu,‘“ vzpomíná na otřesný zážitek Gracina maminka.

„Řekla jsem, že moje dcera používá vozíček kvůli covidu,“ dodala Angela (44). Tomu ale odpůrci nevěnovali žádnou pozornost. Celý zážitek v Grace spíše než vztek vyvolal smutek a lítost. „Myslím, že jsem byla víc smutná než cokoli jiného, protože to je něco, s čím musím žít. Zabere mi to každou sekundu mého dne,“ sdělila novinářům Grace.

Kritika od policie i premiéra

Skupinu demonstrantů rozehnal až jeden ze zaměstnanců centra. Ten se poté ujistil, že je matka s dcerou v pořádku, a zavolal policii. Strážníci potvrdili, že v souvislosti s incidentem zatkli muže (61) z Jižního Walesu.

Nenávistnou skupinu odsoudil i předseda místní vlády Mark Drakeford. „Lidé mají nárok na protest, lidé mají nárok na vyjádření svého názoru. Nemají ale nárok to dělat způsobem, který zastrašuje ostatní,“ prohlásil Drakeford.

Člen jihowelšské policie Alun Michael se k události vyjádřil následovně: „Jsem velmi rozhořčený z chování těchto konkrétních protestujících, protože to, o čem demonstrují, je šílený nesmysl. Některé lidi by to mohlo odradit od očkování a to je ve zmíněném případě jasně nepřijatelné.“

„Panuje zde složitá rovnováha, jelikož je to záležitost celé společnosti,“ pokračoval policista. „Proč tu máme tuhle skupinku jednotlivců, kteří kompletně ignorují důkazy o očkování? Zodpovědnost udržet tuto rovnováhu ale připadá policii.“

Video  Boj o protilátky v Česku: Testy jsou dražší než vakcína, tvrdí viroložka. Nevidí ani vědecké "pro"  - Pavlína Horáková
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa