Středa 27. října 2021
Polojasno 13°C

Demonstrace proti covidovým pasům jako rejdiště neofašistů: Police v Římě zatýkala

Autor: ČTK - 
11. října 2021
08:55

Italská policie zatkla 12 účastníků sobotních bouřlivých demonstrací, včetně vedení neofašistického hnutí Forza Nuova (Nová síla). Zadržení jsou obviněni z násilí a z neuposlechnutí pokynů policie, ničení majetku a dalších přečinů. Tisíce lidí v Římě protestovaly proti vládnímu plánu povinných covidových certifikátů pro všechny zaměstnance, zatýkalo se v noci na dnešek. Při střetech bylo zraněno 38 příslušníků policie, informovala agentura ANSA.

„Dokud nebudou covidové pasy definitivně zrušeny, lidová revoluce se nezastaví – ať už s námi, nebo bez nás,“ uvedla Forza Nouva. „Včerejší (sobotní – pozn. ČTK) dění v Římě je předělem mezi starým a novým,“ uvádí se dále ve sdělení.

Sobotní chování příznivců Forza Nuova, zejména jejich vpád a rabování v sídle odborů CGIL a obléhání nemocnice, vyvolalo vlnu reakcí u italských zákonodárců. „Byl to útok fašistické jednotky a je to nepřijatelné,“ uvedl šéf CGIL Maurizio Landini.

Sobotní nepokoje a rabování odsoudili i šéfové krajně pravicových uskupení Matteo Salvini z Ligy Severu a Giorgia Meloniová z formace Bratři Itálie, kteří jsou jindy hlasitými odpůrci covidových pasů.

Před sídlo zasažených odborů dnes solidárně dorazily stovky lidí a také poslanec za Demokratickou stranu Emanuele Fiano. Ten na místě uvedl, že v pondělí předloží sněmovně „návrh na rozpuštění Forzy Nuovy a dalších otevřeně fašistických hnutí“, uvedla ANSA.

Italská ústava zakazuje jakékoli fašistické organizace od konce vlády italského fašistického diktátora Benita Mussoliniho v období před druhou světovou válkou a během ní.

Video Pravidla pro třetí dávku očkování proti covidu-19 - Videohub

Zobrazit celou diskusi
Další videa