Sobota 3. června 2023
Svátek slaví Tamara, zítra Dalibor
Polojasno 23°C

O kolik zdraží ceny hypoték či nájmy? Analytička o dopadech zvýšení úrokových sazeb

Autor: ČTK, ula - 
11. října 2021
05:00

Česká národní banka zvýšila úrokové sazby, a to nejvíce od roku 1997. Základní úroková sazba stoupla o 0,75procentního bodu na 1,5 procenta. ČSOB a Česká spořitelna krátce poté oznámily zvýšení úrokových sazeb u hypotečních úvěrů a další banky již oznámily, že budou následovat. .Podle ekonomů za to může především rostoucí inflace, která v létě překonala čtyři procenta. Jak se tato situace odrazí na cen hypoték a pronájmů?

Bankovní rada ČNB zvýšila ve čtvrtek základní úrokovou sazbu o 0,75 procentního bodu na 1,5 procenta.

ČSOB oznámila, že od 11. října zvýší úroky u hypoték pro tří-, pěti- a sedmiletou fixaci o 0,3 procentního bodu. Nově bude úroková sazba u nejčastěji využívané hypotéky s fixací na pět let 2,99 procenta. Česká spořitelna zvýší úrokové sazby hypoték v průměru o 0,4 procentního bodu. Úroková sazba u fixací na pět a osm let tak u spořitelny bude nově začínat na 3,14 procenta ročně. Z ankety ČTK mezi dalšími bankami vyplývá, že k růstu sazeb u hypoték přistoupí i další banky.

„O zvýšení sazeb uvažujeme. Podle toho, jak se v reakci na krok ČNB zvednou tržní podkladové sazby, upravíme naše úrokové sazby,“ uvedla mluvčí Raiffeisenbank Petra Kopecká. Banka aktuálně nabízí hypotéku s fixací na pět let za 2,79 procenta. „Zvýšení úrokových sazeb u hypoték nevylučujeme,“ řekl dnes ČTK mluvčí UniCredit Bank Petr Plocek. „Vzhledem ke zvýšení základních úrokových sazeb ze strany ČNB nelze v následujících dnech vyloučit růst úroků u hypotečních úvěrů KB,“ uvedl mluvčí Komerční banky Michal Teubner.

Zvýší se ceny hypoték a pronájmů?

Jak se tato situace odrazí na cen hypoték a pronájmů? Na to odpovídá hypoteční specialistka Veronika Hegrová z Hyponamiru.cz:

Jak se zvýšení základní úrokové sazby může podepsat na cenách hypoték?

Dopad na ceny nemovitostí neočekáváme velký, tam je to dáno nedostatkem nemovitostí, kdy je zatím koupěschopnost stále velká. Cenu nemovitostí neurčuje prodávající, ale kupující strana – tj. dokud je ochoten a schopen kupující zaplatit kupní cenu (je jedno z jakých zdrojů), nebude mít ani zvyšování sazeb na cenu nemovitostí vliv, spíše ubyde potenciálních zájemců a zůstanou jen ti koupěschopní = na 1 nemovitost zbyde méně zájemců.

Porostou ceny hypoték přes 3% hranici?

ČNB předčila očekávání a zvedla repo sazbu o více, než se předpokládalo. Jisté je, že se hypotéky budou nadále zdražovat, růst úrokových sazeb může být daleko svižnější, než jsme odhadovali. Pokud jsme doposud říkali, že není na co čekat a hypotéku si vyřídit co nejdříve, nyní to platí dvojnásob. Vzhledem k tomu, že se očekává ještě jedno zdražení ze strany ČNB do konce roku, brzy budeme čelit „výprodeji“ úrokových sazeb s dvojkou na začátku, tedy výprodeji sazeb pod 3 %. Odhad je takový, že by koncové úrokové sazby hypotečních úvěrů mohly vzrůst do konce roku až na 3,5 %.

Myslíte si, že současná situace přinutí ČNB více „tlačit“ banky k tomu, aby se zpřísňovaly podmínky pro schválení hypoték?

K této obavě zatím nejsou žádné náznaky, LTV se zatím nijak neomezilo, naopak stále platí uvolnění z minulého roku. ČNB úplně tlačit nemusí, růst úrokových sazeb určitou skupinu klientů vyčlení sám o sobě.

Jak se odrazí současná situace na ceně nájmů?

Ano, nájmy by mohly lehce podražit. Ti, co mají byty/nemovitosti pořízené na hypotéku, mohou zažívat v době refixace navýšení úrokové sazby = splátek, což mohou promítat následně do zvýšených nájmů. Trend v ČR je takový, že nájmy jsou uzavírány spíše krátkodobější, tj. pronajímatel má ke zvýšení nájemného prostor.

Ceny domů a bytů letí nahoru

Meziroční růst cen domů a bytů v Česku ve druhém čtvrtletí zrychlil na 14,5 procenta, což je nejvíce za posledních šest let. O čtvrtletí dřív se ceny zvýšily o 12,1 procenta. Mezi zeměmi Evropské unie byl růst třetí nejvyšší. V porovnání s prvním čtvrtletím se ceny zvýšily o 3,9 procenta. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat. V EU ceny meziročně vzrostly v průměru o 7,3 procenta.

„Nejenom, že jsou nyní byty v ČR nejdražší v historii, ale současně jejich cena v meziročním srovnání roste nejrychleji. Ceny jsou téměř o tři čtvrtiny vyšší než v roce 2015. Důvodů rychlého růstu cen bytů a rodinných domů v ČR je hned několik. Na straně nabídky to je jednoznačně malá nabídka nových bytů v důsledku pomalé výstavby. Druhým důvodem jsou v posledních měsících rychle rostoucí ceny stavebních prací, a především stavebních materiálů,“ sdělil ČTK analytik ČSOB Petr Dufek.

Analytik: Situace se vymyká kontrole

V Česku rostly ceny nemovitostí v porovnání s ostatními zeměmi unie nejrychleji nepřetržitě od posledního čtvrtletí 2016 do konce třetího čtvrtletí 2017. Nejvyšší růst byl zatím ve druhém čtvrtletí 2017, kdy domy a byty v ČR meziročně zdražily o 13,3 procenta. V porovnání s průměrem EU byl tehdy růst více než třikrát vyšší.

Situace v České republice se začíná vymykat kontrole a znemožňuje střední třídě, aby si pořizovala vlastnické bydlení. Jedinou institucí v naší zemi, která se proti současné situaci snaží bojovat, je Česká národní banka. Ta intenzivně zvyšuje úrokové sazby, což by mělo vést ke snížení zájmu lidí o hypoteční úvěry. I přesto pokles tempa růstu cen nemovitostí lze očekávat nejdříve v příštím roce, kdy bychom se měli vrátit na jednocifernou úroveň,“ dodal analytik BH Securities Štěpán Křeček.

 

Video  Zdražování energií: Jak chtějí politici zkrotit skokově rostoucí ceny?  - Blesk TV a Mall TV
Video se připravuje ...

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa