Sobota 9. prosince 2023
Svátek slaví Vratislav, zítra Julie
Zataženo, déšť se sněhem 0°C

Cena zemního plynu v Evropě láme rekordy, za den stoupla o 40 procent. Pak zaúřadoval Putin

Aktualizováno -
7. října 2021
07:05
Autor: ČTK - 
6. října 2021
14:15

Ceny zemního plynu v Evropě se včera zvýšily až o 40 procent a poprvé překonaly 160 eur (zhruba 4000 Kč) za megawatthodinu. Následně však klesly v reakci na slova ruského prezidenta Vladimira Putina o stabilizaci trhu. Informovala o tom agentura Bloomberg. Odpoledne cena klíčového termínového kontraktu s dodáním v listopadu vykazovala pokles o více než sedm procent na 107,5 eura (zhruba 2730 Kč) za megawatthodinu. Ukazují to data pro obchodní uzel Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku, který je určující pro ceny na evropském trhu. Putin včera uvedl, že Rusko zvyšuje dodávky plynu do Evropy a je připraveno stabilizovat trh. Moskva rovněž odmítla obvinění, že stojí za zdražováním plynu.

V úterý cena listopadového kontraktu vzrostla asi o 20 procent a poprvé překonala hranici 100 eur. „To je prostě směšné,“ řekl k prudkému růstu ceny plynu analytik Tom Marzec-Manser ze společnosti ICIS. „Je téměř nemožné zdůvodnit, jak a proč se to pohybuje tak rychle a tak vysoko,“ dodal podle agentury Bloomberg.

Za růstem cen stojí mimo jiné vzestup ekonomické aktivity, nízké zásoby plynu a blížící se topná sezona. Objevila se rovněž obvinění, že Rusko manipuluje s cenou plynu, aby dosáhlo rychlého spuštění provozu nového plynovodu Nord Stream 2. Rusko však zodpovědnost za růst cen odmítá.

„Trváme na tom, že Rusko nehraje žádnou roli v tom, co se nyní odehrává na evropském trhu s plynem,“ uvedl dnes mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Růst cen je podle něj důsledkem souběhu více faktorů, včetně snahy Evropské unie rychle přecházet k obnovitelným zdrojům energie, na což nejsou připraveny stabilní dodávky, poznamenala agentura DPA.

Putin uvedl, že za současnou situaci je zodpovědná Evropa, protože neuzavřela dostatek smluv o dlouhodobých dodávkách ruského plynu. „Jejich politikou bylo zbavovat se dlouhodobých kontraktů a tato politika se ukázala jako chybná,“ řekl podle agentury AFP prezident na setkání s představiteli ruského energetického průmyslu.

EU chce reformu trhu s plynem

Rychlým růstem cen energií včetně zemního plynu se už začala zabývat Evropská unie. Komisařka EU pro energetiku Kadri Simsonová dnes uvedla, že EU plánuje do konce roku uskutečnit revizi pravidel trhu s plynem, aby zajistila, že rostoucí náklady na energii nenaruší zotavování ekonomiky z dopadů pandemie covidu-19. Podle dnešního prohlášení předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové unie zváží mimo jiné oddělení dosud svázaných cen plynu a elektřiny či vybudování společných strategických rezerv plynu.

Simsonová rovněž uvedla, že zásoby plynu v Evropě jsou sice nižší než obvykle, ale dostatečné pro pokrytí spotřeby v zimním období. „Do konce roku navrhnu reformu trhu s plynem. V této souvislosti přezkoumám otázky skladování a bezpečnosti dodávek,“ prohlásila. Unie by podle ní měla zvážit společné nákupy a urychlit přechod na levnější obnovitelné zdroje energií.

Video  Proč rostou ceny energií?  - Videohub
Video se připravuje ...

tyller ( 7. října 2021 09:57 )

pindokukin ( 7. října 2021 09:31 )

Vy neskuteční trapáci a blbci,exkrementi v trávě - český protektorát chce vyhrožovat Rusku??

Už si pražští volové co máte levé ruce a daleko do lesa schovávejte vytrhané parkety /po vzoru menšiny/ na Vánoce 2021 ! můžete si v obyváku u stromku udělat vatru aby vám neumrzly ty prasečí rypáky.

janek490 ( 6. října 2021 14:37 )

ABSOLUTNI SPINA, PLYN Z RUSKA JDE DO EVROPY ZA 220 DOLARU , JAKO VZDY STEJNA CENA. PRASATA NENAZRANA Z EVROPSKE UNIJE NAM TO UMELE ZVYSUJI , ABY SE SAMI NAKAPSOVALI. TED SE PLYN V EVROPE OBCHODUJE ZA 1250 DOLARU, KDE JE LOGIKA?
ALE URCITE ZA TO ZASE BUDOU RUSACI , NA TY SE HAZE UPLNE VSECKO.
KRYSY EVROPSKE NENAZRANE UKAZUJOU ZA CO NAS MAJI, ZA IDIOTY

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud