Neděle 28. listopadu 2021
Svátek slaví René, zítra Zina
Zataženo, déšť se sněhem 2°C

Dosud neznámý symptom covidu. Ke ztrátě čichu a chuti se přidaly tyhle projevy na kůži

Autor: tsv - 
12. října 2021
05:00

O takzvaných „covidových prstech“ se začalo mluvit už loni, nově ale vyplynuly na povrch další kožní problémy spojené s nákazou. Lidé na sociálních sítích mluví o zvrásnění rukou, loupání kůže, vyrážkách a červených flecích. Podle vědců se stejně jako v případě covidových prstů může jednat o reakci imunitního systému.

Ačkoli nejčastějšími příznaky zůstávají horečky, kašel a ztráta chuti a čichu, kožní problémy hlásí víc a víc lidí po celém světě. Všemožné kožní anomálie na nás vyskočí například na sociální síti Reddit, uživatelé sem přidávají fotografie svědivých vyrážek, rudých fleků na stehnech nebo zvrásněných rukou, které jsou obvykle typické při dlouhém pobytu ve vodě.

Některým se po nákaze koronavirem „sloupala kůže z rukou“, někomu dokonce i z chodidel. „Zní to podobně jako covidové prsty, které rozhodně existují. Častěji se to vyskytuje na prstech na nohou, ale někdy to může postihnout i ruce. Vypadá to jako omrzliny a může dojít i k loupání kůže,“ řekl k věci profesor z londýnské King’s College Tim Spector.

Dodal, že podobné příznaky lidé už dříve zaznamenávali do speciální aplikace ZOE, která sbírá data o nákaze koronavirem. „Aplikace ZOE na tohle upozornila v dobu, kdy o tom nikdo jiný nemluvil, a nikdo to nebral vážně,“ konstatoval Spector.

Kromě kožních problémů je čím dál tím častěji hlášená i nespavost, napsal server Mirror.

Stařecké ruce a nateklé rty

Diana Pardová (23) si všimla neobvyklého vrásnění rukou již několik dní před tím, než se u ní nákaza koronavirem vůbec potvrdila. Ruce se jí změnily k nepoznání i po krátkém kontaktu s vodou. „Během pár minut ve sprše se mi ruce extrémně zvrásnily,“ popsala.

Rebeccu Lefevrou (31) zase ze začátku trápily klasické symptomy chřipky, později ji ale začalo svědit celé tělo a obličej. Svědivá vyrážka se neustále zhoršovala a poté, co Lefevrové natekly rty, si musela okamžitě zavolat záchranku.

Vyrážky, fleky a léze podobné omrzlinám jsou podle vědců odpovědí imunitního systému na virus. Mohou se objevit jeden až čtyři týdny po nákaze a odeznít až po měsíci. Covidové prsty loni trápily hlavně malé děti, kožní problémy se ale začínají stávat společným příznakem všech věkových skupin.

Video Muž po prodělání covidu přestal chodit. Ze silného postcovidového syndromu mu pomohly rehabilitace - Markéta Volfová, Lukáš Červený

janprorok ( 13. října 2021 14:01 )

já na testech ztratil peněženku. možná mě ji tam někdo šlohnul

slafa ( 12. října 2021 23:20 )

Pritom abyste nedostali virus staci jako prevence aspirin jednou denne.

krapotkin ( 12. října 2021 13:03 )

Souvisí covid s léčbou metadonem ? Sousedovi najednou přestal chutnat rum (sorry jako, podle šašků z EU Tuzemák) a smrdí mu práce.

Zobrazit celou diskusi
Další videa