Čtvrtek 23. září 2021
Svátek slaví Berta, zítra Jaromír
Polojasno 20°C

Skotsko bude prověřovat, zda se děti očkují dobrovolně. Bojí se nátlaku ze strany rodičů

Autor: tsv - 
15. září 2021
19:58

Skotsko začne od pondělí nabízet vakcínu proti koronaviru i dětem od 12 let. Zdravotní personál se podle ministra zdravotnictví Humza Yousafi bude muset pokaždé ujistit, že mladého zájemce neposlali rodiče na očkování proti jeho vůli. Ministr chce věkovou kategorii motivovat k prevenci, odmítá ale přispívat ke stigmatizaci neočkovaných.

Yousaf v rozhovoru s rádiem BBC oznámil, že očkování dětí mezi 12 a 15 lety bude záviset čistě na jejich vlastním svobodném rozhodnutí. Spolu se speciálně vyškoleným personálem se hodlá ujistit, že k tomu dítě nebylo donuceno rodinou.

„Děti a rodiny mají odlišné názory jen velmi, velmi zřídka, ale občas se to stává. Zdravotníci budou dobře vyškoleni na to, jak v takové situaci postupovat,“ řekl v rozhovoru. Dodal, že nátlak na dítě ze strany rodičů není v případě očkování vzácný.

„Zdravotník si s dítětem promluví, položí mu otázky a ujistí se, že je obeznámené se všemi informacemi a možnými riziky,“ vysvětlil. Očkující se ale podle slov ministra nebude dítěte napřímo ptát, jestli ho k vakcíně někdo donutil. Tím by na dotyčného mohl akorát vytvořit ještě větší nátlak.

Konečně neomezený přístup ke vzdělání

Očkovací program pro děti od 12 do 15 let bude zahrnovat pouze jednu dávku vakcíny. V úterý to ohlásila skotská premiérka Nicola Sturgeonová. K rozhodnutí umožnit očkování dětem došla vláda poté, co se čtyři britské národy shodly na zásadních výhodách, které by pro náctileté vakcína představovala.

Ještě donedávna místní očkovací komise trvala na tom, že dodatečné benefity vakcíny nad rámec posílení imunity nejsou dostatečné k tomu, aby schválila očkování nezletilých. Své rozhodnutí ale změnila na základě snazšího a stabilnějšího přístupu ke vzdělání.

S tím souhlasí i ministr Yousaf. Očkování mladým lidem zajistí možnost pravidelně docházet do školy a sníží riziko budoucího plošného zavírání institucí. To bude podle něj mít pozitivní vliv i na mentální zdraví dětí, které během radikálních uzávěr prokazatelně strádaly kvůli omezenému sociálnímu kontaktu.

Šikana neočkovaných nepřipadá v úvahu

Yousaf se během rozhovoru s BBC vyjádřil i ke stigmatizaci těch, kteří se rozhodnou očkování neabsolvovat. „Jakožto ministr zdravotnictví budu povzbuzovat co nejvíc mladých a ostatních lidí k tomu, aby se nechali naočkovat, protože věřím ve vakcínu a její ochranu,“ řekl novinářům.

„Budeme se ale muset opravdu snažit, aby tu nevzniklo žádné stigma. Je to volba lidí,“ apeloval.

„Výjimečně náročná zima“

Skotsko čeká podle Yousafa až nečekaně těžká zima. „Podle dat jsme v nemocnicích měli tisíc pacientů s covidem naposledy v prosinci 2020. Teď, ačkoli máme stejné počty covidových pacientů, hlásí nemocnice 40procentní nárůsty na pohotovostech,“ řekl ministr.

Obrovský nátlak zažívají i sanitky. Na linku 999 (ekvivalent české 155) volá za měsíc o 10 000 více lidí než minulé léto. Yousaf poprosil veřejnost, aby se na ambulance obracela pouze v kritických situacích. Skotská sanitářská služba se minulý týden omlouvala za prodloužené čekací doby. Na sanitku si může v extrémních případech člověk v nouzi počkat i několik hodin.

Ministr Yousaf slíbil, že záchranářům poskytne dvacet milionů liber navíc (skoro 600 milionů korun) na posílení personálu. Ujistil také, že vláda pro zdravotníky a pracovníky v sociálních službách zatím neplánuje povinné očkování.

Video Očkovat malé školáky: Ano, či ne? A kritika za nesmyslná opatření v debatě Blesku - Blesk TV a Mall TV

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa