Podle aktuálního mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví platí povinnost testu či dokladu o očkování nebo prodělání covidu-19 pro akademické slavnosti s účastí nad 20 lidí a pro ubytování na vysokoškolských kolejích. Velké přednášky mohou školy organizovat bez prokázání bezinfekčnosti. Ministr školství Robert Plaga (za ANO) nicméně doporučoval dělat je on-line.

Například VŠCHT, kde výuka začala tento týden, podle mluvčího školy Michala Janovského ale nyní počítá s prezenčním vzděláváním bez omezení kapacity. Ve všech prostorách školy včetně poslucháren a učeben jsou povinné respirátory, řekl. „Výjimku tvoří některé laboratoře, kde je používání respirátorů v rozporu s bezpečností práce - v těchto případech budeme první dva týdny v semestru požadovat OTN (test, doklad o očkování nebo prodělané nemoci), následně toto nahradíme měřením teploty při vstupu do laboratoří,“ uvedl.

Na zcela prezenční výuku v českých studijních programech se chystá také ČVUT, kde začne semestr v pondělí 20. září. Kombinaci s distančním vzděláváním umožní podle prorektorky Gabriely Achtenové v cizojazyčných programech. Důvodem je podle ní to, že cizinci někdy kvůli protiepidemickým opatřením nezískali včas víza a nemohou tak zatím do ČR přijet. Omezení kolektivů nebo podmínku prokazování bezinfekčnosti škola nevnímá jako nutné. „Respirátory jsou doporučené po celou dobu pobytu uvnitř budov," dodala prorektorka. Podobně to je i na Vysoké škole ekonomické, vyplývá z vyjádření mluvčí školy Martiny Mlynářové.

Současnou epidemickou situaci nevidí jako překážku pro prezenční výuku ani Česká zemědělská univerzita (ČZU), řekla její mluvčí Karla Mráčková. Vedení univerzity nicméně doporučilo vyučujícím organizovat přednášky také on-line. Přesné informace o tom, jak bude výuka vypadat, se podle mluvčí studenti dozví na jednotlivých fakultách před zahájením semestru.

Na posouzení fakult nechá možnost využití prvků distanční výuky i Univerzita Karlova. Podle Vlasty Helekalové z odboru vnějších vztahů počítá škola rovněž s návratem k prezenční výuce. „Nelze však předjímat, jaký bude vývoj epidemiologické situace, a nastalému vývoji se samozřejmě plně přizpůsobíme v souladu s platnými vládními opatřeními,“ dodala.

V pondělí v ČR přibylo 493 nově potvrzených případů covidu-19. Je to druhý nejvyšší denní počet od začátku června. Počet hospitalizovaných v souvislosti s covidem stoupl na 139.

Video
délka: 24:35.32

Hádky v debatě Blesku: Proč byly české školy zavřené během pandemie tak dlouho a kdo udělal chybu? Blesk TV a Mall TV

Fotogalerie
10 fotografií