Neděle 24. září 2023
Svátek slaví Jaromír, zítra Zlata
Zataženo 17°C

Zrušená polní nemocnice v Letňanech: Kamiony odváží lůžka. Projdou dezinfekcí a zabalí je

Autor: ČTK - 
6. února 2021
11:20

Správa státních hmotných rezerv začala s odvážením 500 lůžek z rušené polní nemocnice v pražských Letňanech. Dnes odjely tři první kamiony, poslední z 15 plánovaných vozů odveze lůžka v úterý. Novinářům to dnes před letňanským areálem řekl předseda Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Pavel Švagr. Lůžka nebyla nikdy využita, v nemocnici žádní pacienti nebyli.

Správa státních hmotných rezerv začala po pokynu ministerstva zdravotnictví ve čtvrtek jednat s dodavatelem lůžek, firmou Linet. Od té doby se lůžka připravují k dlouhodobému uskladnění.

„Projdou dezinfekcí, opět budou zabalena a uskladněna v našich skladech,“ uvedl Švagr. Do jednoho kamionu se vejde asi 40 lůžek. Lůžka koupila SSHR loni v říjnu od firem Linet a Proma Reha. Jednalo se o 1500 standardních lůžek a 500 lůžek pro intenzivní péči, stála 107 milionů Kč.

„Pokud bude další potřeba, tak jsme schopni lůžka vyskladnit a odvézt, kam bude potřeba,“ dodal Švagr.

Správa v současnosti propůjčuje dalších 999 lůžek jiným zdravotnickým zařízením, z toho je 700 standardních, zbytek pro intenzivní péči. 350 lůžek má zapůjčených Fakultní nemocnice Brno, která provozuje nemocnici na brněnském výstavišti, dalších 300 lůžek využívá pražská FN Bulovka.

Armáda odvezla v pátek z rušené nemocnice 95 procent svého těžkého materiálu. Na místě zbyly například sanitární kontejnery, sklady či manipulační technika, uvedla mluvčí generálního štábu Magdalena Dvořáková. Pronájem prostoru pro záložní nemocnici ministerstvo zdravotnictví ukončilo k 19. únoru. Jak uvedl server Seznam Zprávy, majitel výstaviště Pavel Sehnal nabídl v dopise ministru zdravotnictví Janu Blatnému (za ANO) prodloužení pronájmu, zmenšení plochy a snížení nájmu o dvě třetiny.

Činnost v letňanské nemocnici v pátek ukončili pražští hasiči, kteří při jejím postavení u výstupu z lůžkové části vybudovali stanoviště dekontaminace. Sloužit mělo k očistě zdravotníků, pomocného personálu a vybraného materiálu. Po aktivaci nemocnice by zařízení obsluhovali nepřetržitě nejméně čtyři hasiči, sdělil ČTK mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Na přípravě i deaktivaci stanoviště se podle mluvčího podílela asi dvacítka pražských hasičů.

Pražská Fakultní nemocnice Bulovka vyčíslila náklady na nevyužitou polní nemocnici v Letňanech, která pod Bulovku spadala, na téměř 100 milionů korun. Vedle nájmu prostor na letňanském výstavišti platila Bulovka i energie a další služby, sdělila dříve ČTK mluvčí nemocnice Simona Krautová. Částka podle ní nezahrnuje náklady armády a Správy státních hmotných rezerv.

Premiér Andrej Babiš (ANO) v neděli minulého týdne uvedl, že nemocnice skončí kvůli finanční náročnosti a stát za pronájem zaplatil asi 51 milionů. Kromě financí vedlo podle Blatného k rozhodnutí o zrušení polní nemocnice i to, že personál se přednostně posílal do stávajících nemocnic.

Video  Podívejte se do polní nemocnice v Letňanech: Tady pomůžou, až bude v Česku s covidem nejhůř  - Aleš Brunclík
Video se připravuje ...

anna1234 ( 6. února 2021 16:11 )

.. klidně si tam dej sto vykřičníků, ale Kellner nabídl O2 arénu jako nemocnici a zadarmo = nájem 0.

kahuja ( 6. února 2021 14:59 )

Eston, nejde o to kdo první komu co nabídl nebo nenabídl, ale kdo tu nmeuvěřitelnou smlouvu podepsal. A to se jednou určitě prošetří!
Sehnal najednou nabízí Babišovi, který Letňany zrušil z důvodu neúnosných nákladů (na rozdíl od Blatného, který tvrdí, že nemá personál), že by to Bulovce pronajímal dál, za menší peníz . I tak by se mu to vyplatilo.
Aby ne, když vidí, že veletrhy, se kterými počítal od března se konat nebudou .

kahuja ( 6. února 2021 14:52 )

marmat,dej si už facku N . Pro tebe jsou holínky to samé co hodinky Ale chytrej jsi u každého jak rádio Jerevan
Pleteš si úplnou podstatu, 02 arénu s O2 universum. Obojí zadarmo nabídl Kellner, jedno na nemocnici, druhé jako očk. centrum.
Se současným nedostatkem vakcíny to nemá nic společného

kahuja ( 6. února 2021 14:33 )

Ten už je určitě na Bulovce 2x očkovaný

kahuja ( 6. února 2021 14:32 )

tvl, tys určitě nikdy nebyl v Letňanech, meleš hrušky jabka dohromady Letňanská hala se stala výcvikovým střediskem pro vojáky a zařídil jim to býv. min. zdravotnictví Prymula (plukovník) .
Ty stamiliony platí nemocnice Bulovka. Tam musejí mít i splachovadla asi pozlacená, když mají tolik zbytečných milionů (od státu).

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud