Středa 14. duben 2021
Svátek slaví Vincenc, zítra Anastázie
Oblačno, déšť se sněhem 6°C

Hejtman o novinkách v převozu nakažených Čechů do Německa: Kdy vyrazí první pacienti?

Autor: mach - 
26. února 2021
05:30

Nemocnice v Karlovarském kraji jedou od začátku ledna na hraně svých kapacit. Hejtman Petr Kulhánek (za STAN) stejně dlouho usiluje o zajištění převozu části covid pozitivních pacientů do německých nemocnic. Svou pomoc nabídly kraji už tři spolkové země: Sasko, Bavorsko a Sasko-Anhaltsko. Devatenáct volných lůžek v Sasku už bylo začleněno do národního dispečinku lůžkové péče. Zemské vlády Saska a Bavorska chtějí převoz českých pacientů na kliniky do Německa dohodnout diplomatickou cestou. Mluvčí úřadu bavorské vlády Eva-Maria Ungerová řekla ČTK, že takové řešení usnadní organizaci převozu nemocných.

Blesk Zprávy: Jaká je situace okolo plánovaných převozů covid pozitivních pacientů do Německa? 

Hejtman Kulhánek: Podle mých informací z ministerstva zdravotnictví je po organizační stránce vše připraveno. Čekáme jen na potvrzení kapacit z německé strany. Oproti včerejšku se změnila nabídka ze Saska, to nám teď nabízí už 19 lůžek, ale toto číslo není konečné. Bavorsko by nám svoji kapacitu mělo oznámit v řádech několika dnů. Těch 19 lůžek v Sasku už bylo začleněno do národního dispečinku lůžkové péče.

Včera se v německém tisku objevila informace, že pomoc chce poskytnout i země Sasko-Anhaltsko, která se během loňské jarní vlny postarala o pacienty z Francie. Víte už o tom?  

Ne, tuhle informaci nemám. Je to od nich určitě skvělé, ale pak je na zváženou ta vzdálenost. Situace v Česku není dobrá, uvidíme, kolik lůžek budeme potřebovat.

Máte už vytipované nějaké první pacienty k převozu? 

Tohle koordinuje národní dispečink, který pravidelně monitoruje stav na intenzivních lůžkách. Podle mých informací ten případ ještě nenastal, ale vzhledem k tomu, jak se epidemie v Česku vyvíjí, myslím, že první pacient odjede během několika dnů.

Jak probíhají jednání s německou stranou? 

Jednání mají na starosti konkrétní krajští koordinátoři, kteří musejí zajistit, aby pacient byl na cestu vybaven potřebnou zdravotnickou dokumentací v němčině. K tomu budeme využívat tzv. „on call“ překladatele. Ani logistika nebude domlouvána napřímo mezi nemocnicemi, ale také přes krajské koordinátory a příslušná zemská ministerstva.

Jak jste na tom ve vašem kraji s očkováním zdravotnického personálu? 

Tady musím říct, že dobře. Až na výjimky máme veškerý personál naočkovaný a viditelně nám klesla nemocnost zdravotníků. Těmi výjimkami myslím ty, kteří jsou teď covid pozitivní nebo nemoc prodělali před nedávnou dobou. My se teď plně soustředíme na očkování seniorů 80+ a od března 70+.

Čím si vysvětlujete to, že ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) tak dlouho s těmi převozy do Německa váhal? 

Myslím, že pan ministr nehleděl do budoucna tak jako já a že dlouho věřil, že to prostě nebude potřeba. Ale jsem rád, že se nám nakonec podařilo naše pohledy na tenhle problém sjednotit.

 

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa