Sobota 2. prosince 2023
Svátek slaví Blanka, zítra Svatoslav
Zataženo, sněžení -2°C

Návrat maturantů do škol 1. března? Plaga je chce pustit do lavic s testy ze slin

Autor: ČTK - 
7. února 2021
10:24

Závěrečné ročníky středních škol by se mohly vrátit do lavic 1. března se zavedením pravidelného testování žáků i zaměstnanců škol na covid-19. Vyplývá to z návrhu, který by měl ministr školství Robert Plaga (za ANO) v pondělí předložit vládě.

Testovat by se podle materiálu MŠMT mělo každých sedm až 14 dnů takzvanými neinvazivními RT-PCR testy, tedy například ze slin. Odběr by si měl ve škole dělat každý sám. V další fázi by se testování mohlo rozšířit i na středoškoláky v oborech s praktickou výukou.

Pro základní školy by se podle úřadu měly zvážit neinvazivní antigenní testy. Pravidelné plošné testování na covid-19 by podle materiálu ministerstva mělo umožnit bezpečné znovuotevření škol i v nepříznivé epidemické situaci.

Závěrečné ročníky středních škol považuje úřad v tomto smyslu za prioritní, protože je na jaře čekají maturitní a závěrečné zkoušky a riziko šíření nákazy je v jejich případě větší než u mladších žáků.

Na výuku jen s negativním testem

Organizace testování by podle ministerstva přitom neměla být tak náročná, protože jde o menší počet škol, než je třeba základních. Středních škol je v ČR kolem 1200 a základních zhruba 4200.

Testování závěrečných ročníků by se týkalo zhruba 98.000 středoškoláků a 30.000 zaměstnanců škol. Podle návrhu ministerstva by mohlo fungovat od 1. března a mělo by vyjít na 80 až 180 milionů korun týdně. Otázkou finančních zdrojů se ale víc materiál nezabývá. Zajištění testování by podle něj měly mít na starosti kraje, které střední školy nejčastěji zřizují.

Negativní test by podle návrhu měl být podmínkou pro účast na prezenční výuce. Studentům, kteří by testování odmítli, by školy nemusely poskytovat distanční výuku. Žáci by se ale mohli se školou dohodnout na individuálním vzdělávání.

Používat by se podle ministerstva měly takzvané neinvazivní RT-PCR testy, které se zpracovávají v laboratoři. Mezi zvažovanými metodami materiál jmenuje například vzorek slin nebo takzvané kloktací testy. Každý by si ve škole měl dělat samoodběr bez asistence zdravotnického personálu.

V další fázi by se podle návrhu mohlo testování rozšířit na 150.000 středoškoláků z oborů s praktickou výukou v nižších ročnících.

Antigenní testy pro základku

Pro základní školy by se mělo zvážit použití neinvazivních antigenních testů, které nyní posuzuje Státní zdravotní ústav (SZÚ). Současné antigenní testy s výtěrem z nosohltanu se liší od PCR testů tím, že ukážou výsledek na místě, ale jsou méně přesné. Ministerstvo očekává výsledek studií SZÚ do tří týdnů. Pro rozšíření RT-PCR testů na milion žáků základních škol podle něj nejsou v ČR kapacity.

Otevřené jsou nyní jen mateřské a speciální školy a první a druhé třídy škol základních. Ostatní mají kvůli epidemii povinnou výuku na dálku.

Možnost testování žáků na covid-19 zmiňoval Plaga už v lednu. Minulou neděli na Primě řekl, že na tom intenzivně pracuje ministerstvo zdravotnictví. Už dříve uvedl, že vše bude záležet hlavně na zajištění logistiky. Premiér Andrej Babiš (ANO) v pátek řekl, že jako motivaci k dodržování protiepidemických opatření je nutné připravit mimo jiné podmínky otevírání škol.

Video  Jak učit zpěv v době zákazu? Šéf konzervatoře zmínil fatální následky pandemické výuky.  - Blesk
Video se připravuje ...

DanY67 ( 7. února 2021 14:19 )

Pane ministře a co ostatní školáci?decstsky čekáji primačky co oni nic ?

frantacizek ( 7. února 2021 13:25 )

mělo-li by se jet podle osnov, většina by měla. Osobně bych chtěl vidět, jak se tvořilo vysvědčení kolegům, kteří jsou celoročně v online výuce. Proto jsem taky pro ústní hodnocení..

frantacizek ( 7. února 2021 13:24 )

já už chodím i v neděli, na žádost studentů.. i těch, které normálně ve skupině nemám, což řeším lahví vína pro kolegy, aby to nebrali jako podrývání jejich autority. Ale oni to takhle neberou, pač to jsou rozumní lidé..

grillus ( 7. února 2021 10:49 )

Plaga chce zase sbírat body, ale testovat všechny, ne jen maturanty. I na základních školách řádí koronavirus a učitelé jsou v ohrožené skupině. Testovat se má v Rakousku a všude jinde, tak i u nás. Testovat ale ve školách, rodiče jsou schopní podvádět, což už předváděli v září a v prosinci...

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud