Úterý 19. října 2021
Svátek slaví Michaela, zítra Vendelín
Oblačno 14°C

Vakcína je bezpečná i pro malé děti, tvrdí Pfizer. Od pěti let mají dostat třetinovou dávku

Autor: ČTK - 
20. září 2021
19:15

Vakcínu proti covidu-19 firem Pfizer a BioNTech dobře snáší i děti mezi pěti a 11 lety a vyvolává u nich silnou imunitní odezvu. Společnosti to v pondělí napsaly v prohlášení s odkazem na vlastní klinické studie. Uvedly rovněž, že plánují co nejrychleji požádat regulační úřady v USA, EU a dalších zemích o povolení k nasazení očkovací látky i v této věkové skupině.

Imunitní reakce u dětí mezi pěti a 11 lety byla podle firem srovnatelná s tou, kterou pozorovaly u osob mezi 16 a 25 lety, jimž je nicméně podávána silnější dávka přípravku.

Podle agentury AFP se jedná o první data z klinických studií pro tuto věkovou skupinu. Evropský lékový regulátor EMA i jeho americký protějšek FDA již schválily nasazení vakcíny firem Pfizer/BioNTech a Moderna pro děti od 12 let.

Vedlejší účinky jsou údajně srovnatelné s těmi u starších osob

Šéf firmy Pfizer Albert Bourla v prohlášení uvedl, že vzhledem k šíření nakažlivější varianty delta vzrostl od letošního července počet nákaz koronavirem u dětí v USA o 240 procent. To je podle něj dobrým důvodem pro to, aby firmy zažádaly o možnost očkovat i děti od pěti let.

Těm by se podávalo deset mikrogramů účinné látky namísto 30 mikrogramů, které dostávají starší ročníky. Vedlejší účinky této snížené dávky jsou přitom podle firem u dětí od pěti let srovnatelné s těmi, jaké má větší dávka u starších osob.

V Izraeli očkují děti již od srpna

Firmy se odkazují na částečné výsledky půlroční studie prováděné na 4500 dětech v USA, Finsku, Polsku a Španělsku. Obě společnosti se chystají zřejmě ještě letos zveřejnit výsledky studie dopadů vakcíny u dětí mezi dvěma a pěti lety a následně od šesti měsíců do dvou let. Těm by byly podávány dvě injekce po třech mikrogramech účinné látky.

Studii ohledně účinnosti a bezpečnosti své vakcíny u dětí mladších 12 let provádí i společnost Moderna.

V Izraeli se na základě zvláštního povolení tamních úřadů již od začátku srpna očkují děti mezi pěti a 11 lety, jimž hrozí vážné komplikace v případě nákazy koronavirem. Tamní ministerstvo zdravotnictví uvádí, že v těchto případech posuzuje každého pacienta jednotlivě.

jarby ( 21. září 2021 00:08 )

Jděte už s vakcinami do ***e....jsou úplně k ničemu...jo vlastně k tomu, aby chránili jen ty, co se nechali nachytat 😉

padouch236 ( 20. září 2021 22:56 )

Zlatí komunisti před rokem 1989, tato banda dovede tento tát na mizinu....

Jirik-ta ( 20. září 2021 20:52 )

ať žije KSČ soudruzi. Doposud to zvládáme bez vakcíny

frantacizek ( 20. září 2021 19:36 )

nebo tedy školou povinných od 5 do 26 let.

frantacizek ( 20. září 2021 19:35 )

ano, psal jsem už předevčírem. Od října chce Pfizer registrovat v USA a počítám, že jejich dceřiná BionTech tady v Evropě. Tzn. někdy v listopadu už by klidně mohla být venku mezi dětmi. Nejvyšší čas tady u nás vyhlásit povinnost očkování u dětí, což vám řeší vše od škol po zájmové, sportovní kroužky přes snížení nákazy v populaci, denních přírustků

Zobrazit celou diskusi
Další videa