Pondělí 26. července 2021
Svátek slaví Anna, zítra Věroslav
Oblačno, bouřka 27°C

Bez očkování dětí bude Česku proces imunizace trvat roky, míní expertka. A zemře víc lidí

Autor: Dagmar Machotová - 
14. června 2021
05:10

Stále více rodičů v Česku váhá s rozhodnutím, zda nechat naočkovat svoje dítě proti koronaviru. Důvodem jsou nejen obavy z bezpečnosti vakcín, nedostatek dat, ale také řada nepotvrzených informací, které mezi rodiči kolují. Odborníci v Česku se shodují, že očkování dětí je pro vytvoření kolektivní imunity klíčové a vakcína Pfizer/BioNTech, kterou Evropská léková agentura pro děti schválila, je bezpečná. V Německu se očkování zdravých dětí zatím nedoporučuje. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) v rozhovoru pro sobotní Právo pak řekl, že děti mladší 12 let se v Česku ani výhledově očkovat nebudou. Pro ty od 12 by mohla být vakcína už v červenci, tvrdí premiér Andrej Babiš (ANO), Vojtěch zmiňuje spíš září.

„Svoje děti očkovat nenechám, nejsem o tom přesvědčená a nevidím důvod, proč nechat zdravé děti očkovat,“ řekla Blesk Zprávám Gábina (47), máma dvou dětí (12 a 15 let). Dodala, že sama se naočkovat nechá, i když z jejího pohledu stát očkování zneužívá k nátlaku na občany. Obavy z potenciální bezpečnosti vakcín u rodičů zejména mladších dětí převažují nad výhodami celospolečenské proočkovanosti.

Stejně bezpečná vakcína pro dospělé i děti

Podle epidemiologů a dětských lékařů je očkování dětí důležité a nelze bez něj docílit tzv. kolektivní imunity. „Vakcína, která má registraci pro děti ve věku 12-16, se neliší od té, která se používá pro dospělé, takže nebylo nutné rozsáhlých klinických zkoušek. Děti v této věkové kategorii se svými proporcemi blíží dospělé populaci. Z tohoto důvodu není nutné testovat použití snížené dávky antigenu ve vakcíně,“ napsala Blesk Zprávám viroložka a členka expertní skupiny MeSES Ruth Tachezy. 

Video Pediatr: 5 důvodů, proč očkovat děti proti covidu. A od jakého věku? - Markéta Volfová, Lukáš Červený

Testovaní fáze 3 bylo provedeno na 2260 dětech a v současné době bylo jen v USA naočkováno přibližně deset milionů dětí. „Této fázi použití nové registrované vakcíny pro rutinní očkování se říká fáze 4 klinického hodnocení. Vakcíny i očkovaní jsou během ní nadále bedlivě sledované,“ vysvětluje Tachezy s tím, že se jedná o stejný postup, jaký byl použit u všech ostatních vakcín, které se dnes rutinně používají.

Podle Ruth Tachezy se vedlejší účinky při použití vakcíny Comirnaty od společnosti Pfizer u dětí nijak neliší od těch, které se projevují u dospělé populace.

„Virus SARS-CoV-2 může vyvolat onemocnění i u dětí i s komplikacemi, jako je syndrom multisystémové zánětlivé odpovědi. Na covid-19 například u nás zemřelo šest dětí a cílem současné medicíny je, aby neumíraly zbytečně,“ řekla Tachezy. Právě důraz na bezpečnost vakcín u dětí je podle ní důvodem, proč jsou vakcíny nejdříve testované na dospělé populaci. 

Podle člena české vakcinologické společnosti Daniela Dražana koluje kolem očkování dětí celá řada fám a dezinformací. Mezi nejčastější patří ta o ztrátě plodnosti, řekl to v pořadu Epicentrum. „Děti by měly přijít v očkování na řadu, ale stále platí, že přednost mají dospělí. Prodělání nemoci nese vysokou daň, rok jsme tady získávali přirozenou imunitu a zemřelo tady víc než 30 000 lidí,“ řekl Dražan.  

Tachezy: Bez očkování zemře víc lidí

O nutnosti očkování dětí se před měsícem pro Blesk Zprávy vyjádřil i epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula. Bez něj je vytvoření tzv. kolektivní imunity nemožné. Jeho slova potvrzuje i Ruth Tachezy. „Pokud se nebudeme nacházet ve zcela uzavřené společnosti, tak 100% kolektivní imunity nemůžeme dosáhnout. Určitě ji nedosáhneme pouhým proděláním infekce a i po vakcinaci uvidíme, jak dlouho imunita vydrží, kdy bude třeba přeočkování,“ uvedla.

„Očkování nám pomůže zrychlit proces přirozené imunizace, který by jinak trval roky. A stejně by nevedl ke stoprocentní ochraně. Navíc by při něm zemřelo více lidí,“ řekla Tachezy. Takto masivní vakcinace je podle ní v této fázi pandemie nutná. Předpokládá, že až se podaří zatlačit vir do kouta, bude nutné opakovaně chránit očkováním jen starší a rizikové jedince, stejně jako u chřipky.  

U sousedů s očkováním dětí nespěchají 

Očkování zdravých dětí ve čtvrtek nedoporučila německá Stálá očkovací komise (Stiko). Důvodem je nedostatek vědeckých dat. Nesouhlasný posudek Stiko se očekával, proto není v Německu překvapivý. Komise již předem avizovala, že nemá dostatek vědeckých podkladů k tomu, aby mohla všeobecné doporučení vydat. Postoj úřadu neznamená, že děti od 12 let se nyní v Německu nebudou moci očkovat. Rozhodnutí bude na rodičích a na konzultaci s lékařem. S tímto postupem počítá i ministr zdravotnictví Jens Spahn. Očkování dětí proti covidu-19 je v Německu stejně jako v případě dospělých dobrovolné.

 

Další videa