Neděle 24. října 2021
Svátek slaví Nina, zítra Beáta
Polojasno 9°C

3. dávka pro Čechy: Kdo neprodělal covid, ať si dojde, radí profesor Chlíbek

Autor: vr, ČTK - 
31. srpna 2021
17:50

Čas plyne jako voda, a pokud už jste se nechali očkovat mezi prvními, je možné, že vám účinnost vakcíny klesá. Do toho je tady ještě dějový zvrat: mutace delta. To tvrdí ministerstvo zdravotnictví i vakcinologové. Co s tím? Lidé si budou moci dojít pro dodatečnou – pro většinu z nich třetí – dávku proti covidu, která jim má posílit obranyschopnost. Šéf České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek má přitom jasno: kdo neprodělal covid, ať si dojde!

Blesk: Jaký je rozdíl mezi posilovací dávkou, která je teď hlavně pro seniory a zdravotníky, a tzv. třetí dávkou, která je třeba pro onkologické pacienty?

prof. Chlíbek: „Třetí, doplňující dávka je určena lidem, u kterých se prokázalo, že dvoudávkové schéma je pro ně nedostatečné. Tedy že to, co u zdravého udělají 2 dávky, u nich udělají až tři dávky. A ta posilující dávka anebo booster anebo přeočkování, tak se tomu porůznu říká, je obecně o tom, že v čase dochází k oslabení imunity a snížení ochranného efektu u všech.“

Blesk: Znamená to, že všichni postupem času dostaneme třetí a třeba pak i čtvrtou nebo pátou dávku?

„To je klidně možné, vyloučit se to nedá, může se ukázat, že je třeba tu imunitu v čase posilovat.“

Blesk: Ministr zdravotnictví říká, že si s patřičným odstupem pro třetí dávku může dojít každý, bez ohledu na diagnózu. Doporučil byste to?

„Zatím pro to není dost dat. Nebezpečné to ale určitě být nemůže. Osobně bych to doporučil lidem, kteří byli očkováni, ale neprodělali covid. Ale pokud covid prodělali a pak se nechali naočkovat, tak tam se domnívám, že není potřeba spěchat s přeočkováním.“

Očkování třetí dávkou už zavedli mimo jiné v Izraeli, Rakousku, Německu či USA. Také některé české studie ukazují, že zejména u seniorů po několika měsících mohou protilátky po očkování výrazně klesnout.

Posilující dávky budou jen mRNA vakcínami od firem Pfizer/BioNTech a Moderna, dostanou je i zájemci, kteří byli dříve očkovaní vektorovou vakcínou Astra Zeneca nebo jednodávkovou vakcínou Johnson & Johnson. Očkovat se lidé budou moci u svých praktických lékařů nebo v očkovacích centrech nemocnic, velká centra mimo zdravotnická zařízení během září většinou skončí.

Za rizikové odborníci považují kromě seniorů rovněž chronické pacienty, zdravotníky, pracovníky v sociálních službách a klienty v pobytových sociálních zařízeních. Ohrožení jsou také lidé, kteří musí mít kvůli léčbě oslabený imunitní systém, například po transplantacích.

Podle odborníků, které vede epidemiolog Petr Smejkal, je vhodné na podzim přeočkování proti covidu-19 spojit s očkováním proti sezonní chřipce.

Jirik-ta ( 1. září 2021 14:38 )

čeho se to vlastně ty odpírači tolik bojí?

Jirik-ta ( 31. srpna 2021 22:19 )

Paní je jí 74 let. Před očkováním měla protilátky, ale nechala se naočkovat a znovu protilátky 2860 jednotek. Lékař jí řekl to máte na rok dost. A teď na slepo si může zajít klidně na třetí dávku. To je už trochu moc. Nebo?

zada ( 31. srpna 2021 18:19 )

Lže a hrajete si s čísly , děsíte národ jen pro prachy!

aero­net.cz­/new­s/mi­nistr-zdravotnictvi-adam-vojtech-na-twitteru-vytahl-graf-o-vaznych-pripadech-covid-19-v-izraeli-ve-skutecnosti-ale-absolutni-cisla-v-izraeli-ukazuji-ze-nakazenych-ockovanych-bylo-vice/

Zobrazit celou diskusi
Další videa