Pondělí 18. října 2021
Svátek slaví Lukáš, zítra Michaela
Polojasno 12°C

Třetí dávka vakcíny pro Čechy: Hlavní otázky a odpovědi. Komu se doporučuje a pomůže proti deltě?

 • Autor: Jakub Kopřiva - 
  31. 8. 2021
  05:00

  Od 20. září se bude očkovat další, pro většinu Čechů třetí dávkou proti covidu. Tu ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (34, za ANO) doporučuje všem nad 60 let, nebo třeba lidem s chronickým onemocněním. Další »včelku« ale budou moci dostat všichni, kterým uplyne osmiměsíční lhůta.

 • 1.Třetí dávka obecně

  Nechat si píchnout další dávku vakcíny bude dobrovolné, Vojtěch to však důrazně doporučuje všem lidem nad 60 let. Jak uvedl tým Chytré karantény, registrace se otevře 20. září a bude pro každého, kdo má minimálně osm měsíců dokončené očkování. Podle premiéra Andreje Babiše (66, ANO) budou lidem, kterých se aplikace další dávky týká, od 10. září chodit informační SMS.

 • 2.Pfizer nebo Moderna

  Jako posilovací dávku budou lékaři aplikovat tzv. mRNA vakcíny, tedy ty od společností Pfizer/BioNTech a Moderna. Kdo už byl očkován jednou z těchto dvou látek, měl by dostat podle doporučení odborníků stejnou vakcínu. Lidé, kteří dostali sérum od AstraZeneca nebo jednodávkové od Johnson&Johnson, by pak měli být rovněž očkováni mRNA vakcínou.

 • 3.Boj s deltou

  Podle expertů z České vakcinologické společnosti třetí tzv. booster (posilovací) dávka umožní eliminovat pokles účinnosti očkování v čase. „Tato dávka zvýší hladiny specifických neutralizačních protilátek a také počet paměťových B a T buněk a podpoří také pravděpodobně proces afinity zrání B buněk. Paměťové buňky pak budou lépe reagovat na nové mutace, včetně delta mutace, produkcí protilátek,“ uvádí ve svém doporučení renomovaní lékaři.

 • 4.Komu to doporučují

  • Všem lidem nad 60 let 
  • Lidem v zdravotnických zařízeních poskytovatele dlouhodobé lůžkové péče
  • Klientům v domovech pro seniory, v domovech pro osoby se zdravotním postižením, nebo v domovech se zvláštním režimem
  • Pacientům s chronickými onemocněními
  • Zdravotníkům a pracovníkům v sociálních službách

  Video S prezidentem v Lánech: Zeman o covidu, očkování ženy i dcery a o chybějících rouškách ve Varech - Blesk TV

 • 5.Rozdíl mezi posilovací a třetí dávkou

  Zatímco někteří lidé dostanou posilovací dávku, třeba onkologičtí pacienti, lidé po transplantaci orgánů, pacienti s HIV nebo ti s některým druhem biologické léčby dostanou doplňující injekci. „Třetí doplňující dávka je určena lidem, u kterých se prokázalo, že dvoudávkové schéma je pro ně nedostatečné. Tedy, že co u zdravého udělají 2 dávky, u nich udělají až tři,“ uvedl předseda České vakcinologické společnosti, profesor Roman Chlíbek.

  Posilující dávku by pak lékař doporučil hlavně těm, kteří jsou očkovaní, ale covid neprodělali. U lidí, kteří se s koronavirem popasovali a mají úplnou vakcinaci, podle Chlíbka není důvod s přeočkováním nějak spěchat.

 • 6.Povinné testy pro neočkované

  Vláda včera schválila novinku, že zaměstnanci a také klienti sociálních služeb, kteří nejsou očkovaní, nebo neprodělali v poslední době covid, se budou povinně testovat. A to na týdenní bázi. Tato povinnost začne platit zítra a vztahuje se na poskytovatele zdravotních služeb, kteří nabízejí dlouhodobou lůžkovou péči či sociální pobytové služby. „Jsou dlouhodobě identifikované jako nejrizikovější z hlediska struktury pacientů, o které je pečováno,“ uvedl ministr zdravotnictví Vojtěch.

 • 7.Změřit protilátky nestačí

  Podle šéfa České vakcinologické společnosti Romana Chlíbka není efektivní každého člověka prověřit před očkování a po něm, jak je na tom s protilátkami. Navíc by se podle něj musely šetřit i paměťové buňky, což je finančně i časově dost náročná činnost. Odborníci tak vychází z dat vygenerovaných ve vzorových skupinách.

  Video Boj o protilátky v Česku: Testy jsou dražší než vakcína, tvrdí viroložka. Nevidí ani vědecké "pro" - Pavlína Horáková

sorgedoktor ( 31. srpna 2021 10:47 )

No, samoztejme.Exempla trahunt.Sel spravne prikladem..

Zobrazit celou diskusi
Další videa