Čtvrtek 30. listopadu 2023
Svátek slaví Ondřej, zítra Iva
Zataženo, sněžení -1°C

Exotický ráj na pokraji katastrofy: Na Kubě kolabují nemocnice, proti covidu se očkuje málo

Autor: ČTK - 
21. července 2021
18:12

Kuba zažívá nejhorší měsíc v pandemii covidu-19, od počátku července se potvrdilo na sto tisíc případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2, což je zhruba třetina nákaz evidovaných na tomto karibském ostrově od začátku pandemie. Informovala o tom agentura AP.

Tento měsíc už na Kubě přibylo téměř o 50 000 nákaz více než úřady zaznamenaly v červnu. Od 1. do 19. července se potvrdilo 100 504 nákaz a 717 úmrtí spojených s covidem-19. Dosud tato jedenáctimilionová země registrovala téměř 300 000 nákaz koronavirem SARS-CoV-2, který se poprvé objevil koncem roku 2019 v Číně. Úmrtí spojených s covidem-19 eviduje Kuba 2019.

V některých kubánských městech se nemocnice v posledních týdnech dostaly na pokraj kolapsu, uvedla AP. Výrazné zhoršení epidemické situace přispělo i k masovým protestům proti autoritářské vládě z 11. července, které byly největšími protivládními demonstracemi v zemi od roku 1994. Hlavním důvodem byla zoufalá ekonomická situace Kubánců, kterou zhoršilo koronavirové omezení cestovního ruchu, na němž je země závislá.

I kubánská vláda spoléhá na zlepšení situace díky očkování. Podle AP zhruba 30 procent obyvatel Kuby dostalo nejméně jednu dávku vakcíny; dokončené proticovidové očkování má asi 19 procent lidí.

Kuba očkuje vlastními vakcínami

Kuba nekupuje vakcíny proti covidu-19 v cizině a nevyužila ani mezinárodní mechanismus Covax určený pro chudší země, očkuje totiž vlastními přípravky. Už v březnu začala aplikovat dvě z pěti vlastních vakcín - Soberana 2 (Svrchovaná 2) a Abdala, ačkoliv obě byly teprve ve třetí fázi klinických studií. Preparáty dostávali pouze dospělí a všichni podepisovali souhlas s podáním těchto dvou látek. Vakcínu Abdala začala koncem června komunistická vláda Kuby dodávat i socialistické autoritářské vládě ve Venezuele.

Až 9. července kubánský lékový regulátor povolil pro nouzové použití vakcínu Abdala, a Kuba se tak stala první zemí Latinské Ameriky, která oficiálně schválila vlastní vakcínu proti covidu-19. Abdala má podle kubánských vědců po podání tří dávek účinnost 92,3 procenta, vakcína Soberana 2 prokázala v klinických studiích účinnost 91,2 procenta po dvou dávkách a podání třetí dávky (Soberana Plus).

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud