Pondělí 26. července 2021
Svátek slaví Anna, zítra Věroslav
Oblačno, bouřka 27°C

Přes 750 milionů skrytých nákaz? Covid prodělaly dvě třetiny lidí, šokuje indická zpráva

Autor: ČTK - 
21. července 2021
15:18

V Indii mohly být koronavirem nakaženy až dvě třetiny občanů. Vyplývá to z výsledků vládní studie. Jak dnes informovala agentura AFP, provedla ji indická rada lékařského výzkumu (ICMR), podle níž z 29 000 vyšetřených lidí mělo protilátky přes 67 procent. V Indii, která má 1,3 miliardy obyvatel, se podle oficiálních statistik virem nakazilo více než 31 milionů lidí a přes 418 000 osob zemřelo.

Studie ICMR z června a července by měla odrážet dopad nejtěžší vlny nákazy z dubna a května, kdy v zemi přibývalo denně i 400 000 případů a umíralo 4 000 lidí. Podobná indická studie provedená v loňském prosinci a letošním lednu odhalila protilátky jenom u 25 procent testovaných.

Generální ředitel ICMR Balrám Bhargava výsledek nového výzkumu považuje za „paprsek naděje“. „Musíme se zdržet sebeuspokojení, musíme stále dodržovat náležitá opatření proti covidu-19,“ dodal.

Málo Indů je očkovaných

AFP píše, že stovky milionů Indů, kteří nemají protilátky, jsou vystaveny těžkému průběhu covidu-19. Dokončené očkování mělo jenom 13 procent účastníků studie ICMR. Indie naočkovala zatím jenom osm procent dospělých, což vyvolává obavy z další vlny nákazy, až se začnou zmírňovat omezení. Indie je co do úmrtí za USA a Brazílii třetí nejpostiženější zemí.

V USA zveřejnili tento týden jinou vědeckou studii, podle níž jsou oficiální údaje v Indii velmi podhodnocené a ve skutečnosti může být počet mrtvých desetinásobně vyšší. Americké středisko pro globální rozvoj uvádí, že mrtvých mohlo být od začátku epidemie do letošního června 3,4 až 4,9 milionu.

Video Angličané nenávidí buzeraci, říká o masivním rozvolnění Čech žijící v Londýně. A co nemocnice? - Markéta Volfová, Lukáš Červený

Covid_19 ( 21. července 2021 16:09 )

u nás jsme dopadli podobně, na podzim a v zimě to bylo neřízené promořování v režii premiéra Babiše, bylo drahé a zemřelo zbytečně mnoho lidí, i Švédové to zvládli lépe

Zobrazit celou diskusi
Další videa