Pondělí 26. července 2021
Svátek slaví Anna, zítra Věroslav
Oblačno, bouřka 27°C

Tajná dohoda mezi Pfizerem a vládou: Třetí dávka vakcíny může být v Izraeli obratem

Autor: ČTK - 
20. července 2021
11:50

Firmy Pfizer a BioNTech, které vyrábějí vakcíny proti covidu-19, začnou Izraeli okamžitě dodávat další vakcíny, pokud se země rozhodne začít obyvatele očkovat třetí dávkou. Podle izraelské televize jde o tajnou dohodu, k níž přispělo jednání premiéra Naftaliho Bennetta s šéfem Pfizeru Albertem Bourlou. Izrael od minulého týdne očkuje třetí dávkou lidi se sníženou imunitou, očkování zbylé populace ministerstvo zdravotnictví zatím nepovažuje za nutné a trvá na tom, že dvě dávky očkování jsou dostatečnou ochranou.

Podle televize ale Izrael možná rozhodne o třetí dávce pro lidi starší 60 let ještě předtím, než vydá k této fázi očkování svolení americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA). Televize citovala z nedávného výzkumu provedeného na Yaleově univerzitě v USA. Podle něj třetí dávka významným způsobem zvyšuje imunitu proti covidu-19.

Třetí dávkou už se očkuje

Izrael zatím třetí dávkou očkuje lidi se sníženou imunitou, například ty, kteří mají za sebou transplantaci ledvin či jater, a to i když k tomu zatím FDA žádné povolení nevydala.

V Izraeli několik týdnů znovu rychle přibývá nových případů nákazy hlavně rychleji přenosnou mutací delta. V pondělí ministerstvo zdravotnictví ohlásilo za den 1110 nově nakažených, v červnu nové případy Izrael počítal jenom na desítky. Zatímco před měsícem měl Izrael 200 aktivních případů, v pondělí jich bylo 7540. Od začátku pandemie se koronavirus prokázal u téměř 853 tisíc lidí a po nákaze covidem-19 zemřelo 6451 lidí. Dvěma dávkami je naočkováno přes 5,2 milionu zhruba z devíti milionů obyvatel.

Bennett nedávno oznámil, že Izrael dostane další vakcíny, aby mohl pokračovat v očkování mladých lidí ve věku 12 až 15 let. Ze svých zásob rychle expirujících vakcín poskytl Izrael 700 tisíc dávek Jižní Koreji, která je v blízké době nahradí z vlastní objednávky.

Vakcína versus varianta delta

Ministerstvo zdravotnictví začátkem července uvedlo, že vakcíny Pfizer/BioNTech chrání před nákazou z 64 procent, ale až z 93 procent chrání před hospitalizací a vážným průběhem covidu-19. Server The Times of Israel napsal, že s tím mnoho odborníků nesouhlasí. Závěry ministerstva vycházejí z údajů získaných pouze za jeden měsíc. Podle těchto kritiků je vakcína proti nákaze mutací delta účinnější, než ministerstvo tvrdí. Pfizer použil údaje získané v Izraeli v žádosti o povolení očkování třetí dávkou u FDA.

Video Hrozba „černé mutace“: Profesor Hořejší o variantě covidu, která by nás vrátila na počátek pandemie - Pavlína Horáková

Jirik-ta ( 20. července 2021 21:01 )

jajas ( 20. července 2021 19:32 )

Ty potřebuješ akorát tak proPlesknout....!

Jirik-ta ( 20. července 2021 15:59 )

Jirik-ta ( 20. července 2021 15:15 )

no právě a já vím ještě víc. Podzim Boost, Vánoce Turbo a velikonoce TurboBoost. Po tomhle budou v krevním oběhu protilátky na S_protein. Očkujte se.

jajas ( 20. července 2021 15:00 )

Ta dohoda je tak tajná, že to ví i Plesk!

Zobrazit celou diskusi
Další videa