Středa 24. dubna 2024
Svátek slaví Jiří, zítra Marek
Zataženo, déšť se sněhem 7°C

Studie vychválila ivermektin jako zázračné léčivo proti covidu. Byla ale plná chyb a plagiátů

Autor: tsv - 
19. července 2021
05:00

Ivermektin patřil loni mezi testovanou léčbu koronaviru, v západních zemích se však od teorie, která naznačovala rychlejší uzdravení díky antiparazitiku, brzy odstoupilo. Proti užívání ivermektinu v souvislosti s covidem se postavila i Mezinárodní zdravotnická organizace (WHO). V poslední době se zájem o tento lék začal opět zvedat, a to převážně kvůli velké lékařské studii egyptského lékaře Ahmeda Elgazzara, která potvrzovala až 90 procentní efektivitu ivermektinu při léčbě hospitalizovaných pacientů s covidem. Tato studie však byla nedávno stažena kvůli plagiátu. Do vyšetřování možného podvodu s falešnými daty se zapojili vědci po celém světě. O věci informoval server The Guardian.

Studie se prezentovala jako náhodně kontrolovaný klinický výzkum, právě tento typ výzkumu pro svět vědy představuje nejspolehlivější důkazy o efektivitě subjektu díky minimálnímu riziku současně působících faktorů ovlivňujících výsledky. Elgazzarova studie měla dokazovat až zázračný vliv ivermektinu na pacienty hospitalizované s těžkou formou covidu a hovořila o značném snížení měřítka smrtelnosti – konkrétně až o 90 procent. Výzkum je ale prolezlý chybami, které podle vědců nevypadají jako pouhé náhody a už vůbec ne jako nevinné přešlapy.

Jako první na nedostatky poukázal student medicíny z Londýna, Jack Lawrence, který se k případu původně nachomýtl pouze v rámci úkolu, jenž mu byl přidělen jedním z vyučujících jakožto součást podmínek k dokončení magisterského studia. Lawrence nejprve odhalil, že celé odstavce studie jsou zkopírované z tiskových zpráv a webových stránek o ivermectinu. Autoři podle Lawrence texty pouze lehce přepsali za pomocí funkce thesaurus, která mění klíčová slova. Na jeden z přešlapů ho upozornily i nesprávné lékařské názvy a terminologie, které změnil právě thesaurus tak, aby nedošlo k jasnému opakování a kopírování přesných slov z původních textů.

Plagiát však nebyl jediným problémem. Lawrence upozornil i na velké nesrovnalosti v hlavní části studie, které se týkaly podezřelých dat. Hrubá data totiž přímo odporovala protokolu studie, a to hned v několika případech. „Autoři tvrdili, že výzkum prováděli pouze na lidech mezi 18 a 80 lety věku, ale minimálně třem pacientům bylo méně než 18,“ sdělil Lawrence. „Autoři také tvrdili, že studii prováděli mezi daty 8. července a 20. září 2020, přitom podle hrubých dat většina pacientů, kteří zemřeli, byli přijati do nemocnice a podlehli ještě před 8. červencem,“ doplnil. Ve studii se i objevila neexistující data jako 31. červen.

Zde to ale nekončí. „Ve své práci autoři tvrdí, že na lehký průběh covidu zemřeli čtyři ze sta pacientů ve skupině standardně léčených. Podle původních dat ale nezemřel nikdo stejně jako ve skupině léčené ivermektinem,“ poukázal Lawrence. „Ve skupině léčené ivermektinem s vážným covidem podle tvrzení autorů zemřeli dva lidé, ale číslo v jejich hrubých datech stojí na čtyřech.“

Lawrence později požádal o pomoc několik odborníků z různých koutů světa včetně australského epidemiologa z Wollongongské univerzity Gideona Meyerowitze-Katze a analytika dat ze švédské Linnaeuské univerzity Nicka Browna, který kontroluje vědecké studie. Tyto dva experty kontaktoval ve snaze lépe a důsledněji analyzovat výsledky Elgazzarovy studie, načež Brown vytvořil obsáhlý dokument, který odhaluje mnoho závažných chyb v datech.

„Hlavní chybou je, že minimálně 79 z lékařských záznamů pacientů jsou zjevné kopie jiných záznamů,“ sdělil Brown serveru The Guardian. „Klony nejsou ani čisté kopie, naopak tam jsou známky toho, že se autoři snažili změnit jednu nebo dvě věci tak, aby to vypadalo víc přirozeně.“

Naprosto očividný podvod

Ivermektinu a jeho vlivu na léčbu covidu se věnují i jiné studie včetně nyní probíhajícího výzkumu Oxfordské univerzity. Díky velikosti Elgazzarovi studie ukazovaly meta-analýzy (tedy komplet všech výzkumů věnujících se jedné tématice) převážně na kladné účinky antiparazitika a předběžně tak potvrzovaly jeho pozitivní vliv na léčbu covidu. „Když ale tuhle jednu studii z meta-analýzy odstraníte, najednou se na stranu ivermektinu přiklání jen velmi málo výzkumů. A opravdu, když se tohohle výzkumu zbavíte, finální výsledek se úplně otočí,“ shrnul epidemiolog Meyerowitz-Katz.

Lawrence podvod vyděsil a poukázal na očividnou chybu zdravotnického systému. „Tisíce vysoce vzdělaných vědců, lékařů, lékárníků a minimálně čtyři velké zdravotnické organizace regulující léčiva přehlédli podvod tak očividný, že by na sobě klidně mohl mít svítící neonovou ceduli. To, že se tohle stalo v pokračující globální krizi obrovských proporcí, je ještě o to víc děsivé.“

Video  Primářka Roháčová o divokém roce s covidem: Sáhli jsme si na dno. Přijde teď pandemie chřipky?  - Pavlína Horáková
Video se připravuje ...

cid2000 ( 19. července 2021 08:13 )

Kdo chce ať se očkuje.Je děsný,že farmaceutické firmy nenesou žádnou zodpovědnost za případné úmrtí nebo komplikace a přitom vás stát začíná násilím nutit k očkování!!??Každý úředníček co má do pr.d.e.le díru vymýšlí restrikce proti 7 milionům nenaočkovaných občanů jak vás zavřít a izolovat !!Restrikce měli být hlavně proti těm co byli lyžovat v Itálii nebo Zanzibaru a přitáhli covida nebo přitáhnou teď z Chorvatska atd.. a proti těm co během lockdownu porušovali úmyslně pravidla a chodili na ilegální podzemní uhemované zapocené discotéky a chlastačky v kopkách(normální člověk popil soudek případně na zahradě pod přístřeškem u garáže nebo v přírodě u vody na pikniku na dece )!! Já žádné tyto profláklé destinace nevyh­ledá­dávám­,žije­me si s rodinou,dětma v klidu na chatě u bazénu u lesa, sportujeme, jezdíme na výlety mimo profláklé trapné destinace(které nehlásí rádio,Tv),na běžky chodíme mimo Bedřichov,kde je mraveniště free-cool-in namachrovaných masňáků co chtějí vyjetou skleněnou stopu bez námahy a dodružujeme základní hygienická pravidla a jsme bez covidu celou dobu a teď mě chtějí trestat a svádět na mě, že já šířím covid proboha,který ho neměl je x-krát testovaný,neriskuje v davech lidí,ovcí na Náplavce u Vltavy bez vlastního nápadu na život(kterým musí pořád někdo radit kam jít za zábavou o víkendu) atd.!!! Horší než komouši!!

deratizater ( 19. července 2021 05:58 )

Farmakomafie účelově dehonestuje ivermektin aby nepřišla o obrovské zisky nic jiného v tom není.Pokud se ivermektin nasadí včas tak je šance na vyléčení bez následků velmi vysoká potvrzuje to i studie profesora Töroka v klinické praxi
a vypracovaná jak Košický protokol. Což se vlastně fundované doporučení jak požívat bezpečně ivermektin v nemocnicích a domácí léčbě

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa