Pátek 9. června 2023
Svátek slaví Stanislava, zítra Gita
Oblačno, déšť 22°C

Uniklý dokument z ministerstva: Pochyby o účinnosti čínské vakcíny

Autor: sova, ČTK - 
6. července 2021
19:30

Uniklý dokument ministerstva zdravotnictví mluví v Thajsku o tom, že zdravotníci naočkovaní vakcínou Sinovac dostali extra dávku jiné mRNA vakcíny. Spolehlivost čínské vakcíny tak nyní logicky budí otazníky. V zemi s téměř 70 miliony obyvatel zároveň rostou obavy ohledně toho, zda bude dostatek lůžek na jednotkách intenzivní péče, a také kvůli nedostatku vakcín proti covidu-19. 

O interní zprávě, která obsahovala různé pohledy, informovala místní média a byla široce sdílena na sociálních médiích. Thajský ministr zdravotnictví Anutin Charnvirakul skutečnost následně potvrdil.

Objevil se o komentář nejmenovaného úředníka, který doporučil, aby úřady nepodávaly posilovací dávku vakcíny Pfizer/BioNTech předním zdravotnickým pracovníkům, protože takový krok by „naznačoval, že vakcína Sinovac není účinná“.

Koronavirus v Thajsku: Ostrov Phuket se otevřel plně naočkovaným zahraničním turistům, (1.07.2021). Koronavirus v Thajsku: Ostrov Phuket se otevřel plně naočkovaným zahraničním turistům, (1.07.2021). | Reuters

Thajsko podalo inaktivovanou virovou vakcínu Sinovac většině zdravotnických pracovníků a jeho studie ukázala, že dvě dávky byly z 95 % účinné při snižování úmrtnosti a závažných příznaků. Studie prokázala, že čínská vakcína je na 71 % až  91% účinná při eliminaci infekce variantou alpha.

Epidemiolog Kamnuan Ungčúsak na tiskové konferenci ministerstva zdravotnictví předpověděl, že vlivem rozšíření nakažlivější mutace delta může v Thajsku tento měsíc covidu-19 podlehnout až 1400 lidí. Uvedl také, že 80 procent zemřelých tvoří senioři a lidé s chronickými nemocemi, a dodal, že kdyby byli očkovaní, mohlo by to výrazně snížit počty úmrtí a hospitalizací.

V zemi podle epidemiologa umírá zhruba deset procent nakažených z řad seniorů, zatímco u lidí ve věku 20 až 40 let je to méně než 0,1 procenta. Větší ohniska se navíc v posledních týdnech objevila mezi dělníky a zaměstnanci restaurací, kteří dosud nebyli naočkováni.

Očkovány proti covidu-19 zatím podle thajských úřadů byly zhruba dva miliony z 16 milionů seniorů a chronicky nemocných.

Video  Za hranice s oběma dávkami, radí Prymula. Co jsme nezvládli a jaké země ještě „zčernají“?  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Jirik-ta ( 6. července 2021 21:28 )

jó, jo jen si zahrávej

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa